3F: Sundhedsaftalen er godt nyt - men et endeligt opgør mangler
Det er positivt, at regeringen sammen med en bred række af partier i Folketinget har landet en sundhedsaftale, der får sundheden tættere på den enkelte lønmodtager. Det er på tide, at de kortuddannede og mest syge får nemmere adgang til lægen som de højtlønnede.
Samtidig er det et vigtigt skridt i kampen for mere lighed i sundheden, at man styrker indsatsen mod ulighed i kræftbehandlingen.
- Det er meget glædeligt, at man styrker bekæmpelsen af ulighed i kræftbehandlingen. Indsatsen vil forhåbentlig mindske de menneskeliv som uligheden koster lige nu – Men det må ikke stoppe ved kræftbehandlingen, der er brug for samme fokus på alle de øvrige alvorlige sygdomme, siger næstformand for 3F Tina Christensen.
Sundhedsaftalen mangler dog et endeligt opgør med ulighed i sundheden. Som det er lige nu, lever den rigeste fjerdedel af danske mænd i gennemsnittet 10 år længere end den fattigste fjerdedel af danske mænd og de kortuddannede kvinder dør næsten seks år før de højtuddannede kvinder.
- Jeg kan ikke forstå, at der ikke er gjort mere for at sikre mere generel lighed i sundheden. Det kan ikke være rigtigt, at advokaten og arkitekten skal leve længere end stilladsarbejderen og skraldemanden, udtaler Tina Christensen.
- Det handler om mennesker og jeg havde håbet, at man havde gjort mere for at mindske uligheden. Vi havde forventet, der ville være mere fokus på at styre den opsøgende indsats, så vi fik taget hånd om dem, der i dag bliver tilset for sent af lægen eller ikke gør brug af de kommunale forebyggelsestilbud tilbud, siger Tina Christensen.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: God aftale for lønmodtagere i Danmark30.6.2025 11:20:59 CEST | Pressemeddelelse
Henning Overgaard er meget tilfreds med den nye certificeringsaftale, der imødekommer 3F’s ønsker om et arbejdsmarked på ordnede vilkår.
Ny rapport kalder på øjeblikkelig handling: Danmark betaler svimlende beløb for dårligt arbejdsmiljø9.6.2025 06:49:22 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange danskere betaler med livet eller helbredet for dårligt arbejdsmiljø. En ny rapport fra NFA slår fast, at det tilmed koster samfundet milliarder af kroner hvert år. Nu må arbejdsgiverne og politikerne tage ansvar.
Ny rapport: Niveauet af social dumping er tårnhøjt på det danske arbejdsmarked27.5.2025 08:03:49 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra VIVE bekræfter endnu en gang det, som 3F har advaret om i årevis. Social dumping er et kæmpe og stigende problem på det danske arbejdsmarked.
Bekymrende rapport kalder på omgående handling8.5.2025 13:08:24 CEST | Pressemeddelelse
Det er stærkt bekymrende, at ulykker i landbruget sker med maskiner, der ikke opfylder lovkrav for sikkerhed. Det fremgår af en ny rapport fra Ekspertgruppen for Arbejdsulykker.
Tiltrængt løft til erhvervsuddannelserne7.5.2025 11:24:00 CEST | Pressemeddelelse
3F kvitterer for, at eleverne får bedre mulighed for at bo tæt på erhvervsskolerne på såkaldte skolehjem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum