5B på Nordre Skole i Viborg vinder Alle Børn Cykler 2021
91.681 elever fra 4.320 klasser over hele Danmark cyklede med, da Cyklistforbundet i samarbejde med Novo Nordisk og Jyske Bank inviterede til to ugers børnemotionskampagne i september.
Nu er regnskabet gjort op, og til sammen cyklede børnene hele 390.404 dage.
- Det er vigtigere end nogensinde at bakke op om børns cykling. Børn lever meget stillesiddende liv i dag. Cyklen byder sig til som en sjov og god måde at få mere bevægelse og dermed mere sundhed og trivsel ind i børns hverdag, siger direktør i Cyklistforbundet, Klaus Bondam.
I år blev det de 23 elever i 5B på Nordre Skole i Viborg, der løb med hovedpræmien. Klassen cyklede sammenlagt 276 dage, og alle cyklede de med hjelm hver dag.
- Det er godt at se den store opbakning til cykling med hjelm, siger Klaus Bondam.
Jo flere dage eleverne i en klasse cykler i den to uger lange kampagne, desto større er chancen for at vinde kampagnens landsdækkende cykeldyst.
For at bakke op om brug af cykelhjelm giver cykling med hjelm dobbelt point i den afsluttende lodtrækning om årets hovedpræmie, som er sponsoreret af HF Christiansen: en lækker mountainbike fra MBK eller Centurion til alle børn og deres lærer i vinderklassen.
Sunde børn cykler selv
Viborg Kommune har været en af 31 samarbejdskommuner på kampagnen. Det er andet år i træk, at en skole i Viborg Kommune cykler af sted med 1. præmien i Alle Børn Cykler.
Skolechef i Viborg Kommune, Hasse Valdemar Mortensen, siger:
- Det er superflot og godt gået af både elever, lærere og forældre. Vi ønsker, at flere skal være fysisk aktive, og her er cyklen er et fantastisk redskab, siger Hasse Valdemar Mortensen.
KAMPAGNEN KORT
- Alle Børn Cykler 2021 kører hvert år i de første to uger i september og henvender sig til alle klassetrin
- Eleverne deltager på klassebasis i en landsdækkende cykeldyst, hvor det gælder det om at cykle flest dage til skole og i fritiden
- Lærerne får adgang til undervisningsmaterialer, der med cyklen og cykling i centrum kan inddrages i den faglige undervisning i dansk, matematik, biologi og andre fag
- Kampagnen gennemføres i samarbejde med Novo Nordisk Danmark og Jyske Bank
- Årets 31 samarbejdskommuner er: Albertslund, Allerød, Ballerup, Brøndby, Brønderslev, Dragør, Egedal, Frederiksberg, Frederikshavn, Frederikssund, Gladsaxe, Glostrup, Herlev, Holstebro, Horsens, Hvidovre, Høje Taastrup, Ishøj, København, Lejre, Lyngby Taarbæk, Odense, Randers, Roskilde, Skanderborg, Slagelse, Svendborg, Sønderborg, Vallensbæk, Viborg og Aalborg.
- Læs mere på www.alleboerncykler.dk
ÅRETS RESULTATER
Resultater på kommunalt og skoleniveau - se http://kortlink.dk/2d8f6
| Regionale resultater | Antal elever | Cykeldage | Hjelmdage |
|
Region Hovedstaden |
29.937 |
11.6846 |
11.1469 |
|
Region Midtjylland |
23.475 |
11.0459 |
10.9132 |
|
Region Syddanmark |
20.410 |
88.023 |
85.822 |
|
Region Sjælland |
11.130 |
45.339 |
43.942 |
|
Region Nordjylland |
6.729 |
29.737 |
28.526 |
|
I ALT |
91.681 |
390.404 |
378.891 |
Nøgleord
Kontakter
Kampagneleder i Cyklistforbundet, Mai-Britt Aagaard Kristensen, mobil 40 70 83 67
Kommunikationskonsulent i Viborg Kommune, Britt Roslyng, tlf: 87 87 10 06
Jane KofodKommunikations- og engagementschef
Tlf:2217 5588jak@cyklistforbundet.dkKlaus BondamDirektør i Cyklistforbundet
Tlf:4070 8365bondam@cyklistforbundet.dkBilleder
Information om Cyklistforbundet
CyklistforbundetRømersgade 5
1362 København K
Sekretariat 33 32 31 21 | Pressetelefon 40 70 83 63https://www.cyklistforbundet.dk
Cyklen giver oplevelser, frihed og motion. Cyklen gør vores verden sundere, grønnere og mere bæredygtig. Vi arbejder for, at alle kan cykle sikkert og trygt. Uanset alder. Uanset om man bor på landet eller i byen. Vi er en demokratisk organisation, hvor alle, der ønsker et cykelvenlig verden, kan engagere sig.
Cyklistforbundet.dk
Twitter.com/Cyklistforbund
Facebook.com/Cyklistforbundet
Instagram.com/Cyklistforbundet
Linkedin.com/company/Cyklistforbundet
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skolebørn får styrket lygtesansen20.10.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny kampagne fra Cyklistforbundet og GF Fonden, LYS PÅ, skal sikre, at skoleelever har styr på lygter og reflekser. Hver femte forælder mellem 30 og 39 år ved ikke, om deres børns cykellygter og reflekser er lovlige.
Cyklistforbundet skruer op for indsatsen i Helsingør14.10.2025 11:44:18 CEST | Pressemeddelelse
Bedre cykelforhold for skoleelever, pendlere og turister. Det bliver noget af det, som Cyklistforbundets nye lokale repræsentant i Helsingør Kommune, Niels Nyhus, vil arbejde for, når forbundet op til kommunalvalget styrker sin lokale tilstedeværelse.
Over 95.000 elever cyklede i skoledyst9.10.2025 12:00:07 CEST | Pressemeddelelse
I september deltog mere end 95.000 skoleelever fra hele landet i årets store cykelkampagne, Alle Børn Cykler, arrangeret af Cyklistforbundet. 0.B på Egelundskolen i Albertslund kan tage hovedpræmien med hjem: cykler til hele klassen og deres lærer. OBS: Se regionale og lokale tal i bunden.
"Uholdbart, at op mod 500 p-pladser til cykler ved Aarhus Banegård forsvinder”30.9.2025 12:56:14 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus står over for en drastisk ændring i byens cykelinfrastruktur, idet op mod 500 cykelparkeringspladser ved Bruuns Bro ved banegården fjernes i forbindelse med en renovering, og der er ingen planer om at etablere dem igen. Cyklistforbundet mener, situationen er helt uholdbar og vil få meget negative konsekvenser for cyklingen i Aarhus – og for butikslivet.
Hvilken lærer fortjener Alle Børn Cykler Prisen 2025?16.9.2025 13:19:54 CEST | Pressemeddelelse
Kender du en cykelglad lærer, der fortjener et skulderklap, fordi læreren bærer cykelglæden videre til sine elever? Så kan du nominere din kandidat til Cyklistforbundets lærerpris.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

