3Fs formand: Statsministeren sætter ny retning
”Det er en vigtig nytårstale, hvor statsministeren sætter en ny retning for Danmark. Jeg er meget glad for, at dansk politik igen har fokus på lønmodtagerens vilkår, på klima og på at bevare og udbygge et social retfærdigt Danmark,” siger 3Fs forbundsformand i en direkte kommentar til statsministerens nytårstale.
Som formand for omkring 270.000 ufaglærte og faglærte 3Fere bliver regeringens projekt om en ret til tidlig pension for folk, der er slidt op efter et hårdt arbejdsliv, et af de afgørende politiske emner i 2020.
Hver femte 3F'er er ikke på arbejdsmarkedet, når de fylder 60 år. Gruppen af ufaglærte og faglærte blev hårdt ramt, da Lars Løkke Rasmussen (V) i 2011 brugte sin nytårstale til de facto at aflive efterlønsordningen.
Derfor glæder forbundsformanden sig særligt over, at Mette Frederiksen (S) i sin nytårstale brugte taletid på regeringens mål om at sikre ret til tidligere pension til nedslidte.
”Det er kort sagt hamrende vigtigt. Vi har kæmpestort behov for at sikre, at lønmodtagere, der er slidt efter et hårdt arbejdsliv, får en ret til at gå på folkepension før tid, hvis kroppen siger stop,” siger Per Christensen.
Statsministerens fokus på at give alle børn bedre muligheder i livet bliver også rost.
”Vejen til et samfund med muligheder for alle brolægges i barndommen. Derfor er det positivt, at Mette Frederiksen vil rette fokus mod netop de børn, der har brug for fællesskabets hjælp,” siger Per Christensen.
Han glæder sig over, at regeringen allerede på en række områder har sat en ny retning for Danmark.
Det gælder fx årets finanslovsaftale, hvor der blev afsat historisk mange midler til kampen mod social dumping. Det gælder i forhold til klima, midler til at genoprette Arbejdstilsynet og fx afskaffelsen af opholdskravet på dagpengeområdet.
I forhold til det danske dagpengesystem påpeger forbundsformanden, at der er behov for at stoppe den gradvise udhuling af dagpengenes værdi:
”Trygheden for danske lønmodtagere er en forudsætning for det fleksible arbejdsmarked. Det er politikernes ansvar at genoprette trygheden med et tidssvarende dagpengeniveau og fair regler. Det mener jeg også, at regeringen bør gøre til en politisk mærkesag i 2020.”
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Principiel dom styrker retssikkerheden for digitalt udsatte borgere11.11.2025 13:56:18 CET | Pressemeddelelse
3F og Justitia er tilfredse med dommen, som er et vigtigt skridt for digitalt udsattes retssikkerhed og retsstilling.
3F: Fælles dansk indsats giver delvist pote11.11.2025 10:05:29 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolen har delvist imødekommet Danmarks annullationssøgsmål i forhold til mindstelønsdirektivet.
3F: FL26 skuffer på pension og fødevarer23.10.2025 12:57:47 CEST | Pressemeddelelse
3F glæder sig imidlertid over bedre vilkår for børnefamilier, en styrkelse af velfærden og lavere elafgift.
3F: God aftale om asbest og dødsulykker8.10.2025 14:25:43 CEST | Pressemeddelelse
Ny politisk aftale giver bedre mulighed for fængselsstraf for særligt grove asbestovertrædelser og i sager om dødsulykker.
Henning Overgaard genvalgt som forbundsformand for 3F30.9.2025 18:05:30 CEST | Pressemeddelelse
3F kongressen gav genvalg til forbundsledelsen ved fagforbundets kongres i Aalborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
