3F donerer sekscifret beløb til nødhjælp og støtte i Ukraine
10.3.2022 13:31:42 CET | 3F | Pressemeddelelse
Krigen i Ukraine berører 3F dybt, der er den fagforening i Danmark med flest ukrainske medlemmer.
Hovedbestyrelsen i 3F har i dag besluttet, at man skal gøre sit for at hjælpe Ukraine og ukrainere i Danmark. Det betyder, at man blandt andet sender en donation på 762.000 kroner, der skal gå til nødhjælp og faglige søsterorganisationer i Ukraine.
- Vi skal støtte det ukrainske folk med alt, hvad vi kan og fortsætte med at presse på for solidaritet og fred, siger 3F´s konstituerede formand Tina Christensen.
3F har også besluttet at holde indsamlinger til 1. maj og kongressen, der skal gå til ukrainske søsterorganisationer.
Herhjemme vil 3F tage ansvar for at tage godt imod de ukrainere, som kommer til Danmark. I forvejen har forbundet organiseret ukrainske 3F medlemmer, der har stået for indsamlinger og støtte til Ukraine. Der sættes 100.000 kroner af til at udvide og styrke disse netværk.
- Vi har i dag haft Alla Navrotska fra vores afdeling i Odense med til hovedbestyrelsesmødet for at fortælle om det arbejde, hun har gjort for vores ukrainske medlemmer, og hvordan krigen berører hende selv. Hendes tale gjorde et stort indtryk, og vi i 3F føler os selvfølgelig forpligtet til at gøre, hvad vi kan for at hjælpe Ukraine, siger Tina Christensen.
Styrkelsen af de ukrainske netværk er en del af en indsats, hvor 3F klæder de ukrainske medlemmer på til at tage godt imod de ukrainere, som flygter til Danmark.
Netværket skal være med til at sikre, at de ukrainere som kommer, får en tryg velkomst, støtte og en introduktion til det danske arbejdsmarked med ordentlige vilkår og fair forhold.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information, kontakt 3F's pressetelefon på 88 92 88 92.
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Hamrende skævt fra M og RV6.3.2026 16:13:51 CET | Pressemeddelelse
Moderaternes og De Radikales pensionsforslag er en iskold kindhest til de danske lønmodtagere, mener 3F's formand Henning Overgaard.
3F: Pensionsudspil rammer plet – Er helt afgørende for vores tryghed5.3.2026 13:24:53 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiets pensionsudspil lægger sig tæt op ad 3F’s egne ønsker om en styrket og forbedret ret til Tidlig pension og vil sikre tryghed for hundredtusinder af lønmodtagere.
3F fortsætter som hovedsponsor for 3F Superliga3.3.2026 13:58:41 CET | Pressemeddelelse
Fodbold er en arbejdersport, der bygger på fællesskab og sammenhold - værdier, som 3F står fuld og helt på mål for, siger 3F formand Henning Overgaard.
3F: Ny aftale for alle regionalt ansatte giver fritvalg og stærk lønudvikling2.3.2026 18:16:08 CET | Pressemeddelelse
Mandag er den nye overenskomstaftale for ca. 90.000 ansatte i regionerne blevet præsenteret. ”Vi er godt tilfredse med, at OK-aftalen giver vores ansatte medlemmer i regionerne mere fleksibilitet gennem en fritvalgsordning, og at der er afsat midler til en lavtløns-pulje,” siger Lydia Callesen, som er formand for Offentlig Gruppe i 3F. ”Begge dele har været højt prioriterede medlemskrav i vores forberedelser til forhandlingerne og særligt det at mellemgruppen får mere fleksibilitet har vi arbejdet for.” Fritvalgsordningen bliver på 4,77%. Dertil kommer 0,94-1,88% for seniorer (afhængig af alder) og med mulighed for at pension over 15% kan lægges ind i ordningen. Dertil kommer, at man får mulighed for fri på barns 3. sygedag og på hjemkaldelsesdagen, som også giver børnefamilier mere fleksibilitet. Lydia Callesen er også begejstret for den økonomiske ramme på 9,2%, som giver en klar reallønsforbedring i perioden. Hertil skal der lægges 0,2% der skyldes en teknisk korrektion ift. lønnen
3F samler tropperne i Nordsjælland2.3.2026 11:00:23 CET | Pressemeddelelse
Bestyrelserne i 3F Frederiksværk/Frederikssund, 3F Nordsjælland Øst og 3F Frederiksborg har besluttet at indstille, at de tre afdelinger fusionerer med virkning fra 1. juli 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
