Konference: Haderslev står sammen om demens
21.2.2017 15:20:39 CET | Haderslev Kommune | Pressemeddelelse

Borgerstemmerne vejer tungt på konferencen ”Sammen om demens”, der løber af stablen torsdag den 30. marts klokken 16.30 til 20.00 i Kulturhus Harmonien i Haderslev.
På konferencen vil direktør i Alzheimerforeningen Nis Nissen og hjerneforsker Peter Lund Madsen servere en god portion inspiration og baggrundsviden. Men herefter skal idéer og indspark fra borgere med en demenssygdom, pårørende, frivillige og andre interesserede kaste lys over, hvordan kommune og civilsamfund sammen kan forbedre hverdagen for demensramte og pårørende.
Voksenudvalgets formand Holger Mikkelsen ser frem til mødet med hverdagseksperterne:
”Jeg glæder mig meget til at komme i snak borgerne, for de er jo de sande eksperter i deres eget liv. Det er dem, der ved hvordan det er at være pårørende eller selv leve med en demenssygdom”, siger han.
Konferencen skal munde ud i en række idéer og forslag, som netop kan gøre det lettere at leve et værdigt liv med demens, forklarer Gitte Kirkegaard, demenskoordinator i Haderslev Kommune.
Hun håber, at konferencen kan give forslag til kommunens arbejde, men også idéer til, hvordan foreninger og forretningsliv kan byde borgere med demens indenfor.
”På den måde kan vi sammen og hver for sig arbejde videre med at gøre hverdagen lettere for vores demensramte medborgere. Demens skal være noget, vi er sammen om”, siger hun.
Konferencen er gratis og tilmelding kan ske på clar@haderslev.dk eller 7434 0305 inden den 15. marts.
Sammen om demens
- Er en konference, som afholdes den 30. marts 2017 klokken 16.30 til 20.00.
- Samler erhvervsliv, foreningsliv, fagfolk og helt almindelige borgere med eller uden demens, som har lyst til at være med til at skabe en demensvenlig kommune.
- Er gratis at deltage i.
Flere får demens
- Nationalt Videnscenter for Demens anslår, at der i 2015 var cirka 900 borgere med demens i Haderslev Kommune. Om tre år forventes tallet at have rundet 1.000.
- På landsplan menes 80.000 at lide af en demenssygdom, hvoraf mindst 1.500 er under 65 år.
Kontakter
Holger MikkelsenFormand for Voksenudvalget
Tlf:40 22 52 93homi@haderslev.dkGitte KirkegaardDemenskoordinator
Tlf:23 71 76 87ggki@haderslev.dkBilleder
Links
Information om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Klimahandledag: Haderslev Kommune klar med pulje til aktiviteter26.3.2026 10:42:19 CET | Pressemeddelelse
Vil du være med til at sætte fokus på klimaet? Så kan du nu søge Haderslev Kommunes pulje til aktiviteter og arrangementer, der markerer klimahandledagen.
Fire millioner kroner på vej til Vojens Station20.2.2026 16:01:25 CET | Pressemeddelelse
Haderslev Kommune har søgt Erhvervsstyrelsen om midler til udvikling omkring Vojens Station. Nu er der 4,2 millioner kroner på vej til forskønnelse og forbedring omkring stationen.
Skotterupuglerne slår sig ned på Ehlers17.2.2026 13:14:58 CET | Pressemeddelelse
Tilbage i efteråret 2024 havde Ehlers Samlingen besøg af et ægtepar, som efter deres tur rundt i museet, henvendte sig med henblik på en mulig donation af en samling uglekander. De var i alt tre søskende, som havde arvet en større samling uglekander fra deres mor. I april 2025 kunne Ehlers Samlingen glædeligt modtage den donerede samling af Skotterup uglekander, som nu kan opleves i en særudstilling på Ehlers Samlingen.
Programmet er klar til Haderslev DOX 202611.2.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med støtte fra Kultursamvirket og Haderslev Kommune kan en række spillesteder igen i år vise dokumentarfilm og spændende foredrag, når dokumentarfilmfestivalen HADERSLEV:DOX løber af stablen fra den 10. til den 19. marts.
Ulighed i sundhed og sundhedskompetencer - Hvad betyder det når vi taler overvægt?2.2.2026 08:21:55 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan vi sikre, at borgere, der lever med høj vægt, får den hjælp de skal bruge og ikke falder mellem sektorer? Det er et EU-projekt med base i Haderslev i gang med at afdække.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


