Transportministeriet

43,5 millioner kroner på vej til bedre trafiksikkerhed

Del

Forligskredsen bag infrastrukturaftalen har besluttet at afsætte i alt 43,5 millioner kroner til trafikale forbedringer på kommunevejnettet. Udmøntningen finder sted i 2023.

Med infrastrukturaftalen er der afsat en pulje på 700 millioner kroner til forbedret trafiksikkerhed.

Forligskredsen bag infrastrukturaftalen afsætter nu de første 43,5 millioner kroner af puljen til at kunne medfinansiere forbedringer af trafiksikkerheden på kommunevejnettet. Heraf er en million kroner rettet mod de mindste kommuner, som vil kunne søge om hjælp til udarbejdelse af projektansøgninger om midler fra puljen.

Udmøntningen af midlerne finder sted i andet halvår af 2023 på baggrund af indstilling fra Vejdirektoratet.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk, 61 62 41 78

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti:
Alex Ahrendtsen, Alex.Ahrendtsen@ft.dk, 33 37 51 05

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk, 61 62 30 68

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk, 61 62 55 41

Enhedslisten:
Henning Hyllested, Henning.Hyllested@ft.dk, 61 62 51 01

Det Konservative Folkeparti:
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Liberal Alliance:
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Alternativet:
Torsten Gejl, Torsten.Gejl@ft.dk, 61 62 46 51

Kristendemokraterne:
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Trine Bramsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Nøgleord

Links

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum