HK: Ny aftale lader ledige i stikken
Der er ingen tilskyndelse til at tage et job, der varer i kort tid. Og dermed har aftaleparterne har valgt ikke at følge dagpengekommissionens anbefalinger.
Det mener HK’s næstformand Mette Kindberg om den netop indgåede aftale om supplerende dagpenge, der gælder for den gruppe mennesker, der ikke arbejder de ”normale” 37,5 timer om ugen.
- Det er en ærgerlig aftale. Og det er den, fordi den viser, at politikerne stadig ikke forstår, at rigtig mange ikke har et job som passer ind i en ”normal” ansættelse fra 8-16 mandag til fredag. Mange er ansat på deltid eller kontrakt, og de bliver ladt i stikken med aftalen, siger Mette Kindberg.
Hun er også helt uforstående overfor at den netop indgåede aftale om supplerende dagpenge, går stik imod de anbefalinger, der blev givet af dagpengekommissionen om, at der i systemet skal indbygges en tilskyndelse til at tage korte ansættelser.
- For HK’s ledige medlemmer kan konsekvenserne nærme sig det absurde. I nogle tilfælde kan aftalen fx betyde, at det koster én måneds dagpenge at tage to ugers arbejde. Så hvor mange ledige på supplerende dagpenge har mon i fremtiden råd til at hjælpe i Magasin med julehandelen? siger Mette Kindberg.
Kontakt: Birgitte Hougaard, pressechef, HK: 23811114
Information om HK Danmark
Følg pressemeddelelser fra HK Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra HK Danmark
Principiel sag i Højesteret i dag: Har du ret til arbejdsskadeerstatning, når du arbejder hjemmefra?23.4.2025 06:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Højesteret behandler i dag en principiel sag om hjemmearbejde og arbejdsskader, som har stor betydning for de mange lønmodtagere, der helt eller delvist arbejder hjemmefra.
Stress rammer skævt, og systemet svigter kvinder økonomisk14.4.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Kvinder bliver ramt af stressrelaterede erhvervssygdomme over tre gange så ofte som mænd. Men kvinder har sværere ved at få økonomisk kompensation for deres arbejdsskader. Det er ikke bare en sundhedsudfordring, men en ligestillingsudfordring, mener HK.
Ny reform rammer dem, der i forvejen har mindst26.3.2025 12:55:49 CET | Pressemeddelelse
Besparelser i den nye uddannelsesreform betyder – trods aftalens styrker – dårligere efteruddannelsesmuligheder for den gruppe, der i forvejen har de korteste videregående uddannelser. Og det er ildevarslende for dansk erhvervsliv og Danmarks evne til at stå stærkt i en uforudsigelig verden, advarer HK-formand Anja C. Jensen.
HK: Ankestyrelsen trækker tiden ud – men de skadelidte betaler prisen19.3.2025 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Ankestyrelsen nægter at acceptere Højesterets afgørelse og trækker en ny sag i langdrag. Det går ud over mennesker, der har fået en arbejdsskade og har ret til erstatning. HK kalder det en urimelig beslutning og kræver, at staten stopper med at spænde ben for de skadelidte.
HK: Markant løft til erhvervsuddannelserne er helt rigtigt set5.3.2025 10:29:34 CET | Pressemeddelelse
”Det er en rigtig god dag for erhvervsuddannelserne. Fantastisk med et økonomisk løft, men vi er endnu mere glade for den nye eudfleks, som kan bane vejen for, at de sårbare elever får bedre mulighed for at få en erhvervsuddannelse”, siger Anja C. Jensen, formand for HK.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum