Coop Danmark A/S

I dag 7.30: Coop åbner Danmarks nye mødested for mad og mennesker

26.3.2015 04:27:11 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Del
På Hovedbanegården i København foretager overborgmester Frank Jensen i dag den officielle indvielse af Mad Cooperativet

I dag - 26. marts - åbner Coop en unik forretning på Københavns Hovedbanegård, Mad Cooperativet. Med den 800 kvm. store forretning virkeliggør Coop det madmanifest, koncernen lancerede sidste år.

Under overskriften ”Sammen om bedre mad” har Coop en vision om at sætte det gode måltid og de gode varer på dagsordenen. Butikken er et centralt element i realiseringen af målet om at forandre dansk madkultur. Her vil de 6 løfter i visionen blive realiseret med nye varer med mere smag, flere gode madoplevelser, økologi som hvermandseje, løsninger der gør det nemmere at leve sundt, varer med højere etisk standard og med lokale råvarer i hovedrollen.

”Butikken bliver et koncentrat af alt det bedste Coop kan og vil, for at inspirere danskerne til at opnå større madglæde. Det bliver her, vi viser det bedste i dag og tester det, der skal blive det bedste i morgen i samarbejde med vores tætteste leverandører og partnere,” siger adm. direktør Peter Høgsted, Coop.

Navnet – Mad Cooperativet – er valgt fordi det handler om mad og fordi det refererer til Coops historie og rødder som kooperativ, medlemsejet, butik.

I Mad Cooperativet vil kunderne kunne købe varer fra hele Coops univers. Som det eneste sted i Danmark kan man både købe Irma-varer, Änglamark, (der normalt kun fås i Kvickly, SuperBrugsen og Dagli´Brugsen) C – convenienceprodukter og helt nye varer fra partnere, der testes i butikken.

Der vil være et supermarked med kvalitetsvarer til almindelige supermarkedspriser, en 31 meter betjent disk med alt fra Slagter, Måltidsløsninger, Deli, Gadekøkken, Salat, til Grønssagsslagter og sandwich. Der vil være en afdeling af Meyers Brød og Kager, Yatai by Jens Rahbek og en Cirkelpige kaffebar.

Mad Cooperativet vil have et åbent køkken midt i butikken, hvorfra TV2 hver eftermiddag sender programmet Go´Appetit med kokken Claus Holm og ernæringseksperten Christian Bitz, der giver inspiration til hele Danmark om bedre mad til samme aften. I løbet af dagen vil køkkenet være åbent med aktiviteter for kunderne.

Mad Cooperativet kommer til at indeholde en række unikke elementer:

•      Grønsagsslagter – hvor man kan få hakket eller skåret sine grønsager og frugter

•      Gratis vand til alle – i medbragt drikkedunk

•      Medlemmer får coffee to go til medlemspris

•      VIP arrangementer for medlemmer

•      Cirkel kaffebar med FDB Møbler

•      Åbent køkken og TV-studie

Mad Cooperativet er placeret ved et af Danmarks mest trafikerede punkter, på Hovedbanegården overfor Tivoli. Det vil have åbent hver dag fra kl. 6-22.

Den officielle indvielse af Mad Cooperativet foretages af Københavns overborgmester Frank Jensen og bestyrelsesformand for Coop, Lasse Bolander, 26. marts kl. 7.30.

Yderligere information:

Koncerndirektør Gregers Wedell-Wedelsborg, 2218 3023

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

365discount sætter priserne ned på flere varer12.5.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse

En uge efter at 365discount kom med markante prisfald på omkring 100 af de mest populære varer, kommer i dag yderligere en ny række prisfald i kæden. Omkring 50 varer mere er fra i dag sat ned til ny fast lav pris. Det sker for at kæden kan fastholde sin position, hvor kunderne kan være trygge om, at de altid får meget konkurrencedygtige priser – ikke bare på tilbudsvarerne, men på de normale priser. De nye faste lave priser kommer efter en lang periode hvor andelen af varer, der bliver solgt på tilbud, er steget markant og hvor prisforskellen mellem tilbudspris og normalpris har ramt et niveau, der ikke er set hidtil. Det gør 365discount op med. Det begyndte i februar med prisfald på mælk og mejerivarer. I sidste uge kom andet trin med prisfald på en lang række andre varer, blandt andet kød, brød, pasta og bleer. Og i dag kommer det tredje trin med prisfald på bl.a. mel, sukker og pålæg. ”Den seneste uge har vi oplevet stor vækst i salget af de varer, vi satte ned, så vi må konkludere

365discount klar med markant prisfald på de mest populære varer4.5.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Det bliver billigere at købe dagligvarer i 365discount fra i morgen, tirsdag den 5. maj. Cirka 100 af de mest populære varer bliver sat ned med op til 47 procent. Det sker i en ny pris-satsning hvor varerne får en ny fast lav pris i 365discount. Der er altså ikke tale om varer, som sættes ned i en kort, afgrænset periode. Tiltaget kommer efter en lang periode hvor andelen af varer, der bliver solgt på tilbud, er steget markant og hvor prisforskellen mellem tilbudspris og normalpris har ramt et niveau, der ikke er set hidtil. Det vil 365discount gøre op med. Det begyndte i februar med prisfald på mælk og mange andre mejerivarer. Nu kommer næste trin med prisfald på en lang række andre varer, blandt andet kød, pålæg, brød, pasta og bleer. ”Vores kunder skal være sikre på, at de hver dag kan få de varer de bruger mest til de mest konkurrencedygtige priser i 365discount” siger kædedirektør Michael Tilsted. ”Vi har det seneste år vundet en række pris-test som de billigste på markedet. Den p

Coop indfrier 2025 klimamål med en CO2-reduktion på 79,2% og øger ambitionen med et netto nul klimamål i 20501.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Coop har nået sit mål om at reducere CO2-udledningen fra egen drift med minimum 75 procent i 2025, helt præcis med 79,2 procent målt fra 2018. Det er omtrent 58.000 ton CO2. Resultatet kommer efter en årelang indsats for at sænke energiforbruget på Coops lagre, kontorer og i butikkerne. I den tid har Coop investeret mere end 150 millioner kr. i energioptimerende tiltag.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye