636 millioner til grøn omstilling
Som led i EU’s fælles indsats for at reducere CO2-udledningen, har regeringen nu nedsat et udvalg, som skal udmønte midler fra EU’s Fond for Retfærdig Omstilling.
Danmark står til at modtage ca. 636 mio. kr. frem mod 2027, som skal investeres i de dele af landet, der bliver mest påvirket af den grønne omstilling. Her er Nord- og Sydjylland udpeget som støtteberettigede landsdele.
Udvalget skal bidrage til at sikre, at EU-midlerne understøtter konkrete projekter i Danmark, der vil reducere udledningen af drivhusgasser og skabe grønne arbejdspladser. Udmøntningen af EU-midlerne har bl.a. ophæng i de brede politiske aftaler om Power-to-X, CSS og landbrug.
Peter Hansen, CEO i Welltec A/S, er udpeget som formand for udvalget. Udvalget mødtes første gang d. 13. april, hvor der blev sat gang i arbejdet.
Erhvervsminister Morten Bødskov udtaler:
”Det store fokus på grøn omstilling er vigtigere end nogensinde. Og takket være vores virksomheders grønne innovationer og teknologier, er det grønne potentiale for Danmark kæmpe stort. Samtidig er det også vigtigt, at der følger nye grønne arbejdspladser med i vores overgang til klimaneutralitet. Og med det nye udvalg sikrer vi at de midler, vi får fra Fonden for Retfærdig Omstilling, bliver brugt bedst muligt til både at reducere vores udledninger og samtidig skabe grøn vækst.”
Klima-, energi-, og forsyningsminister Lars Aagaard udtaler:
"Alle skal have mulighed for at være med, når vi sammen løser klimaudfordringen. Med dette initiativ sørger vi for, at udsatte landsdele får mulighed for at skabe nye løsninger og grønne arbejdspladser. Derfor er jeg enormt glad for dette samarbejde om retfærdig omstilling. Jeg tror på, at dette udvalgs fokus på lokale løsninger vil bidrage afgørende til vores mål om klima og forsyningssikkerhed.”
Kontakter
For yderligere information kontakt:
Erhvervsministeriets pressetelefon: 91 33 70 07
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Nye milliardinvesteringer skal booste Europas grønne industri18.7.2025 07:36:13 CEST | Pressemeddelelse
Når formanden for Den Europæiske Investeringsbank gæster det uformelle rådsmøde mellem EU’s erhvervsministre, har hun låne- og garantiordninger til Europas grønne industri med i tasken. Tiltagene kan medføre investeringer på mere end 135 mia. kr.
Ny analyse: EU taber pusten kampen om nye kritiske teknologier18.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens Danmark er godt med i det globale teknologikapløb, er der en række tegn på, at Europa som helhed har svært ved at følge med USA og Kina. Det viser en ny analyse fra Erhvervsministeriet.
Kæmpe kvantesatsning sikrer Danmark verdens største og stærkeste kvantecomputer17.7.2025 11:04:13 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt samarbejde mellem EIFO (Danmarks Eksport- og Investeringsfond) og Novo Nordisk Fonden baner vejen for en ny, stor kvantesatsning. Der er tale om den første kvantecomputer af sin slags, som vil betyde en markant forstærkning af Danmarks og Nordens position inden for kvanteteknologi.
Presseinvitation: EU-ministre stiller skarpt på kampen om kritiske teknologier og behovet for styrket konkurrenceevne15.7.2025 08:15:36 CEST | Pressemeddelelse
EU-ministre med ansvar for konkurrenceevne, indre marked og industri skal diskutere, hvordan EU kan sikre konkurrenceevne i fremtiden. På programmet er også en ny, stor kvantesatsning og fælles pressemøde med formanden for Den Europæiske Investeringsbank, Nadia Calviño.
EIFO investerer i venturefonden D3 for at styrke ukrainsk og europæisk forsvarsinnova-tion4.7.2025 11:00:12 CEST | Pressemeddelelse
Danmark anerkender den vigtige rolle, som Ukraines forsvarsteknologiske innovation spiller for Europa. EIFO – Danmarks Eksport- og Investeringsfond investerer knapt 32 millioner kroner i D3, en venturefond med fokus på tidlige ukrainske forsvarsteknologiske startups.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum