50 mio. kr. skal hjælpe iværksættere godt i gang og fremme vækst og udvikling i hele landet
I Viborg skal gode erfaringer med ledige bruges til at få nye iværksættere i gang, og med udgangspunkt i Trekantområdet og Region Sjælland vil eksperter i grøn teknologi hjælpe iværksættere, der har et særligt fokus på grøn omstilling. Og over hele landet skal to ambitiøse iværksætterprogrammer styrke kompetencerne hos nye iværksættere og sikre mere fart og tempo i danske vækstiværksættere.
I alt støttes syv projekter med godt 50 mio. kr. Indsatsen medfinansieres af EU’s Socialfond, og de nye projekter skal supplere de indsatser, der i forvejen er i iværksætterøkosystemerne, herunder den store offentlige indsats i den lokale og tværkommunale erhvervsservice og private iværksættermiljøer.
”I Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse er vi meget optaget af, at flere iværksættere lykkes. Det betyder, at de skal godt fra start, men også at de skal have gode rammer for at accelerere deres udvikling og skabe vækst i hele landet. Vi skal have et velfungerende og sammenhængende iværksætterøkosystem, der bygger på lokale muligheder og potentialer, og Danmark skal have en stærkere iværksætterkultur med flere, der har kompetencerne og viljen til at starte og skalere deres egen virksomhed. Det vil vi gerne bidrage til med de syv indsatser,” siger Jakob Riis, formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.
Flere iværksættere skal lykkes
Bestyrelsen har valgt at støtte i alt fire projekter under indsatsen, der er målrettet nye iværksættere. Det største støttebeløb i indsatsen for nye iværksættere på op til 13,9 mio. kr. går til projektet IværksætterDanmark, hvor Erhvervshus Hovedstaden i partnerskab med landets øvrige erhvervshuse vil tilbyde iværksættere i hele landet kompetenceforløb, tematiserede og brancherettede forløb og mere intensive netværksforløb.
Projektet suppleres af tre indsatser med et mere afgrænset geografisk og erhvervsmæssigt fokus: Viborgegnens Erhvervsråd får støtte til nystartede iværksættere i et toårigt projekt, der bygger på et tidligere Viborg-projekt med gode resultater. Greater Copenhagen Food Startup i Kødbyen i København får støtte til at fortsætte yderligere to år med et succesrigt forløb for fødevare- og madoplevelsesiværksættere. Og i Nordjylland fortsætter projektet Innovativ Vækst, hvor ledige dimittender kan arbejde med deres forretningsidé.
Erhvervshus Hovedstaden er også operatør på en ny, landsdækkende indsats for vækstiværksættere, der får op til 20,2 mio. kr. i støtte. I et stærkt partnerskab med Accelerace, landets erhvervshuse og Dansk Design Center rettes søgelyset mod iværksættere med særligt skaleringspotentiale, der tidligt i deres udvikling skal have skærpet deres kompetencer.
”Med indsatserne rammer vi både den brede gruppe af nye iværksættere, som har brug for starthjælp, og vi yder samtidig en specifik service til de iværksættere, der har særligt vækstpotentiale. Vi er glade for at bidrage til en forstærket indsats for iværksættere, og med vores mangeårige erfaringer med iværksætterprogrammer kan vi løfte opgaven,” siger Henrik Rasmussen, bestyrelsesformand i Erhvervshus Hovedstaden.
Endelig giver Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse i alt 8,7 mio. kr. til to initiativer målrettet vækstiværksættere, der arbejder med bæredygtighed, grøn teknologi og digitalisering.
DTU Risø udruller et målrettet accelerationsforløb for vækstiværksættere i Region Sjælland med fokus på bæredygtig industri og digitalisering.
Og Green Tech Center i Vejle skal udrulle sin kompetence inden for bæredygtighed og grøn teknologi til vestdanske iværksættere inden for grøn omstilling.
”Vi kan noget med grøn teknologi i Vejle, og vi glæder os til at sætte vores stærke og hurtigtarbejdende team af specialister i gang med at løfte de vestdanske iværksættere, der har behov for hjælp til markedsadgang,” siger adm. direktør i Green Tech Center Jørgen Andersen.
Fakta om indsatserne
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse afsatte oprindelig op til i alt 52,5 mio. kr. fra EU’s Socialfond og de decentrale erhvervsfremmemidler til de to indsatser målrettet nye iværksættere og vækstiværksættere. Bestyrelsen har modtaget i alt 15 ansøgninger fra operatører, hvoraf 7 får helt eller delvist tilsagn.
Bestyrelsen har på sit møde den 14. november 2019 besluttet at støtte følgende ansøgere med op til 50,5 mio. kr.:
Rådgivning og vejledning af nye iværksættere:
- Innovativ Vækst (Erhvervshus Nordjylland)
- Greater Copenhagen Food Startup (Erhvervshus Hovedstaden)
- StartUp Viborg – udvikling og styrkelse af iværksætterkultur (Viborgegnens Erhvervsråd)
- IværksætterDanmark (Erhvervshus Hovedstaden)
Specialiseret rådgivning og støtte til vækstiværksættere:
- Specialiseret Erhvervsservice for Green Tech-virksomheder (Green Tech Center A/S)
- Vækstiværksætterprojekt ved Accelerace, erhvervshusene og DDC (Erhvervshus Hovedstaden)
- Acceleration af bæredygtige og digitale vækstiværksættere i Region Sjælland (Danmarks Tekniske Universitet)
På erhvervsfremmebestyrelsens hjemmeside finder du beskrivelser af iværksætter-projekterne.
Læs mere om midlerne til iværksættere her:
Specialiseret rådgivning og støtte til vækstiværksættere
Rådgivning og vejledning af nye iværksættere
Kontaktinfo
Hvis du vil vide mere om den samlede indsats for iværksætterne, er du velkommen til at kontakte chefkonsulent Susanne Gren Svendsen på 35 29 14 73 eller susssv@erst.dk.
Information om Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Vejlsøvej 29
8600 Silkeborg
3529 1700https://erhvervsfremmebestyrelsen.dk/
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse skal bidrage til at styrke udviklingen i dansk erhvervsliv. Det sker ved at fremme en sammenhængende, efterspørgselsdrevet og lokalt forankret erhvervsfremme- og turismeindsats for virksomheder på tværs af hele Danmark.
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse igangsætter og finansierer decentrale erhvervsfremmeindsatser, der tager højde for forskelle i de regionale og lokale erhvervsmæssige udfordringer, muligheder og prioriteter.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse
Velfærdsteknologiske SMV’er får bedre muligheder for at skalere8.1.2026 11:18:39 CET | Pressemeddelelse
Velfærdsteknologi kan være med til at løse nogle af de store samfundsudfordringer, der præger velfærdsområdet, men det kræver skalering af den teknologi, der findes. Det skal en ny investering på 29 mio. kr. gennem Virksomhedsudvikling Danmark hjælpe på vej – og der er nu åbent for at søge om pengene.
”Jeg gik fra at være produktfokuseret iværksætter til at lande investeringer og skalere”18.12.2025 15:49:29 CET | Pressemeddelelse
Hun havde helt styr på finansiel rådgivning, men manglede viden om opstart af virksomhed. Grundlægger i AI-virksomheden Dreamplan, Stine Kalmer Jørgensen, fik vejledning og udviklet kompetencer gennem tilbud, der nu leveres af Virksomhedsudvikling Danmark. Det hjalp hende med at rejse kapital og udvide medarbejderstaben med 12 ansatte. I dag er de 30 medarbejdere, platformen er solgt til flere finansielle aktører og har rundet over 1 mio. brugere.
Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst2.12.2025 13:41:57 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse investerer over 92 mio. kr. i cirkulære løsninger i små og mellemstore virksomheder, så de kan øge konkurrenceevnen ved at udnytte deres ressourcer endnu mere effektivt. Der er nu åben for ansøgninger til at få midler.
Nyt innovationsløft skal ruste sjællandske virksomheder til fremtidens udfordringer26.11.2025 17:04:01 CET | Pressemeddelelse
Små og mellemstore virksomheder i Region Sjælland får nu bedre muligheder for at udvikle nye produkter og services, da Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse åbner for ansøgninger til innovation i SMV’er. 83 mio. kr. skal styrke sjællandske virksomheders samarbejde om innovation og test af løsninger til fremtidens markeder.
Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne forstærker danske styrkepositioner21.11.2025 10:43:57 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse står bag en ny markant investering i at udvikle udvalgte erhvervspotentialer til nye markedsmæssige styrkepositioner, der styrker danske SMV’ers produktivitet. Indsatsen er målrettet innovation, testfaciliteter og kvalificeret arbejdskraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
