Årets Lokale Vare 2016 er jordbærlikør
Jordbærlikør fra Fary Lochan Destilleri a/s i Farre ved Give tæt på Vejle har imponeret dommerne og taget prisen foran otte andre finalister og 126 tilmeldte lokale varer i konkurrencen om den eftertragtede pris.
Det gav da også kamp til stregen, da dommerne skulle bedømme så forskellige finalevarer som havregryn, øl og likør, der hver især scorede højt på flere af kriterierne om smag, råvareoprindelse, emballagedesign samt historien bag produkt og virksomhed.
Dommernes begrundelse for sejren til Jordbærlikør fra Fary Lochan Destilleri er bl.a., at produktet er en gentænkning af en dansk tradition for likør med lokale bær – en gentænkning, som hilses velkommen:
Wow, det smager overraskende godt. Den har en tydelig og ægte jordbærsmag i god balance med alkohol.
Her er det virkelig lykkedes at hælde jordbær på flaske og forlænge følelsen af dansk sommer for voksne.
Mere end blot en konkurrence
Med prisen følger 50.000 kr. og muligheden for at komme på Coops hylder for Lokale Varer.
”Vi er fantastisk glade for at vinde i konkurrence med så mange andre, meget dygtige producenter. Pengene vil vi bruge til at producere meget mere jordbærlikør,” siger Anne Birgitte Jørgensen, Tine Toft Laursen, Morten Jørgensen og Thomas Smidt-Kjærby, Fary Lochan.
Det er anden gang, at Årets Lokale Vare kåres, og hele 61 ud af de 123 varer, der var tilmeldt sidste års konkurrence, har indgået en aftale med Coop om at komme på hylderne for Lokale Varer.
”Det er et imponerende tal, og i Madkulturen er vi glade for og stolte over, at indsatsen på området for lokale varer nytter. Flere gode lokale varer gavner både producenter og forbrugere, og prisen for Årets Lokale Vare skal understøtte denne særlige type varer, der dyrker det lokale og arbejder ud fra principper, som vi mener, er med til at sikre bedre mad. At næsten halvdelen af sidste års tilmeldte varer i dag har en aftale med Coop er glædeligt og forhåbentlig noget, vi ser gentaget i år”, siger Judith Kyst, direktør i Madkulturen.
Salget af lokale varer stiger
Ifølge Coop stiger salget af lokale varer, og forventningen er, at salget fortsat vil stige de kommende år.
”Vores kunders interesse for lokale danske varer er kun stigende, og vi forventer, at den tendens vil fortsætte de kommende år. Derfor er vores største udfordring, at finde nye spændende lokale varer. Årets Lokale Varer 2016 har vist, at kvaliteten og udbuddet vokser,” siger chef for Lokale Varer i Coop, Christian Christensen.
Læs mere på cooplokalevarer.dk og på madkulturen.dk
For yderligere information:
Christian Christensen, chef for Lokale Varer, Coop, tlf.: 51 59 36 17
Malene Mosbæk, projektleder, Madkulturen, tlf.: 29 28 84 20
OM ÅRETS LOKALE VARE
Konkurrencen
Alle godkendte fødevareproducenter af lokale kvalitetsvarer kan deltage. Lokale fødevareprodukter, der er tørvarer inkl. drikkevarer, som ikke kræver opbevaring på køl eller frost, kan deltage i konkurrencen – dog ikke røgvarer, dyremad og babymad. Varen skal være produceret lokalt, mens lokale og danske ingredienser vægtes højt ved bedømmelsen.
Lokale fagpersoner og forbrugere i ni landsdele i Danmark udvælger finalister blandt de mange smagsoplevelser, som lokale producenter tilmelder. De ni lokale vindere deltager i den nationale konkurrence og honoreres med 5.000 kr.
Vinderen af den nationale finale modtager en præmie på 50.000 kr. og får retten til at bruge Årets Lokale Vare 2016-logo på vinderproduktet. Alle finalister bliver tilbudt rådgivning om, hvordan deres produkt kan udvikles og evt. komme på hylderne i Coop.
Bedømmelseskriterier
Produktets smag og den sanselige oplevelse, det giver, vægtes højt, men der lægges også stor vægt på emballage og råvareoprindelse samt den gode historie og passion bag produktet.
Dommere
Det nationale dommerpanel:
Claus Holm – kok og produktudvikler
Christine Bille Nielsen – madskribent og kok
Jesper Clement – forsker i design af mademballage og forbrugeradfærd, CBS
Dorte Storper – direktør i VIFU og projektleder i Smagen af Danmark
Judith Kyst – direktør i Madkulturen
Christian Christensen – chef for Lokale Fødevarer i Coop
Landsdele og lokale vindere
Syd- og Sønderjylland: Jordbærlikør fra Fary Lochan Destilleri (national vinder)
Nordjylland: Jubilæumssalt fra Læsø Salt
Midt- og Vestjylland: Stauning – Young Rye fra Stauning Whisky
Østjylland: Njord Gin, Destilled Mother Nature fra Spirit of Njord
Fyn og Øhavet: Stikkelsbærmarmelade fra Broholm Slot
Nordsjælland og København: Økologiske Grovvalsede Havregryn fra Mangholm
Midt og Vestsjælland: Æblemjød med Havtorn fra Snoremark
Sydsjælland og Lolland-Falster: Krenkerup Doppel Bock fra Krenkerup Bryggeri
Bornholm: Økologisk Havtornsaft fra Høstet, Havtorn Bornholm
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Coop skifter donationsformål på pantautomater19.5.2025 10:57:45 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke længere muligt at donere flaskepant til Coop Folkeskove i Coops butikker.
Finalister til Produktprisen og Irmaprisen 2025 er fundet15.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
70 spændende, lokale produkter fra hele landet er reduceret til 12, der nu skal dyste om Produktprisen 2025 i kategorierne Mad, Konfekture, Drikke og Innovation. Ved smagningen smagte og udvalgte dommerne samtidig fem produkter, der for første gang skal dyste om Coops nye pris, Irmaprisen, og dermed muligheden for en plads på hylderne i udvalgte Coop-butikker.
Coop udskriver valg til ny ungeminister7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter tre år med en stærk stemme for unge i Coop er tiden moden til, at Coops ungeminister, Tobias Simonsen, træder af. Derfor udskriver Coop nu valg til posten som ungeminister, der skal fortsætte indsatsen for at gøre det sjovt, meningsfuldt og udviklende for de over 25.000 ansatte i alderen 13-25 år at arbejde i Coop.
Kvickly Ry lancerer TRYG kassen30.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Måske den første af sin slags i Danmark: En kasse med ro og tid til snak åbner i Kvickly Ry
Coop Crew 2.0 - Ny aftale sikrer fortsættelsen af landets største fritidsjobindsats29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Med støtte fra Den A.P. Møllerske Støttefond har Ungdomsskoleforeningen og Coop siden 2019 ledet og drevet landets største fritidsjobindsats, Coop Crew, hvor over 2.000 unge har deltaget, og cirka 55 % af de unge har fået et fritidsjob. Efter planen ophører den økonomiske støtte fra fonden i 2025, men med en ny aftale mellem Ungdomsskoleforeningen og Coop sikrer parterne, med Coop Crew 2.0, fortsættelsen af den landsdækkende fritidsjobindsats.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum