600.000 kroner for enden af regnbuen: ”Det var helt surrealistisk”
27.4.2022 08:40:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

På vej hjem en regnfuld torsdag kunne en aarhusiansk kvinde pludselig føle heldet banke på.
”Jeg havde været ude med venner og gik hjem i øsende regnvejr og tænkte, at jeg ville hygge mig med et skrabelod, når jeg kom hjem. Så jeg gik ind i en kiosk for at købe det, men de havde ikke en Bogstavjagt, så jeg gik ud igen for at gå hjem,” fortæller kvinden, der har valgt at være anonym.
Selvom der ikke var held første gang, fortalte et helt særligt vejrfænomen hende, at anden gang skulle være lykkens gang.
”Da jeg kom ud, var regnen stoppet, og da jeg krydser vejen, ser jeg bare en helt fantastisk regnbue, som ser ud til at ende lige, hvor jeg bor. Så jeg gik en omvej til en anden kiosk, som havde skrabeloddet, jeg var på udkig efter, og gik hjem for at skrabe,” fortæller aarhusianeren.
Og rigtigt nok, som forudsagt af kvinden - og regnbuen - udløste skrabeloddet en flot gevinst; intet mindre end 600.000 skattefrie kroner var der for enden af regnbuen.
”Jeg måtte tage et billede og sende til børnene og spørge om de lige gad tjekke, fordi jeg simpelthen ikke var sikker. Det var helt surrealistisk. Så ringede et af mine børn og sagde, at nu kom han med bobler, for jeg havde da vundet,” smågriner vinderen.
Falder på et tørt sted
Skrabegevinsten på den gode side af en halv million kroner bringer stor lykke med sig. Foruden at sikre udflugter til sommer og nye investeringer, fjerner de også en stor byrde.
”Jeg har i en tid som selvstændig fået oparbejdet noget gæld, så det er virkelig nogle penge, som falder på et tørt sted. Nu er jeg totalt gældfri, og det er fuldstændig fantastisk,” fortælle den heldige vinder.
Den nye tilværelse som gældfri er ikke helt til at forstå for den lykkelige østjyde, som forventer, at der går et par måneder, før oplevelsen helt lander hos hende. Dog regner hun ikke med, at det vil ændre det store i hendes daglige liv.
”600.000 kr. er jo mange penge, men jeg kommer ikke til at leve en ekstravagant tilværelse på nogen måde, men jeg får råd til bare at være til, hvilket er skønt,” fortæller vinderen.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vandt million i Lotto og gav den gas: Så lukkede banken kortet26.9.2026 09:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig mand fra Frederikssund Kommune skruede så højt op for forbruget, da han vandt i Lotto, at banken straks lukkede dankortet: ”Vi havde ’et usædvanligt handelsmønster’.”
Danske Spil sætter en halv milliard på spil: Her havnede de største danske gevinster25.9.2026 09:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Med gigantiske 508 millioner kroner i førstepræmiepuljen til aftenens trækning i Eurojackpot er der rigelig plads til at drømme stort: Se her, hvor i landet de største drømme gik i opfyldelse.
Danskerne tror på comeback til landsholdet: Flere og flere spiller på dansk sejr mod Norge24.9.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske landshold skal torsdag tilbage på banen efter sommerens missede VM. Og selv om Danmark er klar underdog mod Norge, er troen på et dansk comeback vokset markant blandt Oddset-spillerne.
Sætter familierekord i Klasselotteriet: ”Hverken min oldemor, mormor eller mor vandt det store…”23.9.2026 11:45:37 CEST | Pressemeddelelse
Kvinde fra Kalundborg Kommune bliver millionær på Klasselotteriet – og dermed kroner hun en lang og stolt familietradition gennem flere generationer.
Danske Spil langer millioner ud: To kæmpegevinster i Varde og en i Vejle21.9.2026 09:48:25 CEST | Pressemeddelelse
Tre meget heldige danskere vandt i sidste uge 1 mio. kr. eller mere i Lotto, og to af dem er fra samme kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

