45 mio. kr. uddeles til endokrinologiske samarbejdsprojekter
2.2.2021 13:09:57 CET | Novo Nordisk Fonden | Pressemeddelelse
For at styrke den del af endokrinologien, som ikke drejer sig om diabetes, har Novo Nordisk Fonden målrettet to nye typer af forskningsbevillinger til kliniske samarbejdsprojekter på tværs af landet. De første midler er netop blevet uddelt, og 45 mio. kroner er blevet fordelt til tre forskellige forskningsprojekter.
Den største samlede bevilling på 25 mio. kroner er blevet uddelt til et femårigt nationalt forskningsprojekt, som ledes af professor Jens Otto Lunde Jørgensen fra Aarhus Universitetshospital. Projektet skal generere viden om, hvordan vi finder og mindsker uønskede effekter ved glukokortikoidbehandling, som anvendes hyppigt i behandlingen af blandt andet lungesygdomme og gigtsygdomme. Projektet vil blive udført i samarbejde med Odense Universitetshospital, Rigshospitalet samt University of Leeds.
”Cirka 3 % af befolkningen er i løbet af et år i behandling med glukokortikoid, som er en syntetisk version af det naturlige binyrebarkhormon. Behandlingen i sig selv medfører betydelige bivirkninger, ligesom ophør med behandlingen kan udløse symptomer på nedsat binyrebarkhormon. Trods næsten 75 års brug af glukokortikoidbehandling eksisterer der ikke dedikerede studier af dens bivirkninger. Vores projekt vil inkludere data fra danske helbredsregistre og gennemførelse af behandlingsstudier og skal munde ud i de første evidensbaserede retningslinjer for diagnostik og behandling af bivirkninger til glukokortikoidbehandling,” siger Jens Otto Lunde Jørgensen.
Desuden er der uddelt knapt 20 mio. kr. til yderligere to samarbejdsprojekter. Den ene bevilling på knapt 10 mio. kr. er gået til et projekt, som ledes af professor Caroline Kistorp fra Rigshospitalet, som vil undersøge de negative sundhedseffekter af misbrug af anabole steroider, samt hvordan man bedre kan forebygge og behandle disse. Projektet laves i samarbejde med Odense Universitetshospital, Bispebjerg Hospital og Syddansk Universitet.
Den anden bevilling på ligeledes knapt 10 mio. kr. er uddelt til et projekt, som ledes af speciallæge Morten Frost fra Odense Universitetshospital, som vil forske i sikkerhed og effektivitet ved brug af det forebyggende middel alendronat mod knogleskørhed. Dette projekt laves i samarbejde med Aarhus Universitetshospital, Aalborg Universitetshospital, Holbæk Sygehus og Hvidovre Hospital.
”Der er en række sygdomme inden for endokrinologien, som berører mange mennesker og er vigtige at udvikle nye og bedre behandlinger imod, samt begrænse eventuelle negative effekter af. Med disse bevillinger ønsker vi at være med til at løfte forskningen og styrke samarbejder på tværs af landet inden for disse sygdomme med det mål at opnå en mere personaliseret behandling til gavn for patienterne,” siger Martin Ridderstråle, der er Senior Vice President for Patient Care i Novo Nordisk Fonden.
De næste ansøgningsrunder åbner i februar 2021.
Nøgleord
Kontakter
Christian Mostrup, pressechef, tlf.: 3067 4805, cims@novo.dk
Information om Novo Nordisk Fonden
Novo Nordisk Fonden er en dansk erhvervsdrivende fond med to hovedformål: 1) at udgøre et stabilt fundament for den erhvervsmæssige og forskningsmæssige virksomhed, som drives af selskaberne i Novo Gruppen; og 2) at yde støtte til videnskabelige, humanitære og sociale formål.
Fondens vision er at yde et betydende bidrag til forskning og udvikling, der forbedrer menneskers liv og bæredygtigheden i samfundet. Siden 2010 har fonden uddelt mere end 25 milliarder kroner, primært til forskning ved offentlige vidensinstitutioner og hospitaler i Danmark og de øvrige nordiske lande samt behandling og forebyggelse af diabetes.
Følg pressemeddelelser fra Novo Nordisk Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Novo Nordisk Fonden
Ny fabrik i København skal styrke Europas kapacitet til fremstilling af kvanteteknologi4.9.2026 07:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Det avancerede kvanteanlæg vil styrke Europas evne til at udvikle, fremstille og opskalere næste generation af kvantechips og dermed bidrage til at positionere kontinentet som globalt førende inden for kvanteteknologi.
Ingen lette løsninger: Europæiske forskningskonsortier går sammen om store udfordringer10.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ni nye bevillinger fra Novo Nordisk Fondens Challenge Programme skal støtte ambitiøs forskning i svampesygdomme, kardiometaboliske sygdomme, jordbundssundhed og biologiske systemer ude af ligevægt. Med programmets europæiske udvidelse samler årets bevillinger stærke forskergrupper og forskelligartet ekspertise på tværs af Europa i arbejdet med at skabe ny viden om store videnskabelige udfordringer.
Nyt europæisk initiativ skal sætte skub i udviklingen af nye behandlinger til kardiometaboliske sygdomme19.6.2026 07:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Novo Nordisk Fonden støtter et nyt paneuropæisk initiativ, der skal styrke udviklingen af behandlinger til kardiometaboliske sygdomme. Initiativet adresserer en af de største udfordringer inden for sundhedsforskning i dag: At omsætte lovende forskningsresultater til konkret behandling for mennesker, der lever med kardiometaboliske sygdomme.
Forskning på tværs af Europa skal skabe ny løsninger på sygdomsbekæmpelse, klimaudfordringer og ressourceknaphed23.4.2026 06:32:07 CEST | Pressemeddelelse
Novo Nordisk Fondens Challenge Programme støtter udviklingen af ny viden, der kan bidrage til at løse nogle af de største samfundsudfordringer inden for menneskers og planetens sundhed. Med en samlet bevillingsramme på op til 600 mio. kr. er fire nye temaer nu åbne for ansøgninger fra tværfaglige forskerhold i hele Europa.
Seks undervisere og pædagoger hyldes for at fremme børn og unges interesse for naturfag18.3.2026 12:05:00 CET | Pressemeddelelse
Novo Nordisk Fondens undervisningspriser for 2026 går til seks engagerede undervisere og pædagoger på tværs af Danmark og Færøerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
