670.000 breve sendt ud: Nu er der brug for at få sat turbo på udrulningen af fjernvarme
”I kommunerne arbejder vi benhårdt for at få fjernvarme så hurtigt som muligt ud i borgerne. Men vi er ikke i mål, før fjernvarmerørene er i jorden, og varmen når ud i danskernes stuer. Derfor vil vi nu gå til regeringen med en række forslag til, hvordan vi får sat turbo på udrulningen af fjernvarme.”
Sådan lyder det klare budskab fra formand for KL’s Klima- og Miljøudvalg, Birgit S. Hansen. Hun peger i den forbindelse på flere oplagte tiltag:
”Vi skal have indført en automatisk ”ja tak”-ordning i de områder, hvor der kommer fjernvarme. Vi skal have en fjernvarmepulje med nok midler til, at ingen projekter behøver at blive sat på pause undervejs. Og så skal man fra nationalt hold finde ud af, om der frem mod 2028 er arbejdskraft og materialer nok til opgaven – for hvis ikke, må der findes en løsning.”
670.000 fjernvarmebreve sendt ud
Udmeldingen kommer efter, at kommunerne pr. 1. januar 2023 har sendt ca. 670.000 breve ud til ejendomsejere over hele landet med besked om, hvorvidt de kan få fjernvarme eller ej. Det viser en ny opgørelse fra KL.
Birgit S. Hansen er stolt af kommunernes indsats:
”I kommunerne stod vi pludselig med en kolossal opgave. Derfor er det også positivt, at vi er lykkedes med at sende breve og beskeder ud til så mange danskere,” siger hun.
Over 200.000 får fjernvarme
I overensstemmelse med aftalen mellem regeringen og KL har de 670.000 breve indeholdt forskellige beskeder. 32 pct. har fået at vide, at de allerede i dag kan få fjernvarme, eller at der ligger et godkendt projektforslag for fjernvarme i deres område.
40 pct. har fået besked om, at deres område er udlagt til fjernvarme i varmeplanen, men at det kræver yderligere analyser for at afdække, om ejendomsejerne kan blive tilbudt fjernvarme.
Og 22 pct. har fået at vide, at der ikke kommer fjernvarme i deres område, og at de derfor bør konvertere til en alternativ varmekilde i stedet for gas. Endelig har 6 pct. fået en fjerde besked – fx om muligheden for fælles mindre varmeløsninger, hvis der ikke kommer fjernvarme i området.
”Det er rigtig godt, at vi har kunne give mere end 200.000 danskere besked om, at de kan få fjernvarme – enten i dag eller i løbet af de kommende år. På samme måde er det også godt, at mange tusind borgere har fået klarhed om, at fjernvarme ikke er vejen frem for dem,” siger Birgit S. Hansen og fortsætter:
”I den perfekte verden havde alle selvfølgelig fået et soleklart ja eller nej. Men borgerne skal også kunne regne med den besked, de får fra os, og vi vil ikke love nogen noget, der ikke ender med at holde. Fjernvarmeprojekter kræver et enormt forarbejde fra fjernvarmeselskaber og kommuner – og selvom vi skal arbejde så hurtigt som muligt, skal vi også være sikre på, at løsningerne bliver ordentlige. Men vi forventer, at alle får en endelig afklaring i løbet af 2023.”
Nøgleord
Kontakter
KL's pressevagt
Tlf:33703333Information om KL
KL er interesseorganisation for de 98 kommunalbestyrelser og arbejder for, at kommunerne har de bedst mulige rammer til at prioritere velfærd og økonomi og til at udvikle kommunen lokalt. KL bidrager til – sammen med kommunerne – at videreudvikle det danske kommunestyre og lokaldemokrati. KL er samtidig arbejdsgiverorganisation og forhandler overenskomster for kommunernes ca. 500.000 ledere og medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra KL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra KL
Kommunerne hilser melding fra statsministeren velkommen16.3.2023 14:27:01 CET | Pressemeddelelse
KL’s formand og næstformand hilser statsministerens invitation til samarbejde om, hvordan vi udvikler vores velfærdssamfund velkommen. Kommunerne er klar til at tænke nyt og tage ansvar, lyder det.
Medarbejdere, ledere og kommunalpolitikere enige om perspektiver for frisættelse16.3.2023 07:00:05 CET | Pressemeddelelse
KL, FOA, DLF, BUPL, HK Kommunal og Dansk Socialrådgiverforening er enige om, at frisættelse er en vigtig vej til at styrke den offentlige velfærd.
Kommunerne står på et stærkt fundament af tillid mellem politikere og forvaltning9.2.2023 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Undersøgelserne tyder på, at der er tillid, et stærkt samarbejde og en klar arbejdsfordeling mellem forvaltning og politikere i landets kommuner. Det er afgørende for, at vi kan levere velfærd af høj kvalitet til borgerne, lyder det fra KL’s administrerende direktør.
Hjerteforeningen, Gigtforeningen og KL i fælles front: Her er fremtidens behandling af kronisk sygdom1.2.2023 06:58:05 CET | Pressemeddelelse
Hjerteforeningen, Gigtforeningen og KL lancerer nu et fælles udspil til fremtidens behandling af de mange borgere, der lider af en kronisk sygdom. Syv principper og to eksempler på konkrete behandlingsforløb skal vise vejen.
Tunge skyer hviler over de kommunale budgetter18.1.2023 09:28:38 CET | Pressemeddelelse
Kommunernes budgetter for 2023 dækker over en alvorligt presset kommunal økonomi pga. især manglende kompensation for stigende priser og stigende udgifter på det specialiserede socialområde. Budgetterne skal løftes, lyder det fra KL’s formandskab. Både for 2022 og 2023.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum