
Velkendt idrætsleverandør fylder 60

Gymnastiksalenes heste, ringe, bomme, tove og skamler er sandsynligvis noget af det, de fleste sætter i forbindelse med Virklund Sport, der er Danmarks førende leverandør af idrætsprojekter. I dag stilles der imidlertid andre krav end ved virksomhedens opstart i 1956, og Virklund Sport er klar til at tage udfordringen op.
Efter en årrække med underskud fik Virklund Sport i 2014 en ny ledelse med nye ideer og har nu for andet år i træk bevist, at forretningen er sund. Tallene på bundlinjen er sorte, skuden er vendt, og der investeres i fremtiden.
– Vi har satset på at udvide og opgradere vores salgsapparat med nye kompetencer for at blive mere synlige på markedet. Samtidig er vi – blandt andet ved sidste års opkøb af Abekatten Klatrevægge – begyndt i langt højere grad at fokusere på de mere individuelle og alternative idrætsområder, som i dag vinder stort indpas i forhold til de mere klassiske idrætsformer, siger Trine Brinch Sørensen, der er administrerende direktør i Virklund Sport.
Fra produkter til løsninger
Med opkøbet af Abekatten Klatrevægge har Virklund Sport samtidig fået tilført ny viden om design, bevægelse og kreativitet. Det hænger godt sammen med den transformation, virksomheden har gennemgået, fra dengang den blot solgte gymnastikredskaber, til i dag, hvor der fokuseres skarpt på at løse kundernes individuelle udfordringer.
– Efter en række svære år, hvor vi har været udfordret på at finde vores ståsted, er vi nu kommet dertil, hvor vi gerne vil være, og hvor vi kan yde det bedste for vores kunder. Tidligere solgte vi ”bare” et produkt, men i dag er vi som regel tidligt med i kundens udviklingsproces. Vores kunder kan sætte navn på deres udfordringer, men ikke altid på løsningerne, og ved at være med fra begyndelsen kan vi især trække på vores viden og designkompetencer og derved levere den bedste løsning, fortæller Trine Brinch Sørensen.
Nytænkning for fremtiden
I dag er Virklund Sports kernekompetence at imødekomme kundernes behov for mere bevægelse. Virksomheden har i høj grad en rolle som rådgiver og produktudvikler, og i den nærmeste fremtid skal den blandt andet levere forslag til, hvordan idrætsfaciliteter kan nytænkes og genopfindes.
– På Frederiksbjerg Skole i Aarhus har vi været med til at tænke idræt ind i forhold til inddragende idrætsfaciliteter. Vi skal levere løsninger på forskellige bevægelsesstationer fordelt på hele skolens areal, og det er fantastisk at se, hvordan idræt er tænkt ind i hele skolens indretning. Vi kan se fra andre skoler, at det gør en kæmpe forskel for eleverne, at skolens rum inviterer til idræt – også i de lange gange eller små fællesrum. På den måde bliver det en naturlig del af hverdagen at bevæge sig, afslutter Trine Brinch Sørensen.
Nøgleord
Kontakter
Trine Brinch Sørensen
Administrerende direktør, Virklund Sport
(+45) 29 38 66 44
Tbs@virklund-sport.dk
Mette Würtz Hansen
Marketingchef, Virklund Sport
(+45) 20 74 15 00
Mwh@virklund-sport.dk
Billeder



Links
Information om Virklund Sport A/S
Virklund Sport A/S er leverandør af idrætsprojekter med et bredt sortiment inden for sportsgulve, tribuner, klatrevægge, hejsefoldevægge, omklædningsløsninger, multibaner, squashbaner, udendørsbelægninger samt idrætsudstyr til både skoler og haller. Virksomheden har 60 års erfaring bag sig og tilbyder et stort udvalg af serviceaftaler til sikring af idrætsanlæg.
Følg pressemeddelelser fra Virklund Sport A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Virklund Sport A/S
Skolereformen danner kimen til eksporteventyr inden for idræt og bevægelse3.8.2017 10:26:39 CEST | Pressemeddelelse
Skolereformen har gjort Danmark til international frontløber inden for idræt og bevægelse. Det smitter af på erhvervslivet, hvor Virklund Sport nu starter en lovende eksport af idrætsredskaber til Norge, Holland og Sverige.
Motorikmøbel skal forbedre børns indlæring gennem bevægelse11.7.2017 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fysisk aktivitet fremmer børns indlæring. Derfor skal et nyt motorikmøbel gennem fysisk sjov og bevægelse lokke børn til at træne deres motorik og dermed styrke indlæringen.
Folkeskoler mangler fysiske rammer for at opfylde krav om bevægelse22.2.2017 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at kun 60 procent af folkeskolerne lever op til kravet om 45 minutters bevægelse om dagen. Skolerne peger på, at det kræver inspirerende faciliteter at opfylde skolereformens krav.
Prisbelønnet ninjabane skaber liv i tomme gangarealer31.1.2017 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Inspireret af et populært tv-program lancerer Virklund Sport, det prisvindende produkt Ninjabanen, der kan forvandle kedelige gangarealer på skoler og i haller til aktivitetszoner, der indbyder til bevægelse.
Folkeskolereform: Idræt overalt på ny aarhusiansk midtbyskole14.9.2016 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nyt skolebyggeri i Aarhus tager udgangspunkt i folkeskolereformens krav om mere idræt og bevægelse i skoletiden og byder på 40 bevægelsesstationer fordelt på gange og i fællesrum.