Fold lungerne ud med ny flip-flap

Op mod hvert 10. skolebarn har astma. Det svarer til, at hver skoleklasse har en til to elever med sygdommen. Som idrætslærer er det derfor vigtigt at vide, hvordan man giver elever med astma mulighed for at deltage på lige fod med deres raske klassekammerater.
Astma-Allergi Danmark har derfor udviklet et undervisningsmateriale til landets folkeskoler, som består af en flip-flap, plakat og læringsark. Materialet skal gøre det let at tage hensyn til elever med astma, når der er idræt på skemaet.
- Astma og idræt går godt i spænd, så længe astmaen er velbehandlet. Det er dog vigtigt at lytte til ens krop, når man dyrker idræt, så man undgår at fremprovokere anstrengelsesudløst astma. Det giver flip-flappen nogle konkrete øvelser til, siger rådgivningschef i Astma-Allergi Danmark, Betina Hjorth.
Koordination, kondition og kræfter
Flip-flappen gør det let at få bevægelse og leg ind i undervisningen og træner både elevernes koordination, kondition og kræfter. Og så er flip-flappen sjov og god til at skabe kontakt mellem eleverne, da den motiverer til, at de samarbejder for at få legene til at fungere. Som bonus kan flip-flappen let kombineres med at lære de yngre elever farver, tal og ord.
Desuden er der udviklet en række forslag til, hvordan flip-flappen bruges bedst muligt på de forskellige klassetrin. Eleverne kan også selv udvikle øvelserne, så de bliver sværere at gennemføre, eller de kan folde deres egne flip-flapper som en vej til mere bevægelse i skoledagen.
Selvom flip-flappen er udviklet til undervisningsbrug, er den også oplagt, når eleverne har brug for en pause eller i frikvarteret. Ligesom den selvfølgelig kan anvendes af alle, der ønsker inspiration til øvelser, der er gode for børn med astma.
Flip-flappen er udarbejdet med støtte fra Undervisningsministeriets udlodningsmidler.
Nøgleord
Kontakter
Har du spørgsmål, er du velkommen til at kontakte rådgivningschef Betina Hjorth på
telefon 43 22 16 82.
Billeder

Links
Information om Astma-Allergi Danmark
Astma-Allergi Danmark arbejder for, at alle berørt af astma, allergi, høfeber og eksem får en bedre hverdag. Det gør vi blandt andet ved at:
- Give råd og vejledning til mennesker berørt af astma, allergi, høfeber og eksem
- Indsamle viden om, hvordan hverdagen ser ud for patienter og pårørende
- Følge med i forskningen
- Blande os i debatten og sætte politisk fokus på området
Vi arbejder også på at styrke forebyggelsen. I dag er omkring 1,5 millioner danskere berørt af astma, allergi eller anden overfølsomhedssygdom, og tallet er stigende. Læs mere på www.astma-allergi.dk
Følg pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Nu er sæsonen for birkepollen i gang7.4.2025 08:03:47 CEST | Pressemeddelelse
Nu begynder en af årets værste pollenplager: birkepollensæsonen. Sæsonen starter tidligere og er blevet mere intens med årene. Den kommende tids vejr bliver afgørende for, hvor slem sæsonen bliver for landets 500.000 danskere med birkepollenallergi.
Nu er pollensæsonen for elm i gang20.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det lune vejr sætter skub i blomstringen af elmetræers blomster, og derfor skyder Astma-Allergi Danmark pollensæsonen for elm i gang og udsender fra i dag Dagens Pollental og Dagens Pollenvarsling for elm.
Ny test: 88 procent af håndcremer er allergifremkaldende13.3.2025 08:31:00 CET | Pressemeddelelse
Det er højsæson for tørre, smertende hænder og fede håndcremer. Men størstedelen af cremerne indeholder allergifremkaldende stoffer, der kan forværre hændernes tilstand og føre til livslang allergi.
Nu begynder årets pollensæson6.2.2025 08:03:57 CET | Pressemeddelelse
1 million danskere kan godt begynde at gøre sig klar, for Astma-Allergi Danmark skyder nu årets pollensæson i gang og begynder at udsende Dagens Pollental.
Pollen plager også i julen: Sådan skaber du en julemiddag fri for krydsreaktioner19.12.2024 07:50:00 CET | Pressemeddelelse
For mange mennesker med pollenallergi kan julemaden ende ud i kløe og hævelser rundt om eller i munden. Bare rolig, det er ikke i sig selv farligt. Det er en krydsreaktion. Og der er måder, du kan sørge for at skabe en julemiddag, der er fri for ubehag i munden for dig selv eller dine gæster. Se listen over fødevarer, som kan give krydsreaktioner her.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum