G. Funder foretager opkøb i Avenue A/S

Siden 1973 har Avenue handlet med befæstningsartikler til både privat og professionelt brug. Firmaet har 8.800 forskellige varenumre og en bred kreds af kunder blandt super- og byggemarkedskæder i Danmark og Skandinavien. I begyndelsen af 2016, måtte virksomheden i Hasselager ved Aarhus kapitulere og begærede sig konkurs.
Nu har G. Funder, der er en del af koncernen Sam Partner A/S, underskrevet en aftale om at opkøbe rettighederne til Avenue-varemærket, undervaremærker samt andre immaterielle rettigheder. Vejlevirksomheden vil senere foretage en grundig gennemgang af varebeholdningen og overtage de mest brugbare partier.
– Avenue er en meget interessant virksomhed for os, fordi den henvender sig til præcis de samme målgrupper, som vi allerede har et tæt samarbejde med. Der er en masse synergi at hente ved at føje Avenue-varemærket til vores produktserier. Vi skal udvikle Avenue og cementere det som et kvalitetsprodukt hos forbrugere i hele Europa, forklarer Michael Duus, administrerende direktør i Sam Partner og G. Funder.
G. Funder begyndte tilbage i 1901 som rebproducent og udviklede sig med tiden til en engrosforretning med fokus på koste og børster. For under et år siden købte virksomheden konkurrenten Friedberg Denmark, og nu er tiden kommet til endnu en gang at udvide porteføljen.
– Nu har vi drevet G. Funder i et år, og vi har fået en helt fantastisk start. Kunderne har vist en enorm loyalitet og har hjulpet os i gang. Man kan se på regnskabet, at det er gået over al forventning. Det giver selvfølgelig blod på tanden i forhold til at udvide sortimentet i G. Funder. Vi skal bare fortsætte derudaf, siger en stolt Michael Duus.
Nøgleord
Kontakter
Michael Duus
Administrerende direktør, Sam Partner
(+45) 40 11 55 00
md@sampartner.dk
Billeder

Links
Information om Sam Partner A/S
Sam Partner A/S er et handelsselskab med fokus på nonfoodprodukter inden for blandt andet hus og have, maling, hobby- og fritidsartikler samt køkken og bad. Sam Partner A/S er etableret i 2002. Virksomheden er kåret som gazelle af Børsen, har repræsentationskontorer i Shanghai, Wuhan, New Delhi og Poznan i Polen. Der er i alt ansat mere end 60 medarbejdere i koncernen, der har hovedsæde i Kolding. www.sampartner.dk
Avenue A/S har 43 år handlet med søm, skruer og beslag og været fast leverandør til danske og skandinaviske bygge- og supermarkedskæder samt grossister inden for isenkram. Hasselager-virksomheden har omkring 8.800 varenumre. www.avenue-as.dk
Følg pressemeddelelser fra Sam Partner A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sam Partner A/S
Sam Partner A/S erhverver kendt dansk rengøringsmærke7.10.2020 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Handelsselskabet Sam Partner har opkøbt det kendte rengøringsbrand, Knofedt. Dermed melder Sam Partner sin tilbagekomst på markedet for rengøringsartikler. Varemærket går fint i tråd med varemærket BASTA Car Care, som Sam Partner erhvervede i 2019.
Sam Koncernen er igen 100 procent på egne hænder1.5.2020 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ejerne og stifterne af Sam-koncernen har per den 29. april 2020 tilbagekøbt 40 procent af driftsselskaberne fra minoritetskapitalfonden Industri Udvikling, og har igen fuldt ejerskab over virksomhederne.
Storgrossister går sammen om tankstations- og automarkedet10.10.2019 11:28:29 CEST | Pressemeddelelse
Frem for at blive konkurrenter går koldingensiske Sam Partner nu sammen med Aarhusianske Avant Denmark om salget af vedligeholdelses- og bilplejeprodukterne fra Basta Car Care.
Koldingensisk storgrossist opkøber kendt dansk varemærke29.8.2019 10:45:08 CEST | Pressemeddelelse
Sam Partner har opkøbt Basta Car Care, der i årtier har solgt vedligeholdelses- og bilplejeprodukter på det danske marked. Sam Partners enorme netværk skal bringe varemærket ud over landets grænser.
Sam Partner A/S udvider ejerkredsen ved salg til kapitalfond17.5.2018 08:58:45 CEST | Pressemeddelelse
Sam-koncernen sælger 40 procent af driftsselskaberne til Industri Udvikling, og til sommer forstærkes ledelsen med en ny bestyrelse. Handlen styrker de fremtidige muligheder for både medarbejdere og samarbejdspartnere.