7,5 millioner til grønne løsninger og lokale initiativer
I praksis betyder det, at der udmøntes cirka 4,8 mio. kr. til forsøgsprojekter under temaet ”Udvikling af bæredygtige og grønne løsninger i landdistrikterne”.
Målet er at bidrage positivt til den grønne omstilling og til at styrke beskæftigelsen, erhvervsudviklingen, servicen, levevilkårene, bosætningen eller lokale kultur- og fritidsaktiviteter i landdistrikterne.
Herudover udmøntes cirka 2,7 millioner kroner til initiativer, der kan forbedre levevilkårene i de små øsamfund.
Erhvervsminister Simon Kollerup:
”Vi ser positive udviklingstendenser i landdistrikterne, men vi ser i den grad også områder, hvor vi med fordel kan hjælpe udviklingen på vej. Og hvor der fx er et behov for, at vi som stat går ind og er med til at kickstarte den grønne omstilling. Det gør vi nu blandt andet ved at give Landdistriktspuljen et tema, som understøtter bæredygtighed ude i lokalsamfundene.”
Erhvervsminister Simon Kollerup fortsætter:
”Når vi på den her måde giver Landdistriktspuljen en grøn overskrift, er det blandt andet fordi, vi gerne vil støtte bæredygtigheds-projekter, der er startet og styret af lokale ildsjæle. Det er de lokale, der bedst kender deres egne nærområders udfordringer og muligheder. Det er derfor også dem, der ofte får de bedste idéer til nye tiltag. Det skal vi selvfølgelig bakke op om, og her er blandt andet Landdistriktspuljen et rigtig godt redskab.”
Ansøgninger skal indsendes til Erhvervsstyrelsen inden 1. oktober kl. 12:00.
For yderligere oplysninger kontakt
- Erhvervsstyrelsen for spørgsmål om Landdistriktspuljen (tlf. 41 71 78 97 eller landdistriktspulje@erst.dk).
- Erhvervsministeriets presserådgiver Ditte Vibe Petersen med spørgsmål til erhvervsminister Simon Kollerup (tlf. 91337097 eller divipe@em.dk).
Nøgleord
Kontakter
Ditte Vibe PetersenPresserådgiver
Tlf:91337097divipe@em.dkLinks
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Regeringen udpeger ny formand for Klimapartnerskabet for Det Blå Danmark21.3.2023 15:00:43 CET | Pressemeddelelse
Vincent Clerc bliver ny formand for Klimapartnerskabet for Det Blå Danmark. Den nye formand bliver medlem af Grønt Erhvervsforum, som på vegne af sektoren leverer input og rådgivning til regeringen.
Nyt samarbejde skal løse udfordringer om adgang til basal betalingskonto for socialt udsatte21.3.2023 09:15:42 CET | Pressemeddelelse
I dag har erhvervsminister Morten Bødskov sammen med Finans Danmark, Kommunernes Landsforening og frivillige organisationer for udsatte borgere lagt linjerne for en løsning på udsatte borgers udfordringer med adgang til en basal betalingskonto.
Forum for Forbrugerpriser fortsætter i nyt format14.3.2023 10:15:09 CET | Pressemeddelelse
Forummet blev nedsat i august 2022 for at holde øje med prisudviklingen på blandt andet helt almindelige dagligvarer som smør og æg.
Danmark er vært for stor international skibsfartskonference2.3.2023 12:01:26 CET | Pressemeddelelse
I dag starter højniveaukonference i København om skibsfartens klimastrategi, hvor vejen frem til de afsluttende klimaforhandlinger i FN’s Søfartsorganisation (IMO) vil blive drøftet.
Erhvervsministeren vil samle EU-lande om grøn industripolitik2.3.2023 09:30:39 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov til Bruxelles, hvor han skal deltage i Konkurrencerådsmøde. Ministeren har inden mødet lavet et non-paper, som indspark til, hvad man fra dansk side ser som centralt for EU’s grønne industripolitik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum