PSO-lempelser bør gælde for varmepumper
- Varmepumper i fjernvarme skal med i regeringens planlagte PSO-lempelse. Svigter regeringen varmepumperne nu, mister Danmark det mest vigtige bidrag til den grønne omstilling.
Sådan siger direktør Kim Mortensen fra Dansk Fjernvarme.
Baggrunden er en artikel i Jyllands-Posten mandag aften, hvor energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt melder ud, at han nu vil arbejde aktivt for en lempelse af den såkaldte PSO-afgift til gartnerierne:
- Jeg vil arbejde for, at vi får fremskyndet, at f.eks. gartnerierne får en lempelse, sagde han.
Ministerens udmelding udløste kritik fra Dansk Erhverv, der mener, en lempelse af PSO-afgiften bør gælde for hele erhvervslivet.
Det er Dansk Fjernvarme enige i. Og direktør Kim Mortensen peger på, at PSO-lempelser bør gå til energiaktiviteter, der fortrænger CO2 og styrker den grønne omstilling.
Paradoksalt nok skal varmepumper ellers betale PSO, hvilket gør dem for dyre i drift, mens vindmøller støttes af PSO – på grund af den grønne omstilling.
- Får vi ikke udbygget med varmepumper, eksporteres mere grøn pso-støttet strøm til vores nabolande. Får vi bygget varmepumper, udnytter vi selv den grønne strøm. Derfor bør effektive varmepumper slippe for PSO, argumenterer Kim Mortensen.
En ny analyse fra tænketanken Grøn Energi viser også, at varmepumper i fjernvarmen vil kunne bidrage med 700 millioner kroner i statskassen frem mod 2020.
Nøgleord
Kontakter
Pressekonsulent Mikkel Lysgaard, tlf 2910 3098
Information om Dansk Fjernvarme
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Forslag udskyder uafhængighed af russisk gas og grønne ambitioner10.5.2025 13:01:01 CEST | Pressemeddelelse
Usikkerhed om udfasning af gas risikerer at koste kommunerne store millionbeløb og smide flere års arbejde med at konvertere gasboliger til varmepumper og grøn fjernvarme i graven, mener Dansk Fjernvarme.
Ny opdatering: Fjernvarme er markant billigere end hidtil opgjort9.5.2025 09:46:23 CEST | Pressemeddelelse
En opdatering af begrebet “standardhus”, som bruges til at udregne varmeforbrug og varmepris for varmeforbrugere, viser, at fjernvarme er markant billigere for boligejerne end hidtil antaget. En stor sejr for fjernvarmeforbrugerne, lyder det fra Dansk Fjernvarme i en kommentar til opdateringen.
Usikkerhed om gas sår tvivl om klimafremskrivning30.4.2025 13:55:25 CEST | Pressemeddelelse
Massiv opskrivning i forudsigelse af antal husholdninger med naturgasfyr i 2030 skaber usikkerhed om indfrielse af klimamål. Samtidig skaber politisk uro om klimaaftalen yderligere risiko, mener Dansk Fjernvarme.
Interesse for CCS-pulje understreger potentialet26.3.2025 12:13:46 CET | Pressemeddelelse
16 selskaber har søgt om prækvalifikation til den milliard-store statslige CCS-pulje, og det understreger det klimamæssige potentiale bag CO2-fangst, mener Dansk Fjernvarme.
Fjernvarmen buldrer derudaf: 50.000 nye kunder19.3.2025 09:37:24 CET | Pressemeddelelse
I løbet af 2024 er næsten 50.000 boliger blevet koblet på fjernvarmen. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik. Dansk Fjernvarme glæder sig over fremgangen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum