3F: Ros til regeringens grønne ambitioner
19.4.2022 13:44:05 CEST | 3F | Pressemeddelelse
3F hilser regeringens udspil ”Danmark kan mere II” velkommen og opfordrer Folketinget til at vedtage en ambitiøs plan, som understøtter mere vedvarende energi og mindsker Danmarks afhængighed af russisk gas.
”Jeg er meget tilfreds med, at vi udfaser brugen af naturgas og investerer i sol, vand, biogas og vind. Det er den helt rigtige vej at gå i forhold til den grønne omstilling. Der er masser nye jobs i den grønne omstilling i hele Danmark, hvis Danmark, som regeringen har foreslået, tager teten. Men det er også fornuftigt at udnytte vore egne gasressourcer i en overgangsperiode i forhold til den sikkerhedspolitiske situation omkring Rusland. Gasprisernes himmelflugt er i dag en kæmpe udfordring for tusindvis af almindelige lønmodtagere, og derfor glæder det mig, at regeringen har øje på fordelingseffekterne med fokus på de lave indkomster gennem støtteordninger og overgangsordninger. De stigende energipriser og de krævede investeringer i grøn energi i vores boliger rammer økonomisk markant hårdere 3F’eren end den vellønnede direktør,” siger Henning Overgaard, formand for 3F.
I morgen fremlægger regeringen sit bud på en konkret, grøn skattereform, der indeholder CO2-afgifter for virksomheder i industrien.
”CO2-afgifter er et vigtigt middel i klimakampen. Skal Danmark være et grønt foregangsland må vi gå ad nye, ubetrådte veje. Det kommer med en pris, for de danske virksomheder og for de danske lønmodtagere. Det gavner ikke klimaet hvis forureningen bare flyttes til udlandet. Der er brug for massive investering i uddannelse, opkvalificering og omskoling så de lønmodtagere der bliver ramt af CO2-afgifter, kommer over i nye og om muligt grønne job. De danske lønmodtagere må ikke blive taberne i den grønne omstilling,” siger Henning Overgaard.
Regeringens plan er, at alle husstande senest i 2030 skal have grøn gas og at udrulningen af fjernvarme skal ske senest i 2028.
”Ombygningen og udviklingen af det danske energisystem er en enorm opgave, der gennem de næste mange år vil kræve rigtig mange kvalificerede faglærte og ufaglærte specialarbejdere. Derfor vil jeg også opfordre regeringen til i samme moment at investere i de faglige uddannelser på erhvervsskolerne, så vi får uddannet den arbejdskraft, der kan skabe den grønne omstilling. Grøn omstilling skabes ikke af tykke rapporter på et skrivebord. Grøn omstilling skabes af veluddannet, engageret arbejdskraft fra erhvervsskolerne. Derfor skal uddannelse tænkes med i denne plan,” siger Henning Overgaard.
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
Sekretariatschef fundet til nyt brancheforum mellem DI og 3F8.6.2026 06:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Marie Voldby trådte den 1. juni til som sekretariatsleder i det nyoprettede brancheforum mellem DI Byggeri og 3F’s Byggegruppe. Her skal hun stå i spidsen for arbejdet med at finde fælles løsninger til at bekæmpe kriminalitet i byggebranchen.
3F: Regeringen vil levere et meget stærkere arbejdsmarked3.6.2026 16:03:53 CEST | Pressemeddelelse
Det nye regeringsgrundlag rummer en lang række tiltag til fordel for lønmodtagerne. Finansiering må ikke vende den tunge ende nedad.
3F: Stærkt at regeringen løfter tidlig pension2.6.2026 17:16:49 CEST | Pressemeddelelse
Ydelsen bliver hævet med 3.000 kroner om måneden, og den planlagte forhøjelse af aldersgrænse per 1. januar 2027 bliver droppet.
Brems boligpriserne. Styrk mobiliteten & statskassen15.5.2026 08:33:49 CEST | Pressemeddelelse
3F’s forbundsformand opfordrer politikerne til at bremse de voldsomme boligprisstigninger omkring de største byer, da det bl.a. tvinger lavtlønnede danskere til at bo i stadig længere afstand fra de økonomiske og jobmæssige vækstcentre. ”Længere transporttid og større transportomkostninger til jobbet og en dårligere balance mellem arbejds- og familieliv gør det mindre attraktivt for vores medlemmer at søge ledige jobs hos virksomheder i og omkring de største byer,” siger Henning Overgaard. Sammenhængen mellem bolig- og arbejdsmarkedet er bl.a. påvist af OECD, som peger på, at de er tæt forbundne kar. Boligpriserne påvirker således lønmodtagernes mobilitet og fleksibilitet (https://bit.ly/4wv6Px2). 3F’s formand offentliggør i den forbindelse en række boligpolitiske forslag, der bl.a. kan bremse prisstigningerne i de dyreste boligområder og modvirke et mere begrænset arbejdsudbud for virksomheder i de samme områder (https://bit.ly/3RG6PKw). Samtidig er forslagene socialt afbalancerede, o
Lærlingelinjen åbner 4. maj: Byggeriets parter klar med samlet indsats for trivsel og trygge oplæringsmiljøer4.5.2026 06:59:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny og uvildig rådgivningslinje åbner for lærlinge i byggeriets uddannelser, hvor de nemt og fortroligt kan få hjælp, hvis de mistrives eller oplever problemer i oplæringen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
