Hippie-sodavanden Klar Cola er tilbage
8.11.2016 07:15:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Klar Cola fra Brugsen Den så dagens lys i 1976 og blev i løbet af 80'erne en fast bestanddel af fester og dage, der kaldte på noget lidt særligt. Klar Cola opstod som svar på en stigende bekymring for tilsætningsstoffer, som særligt græsrodsbevægelsen Noah var med til at starte. Selvom Klar Cola ikke har været på hylderne i en årrække, er den gennemsigtige cola langtfra glemt og gennem årene har der været flere forbrugerforsøg på at få kult-colaen uden farvestoffer tilbage på hylderne.
Ifølge Jesper Christensen, kategorichef i Coop, er den relancerede sodavand tænkt som en gave særligt til dem, der var børn eller unge i 1980'erne:
”Det er nostalgi hældt på flaske. Mange forbinder Klar Cola med børnefødselsdage og klassefester og den minder os om et årti med blandt andet Pac Man, kasettebånd, rubiks terninger, neonfarver, crepet hår og en hurtigsnakkende Kim Schumacher. Derfor blev vi hurtigt enige om, at Klar Cola selvfølgelig skulle være en af de seks jubilæumsvarer, der skal tilbage på hylderne efter flere års pause,” siger Jesper Christensen.
Sammen med det begrænsede oplag på 250.000 flasker Klar Cola udlover Coop på facebook en arkademaskine med de 250 bedste arkadespil. Foreløbig har mere end 6500 deltaget i konkurrencen, som tydeligvis vækker minder hos mange: https://www.facebook.com/coopdk/videos/10157542679310408/. Vinderen trækkes den 28. november 2016 kl.12:00.
De 250.000 Klar Cola – der naturligvis kommer på glasflaske – kan købes i Kvickly, SuperBrugsen, Dagli’Brugsen og fakta fra uge 45.
Fakta om de danske sodavands-vaner
- Hver fjerde dansker drikker sodavand på en helt almindelig dag
- Er der børn i husstanden, bliver der drukket 40% mere sodavand
- Fredag, lørdag og søndag er de største sodavandsdage
- Er du under 35 år, drikker du tre gange så ofte sodavand som dem, der har rundet 55 år (kilde: Coops Mad-O-meter)
Klar Cola
- Colaen uden farvestof blev introduceret i Brugsen i 1976 inspireret af græsrodsbevægelsen Noahs aktion mod sundhedsskadelige varer
- Klar Cola havde sin storhedstid i 1980’erne
Nøgleord
Kontakter
Jesper Christensen, kategorichef i Coop
Tlf. 5221 4284
Billeder
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Coop tester datomærkning af tøj19.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan får man danskerne til at bruge deres tøj så længe som muligt i stedet for at smide ud og købe nyt? Når Coop lancerer sin nye efterårskollektion fra børnemærket Friends til september, tester Coop, om datomærkning af tøj kan inspirere kunderne til at holde liv i kludene lidt længere.
365discount sætter priserne ned på flere varer12.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En uge efter at 365discount kom med markante prisfald på omkring 100 af de mest populære varer, kommer i dag yderligere en ny række prisfald i kæden. Omkring 50 varer mere er fra i dag sat ned til ny fast lav pris. Det sker for at kæden kan fastholde sin position, hvor kunderne kan være trygge om, at de altid får meget konkurrencedygtige priser – ikke bare på tilbudsvarerne, men på de normale priser. De nye faste lave priser kommer efter en lang periode hvor andelen af varer, der bliver solgt på tilbud, er steget markant og hvor prisforskellen mellem tilbudspris og normalpris har ramt et niveau, der ikke er set hidtil. Det gør 365discount op med. Det begyndte i februar med prisfald på mælk og mejerivarer. I sidste uge kom andet trin med prisfald på en lang række andre varer, blandt andet kød, brød, pasta og bleer. Og i dag kommer det tredje trin med prisfald på bl.a. mel, sukker og pålæg. ”Den seneste uge har vi oplevet stor vækst i salget af de varer, vi satte ned, så vi må konkludere
Finalister til Produktprisen og Irmaprisen 2026 er fundet6.5.2026 14:20:19 CEST | Pressemeddelelse
63 spændende, lokale produkter fra hele landet er reduceret til 12, der nu skal dyste om Produktprisen 2026 i kategorierne Mad, Konfekture, Drikke og Innovation. Ved smagningen smagte og udvalgte dommerne samtidig seks produkter, der for anden gang skal dyste om Irmaprisen, og dermed en plads på hylderne i udvalgte SuperBrugsen og Kvickly-butikker
Coop indleder hidtil største fremstød for danske og lokale varer5.5.2026 13:22:03 CEST | Pressemeddelelse
Inviterer mindre producenter til leverandørdag 24. juni
365discount klar med markant prisfald på de mest populære varer4.5.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver billigere at købe dagligvarer i 365discount fra i morgen, tirsdag den 5. maj. Cirka 100 af de mest populære varer bliver sat ned med op til 47 procent. Det sker i en ny pris-satsning hvor varerne får en ny fast lav pris i 365discount. Der er altså ikke tale om varer, som sættes ned i en kort, afgrænset periode. Tiltaget kommer efter en lang periode hvor andelen af varer, der bliver solgt på tilbud, er steget markant og hvor prisforskellen mellem tilbudspris og normalpris har ramt et niveau, der ikke er set hidtil. Det vil 365discount gøre op med. Det begyndte i februar med prisfald på mælk og mange andre mejerivarer. Nu kommer næste trin med prisfald på en lang række andre varer, blandt andet kød, pålæg, brød, pasta og bleer. ”Vores kunder skal være sikre på, at de hver dag kan få de varer de bruger mest til de mest konkurrencedygtige priser i 365discount” siger kædedirektør Michael Tilsted. ”Vi har det seneste år vundet en række pris-test som de billigste på markedet. Den p
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



