Lederne

Lederne får to nye søsterorganisationer

Del
En lederkarriere former sig langt fra altid som en opstigning gennem niveauerne. Der er blandt ledere en betydelig jobmobilitet både opad, nedad og på tværs i ledelseshierarkiet – og mange ledere arbejder i perioder af karrieren i funktionærstillinger uden lederansvar eller som selvstændige. Bevægelserne ind og ud af lederkontorerne på et stadig mere dynamisk og fleksibelt arbejdsmarked er den primære årsag til, at Lederne fra årsskiftet lancerer en ny struktur og etablerer to søsterorganisationer til Lederne.

Den nye struktur betyder, at de 111.000 medlemmer af Ledernes Hovedorganisation bliver fordelt i tre organisationer med en fælles a-kasse:

  • Lederne, som fortsat er organisation for medlemmer, der har et ledelsesansvar, og for særligt betroede medarbejdere
  • PRO som organisation for funktionærer, der selv forhandler løn og kontrakt, men som ikke har et ledelsesansvar
  • Virksom, der er organisation for selvstændigt erhvervsdrivende.

De tre organisationer Lederne, PRO og Virksom er samlet under Ledernes Hovedorganisation, der leverer service til de tre medlemsorganisationer.

- Selv om du er leder i dag, kan det være, du bliver ansat som funktionær eller starter som selvstændig i morgen. Og folk, der i dag er selvstændige, kan i morgen have første arbejdsdag i et lederjob. Ledernes nye struktur med tre organisationer gør det muligt nemt at bevæge sig ind og ud af lederjobbet uden at skulle bekymre sig om valg af organisation. Vi har brugt lang tid på at forberede den nye struktur, som vi nu med stor tilfredshed og stolthed er klar til at præsentere for vores medlemmer, og vi ser frem til at kunne tilbyde endnu bedre og endnu mere målrettet service til og rådgivning af ledere, individuelt ansatte funktionærer og selvstændigt erhvervsdrivende fordelt i de tre organisationer, siger Svend Askær, formand for Ledernes Hovedorganisation.

Svend Askær understreger, at Lederne, hvor størstedelen af Ledernes Hovedorganisations 111.000 medlemmer er organiseret, fortsat er interesseorganisation for ansatte ledere og betroede medarbejdere med særligt fokus på ledelse og lederrollen.

- Den nye struktur betyder, at skifter medlemmet på et tidspunkt lederjobbet ud med et specialistjob eller starter selvstændig virksomhed, skal medlemmet ikke tænke på organisations-tilhørsforhold – heller ikke, når eller hvis medlemmet igen bliver leder. Fremover bliver man som leder automatisk knyttet til Virksom, hvis man starter som selvstændig, eller tilknyttet PRO, hvis man i en periode arbejder på funktionærvilkår uden ledelsesansvar, forklarer Svend Askær. 

Læs mere om hver enkelt af de tre organisationer og om Ledernes Hovedorganisation på www.lederne.dkwww.pro-org.dk og www.virksom.dk

Kontakter

Svend Askær
Formand
Ledernes Hovedorganisation
Tlf. 3283 3283
E-mail sa@lederne.dk


Michael Monty
Pressechef
Ledernes Hovedorganisation
Tlf. 2428 2470
E-mail mmo@lederne.dk

Information om Lederne

Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S

3283 3283https://www.lederne.dk/

Følg pressemeddelelser fra Lederne

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lederne

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye