PKA bygger 180 lejligheder på Teglholmen

Del
PKA investerer 440 mio. kr. i opførelsen af 180 lejligheder i Teglholmbyen. PKA har inden for de seneste to år investeret knap 2,0 mia. kr. i opførelsen af over 1.100 lejligheder i København.

De seneste år har PKA markeret sig som en markant investor i boligejendomme i især København. Investeringslysten fortsætter med aftalen om at opføre 180 lejligheder og P-kælder på Teglholmen i København for 440 mio. kr.  Lejlighederne forventes klar til indflytning i foråret 2016.
På to år har PKA således investeret knap 2,0 mia. kr. i boligejendomme i København alene.

Sælger er FB Gruppen A/S, som PKA tidligere har arbejdet sammen med om to projekter på Artellerivej på Islands Brygge. Arkitekt er Arkitema Arkitects.

 ”Der er en stor efterspørgsel efter boliger i især København, og den vil kun blive større i årerne, der kommer, og derfor er boligmarkedet omkring Storkøbenhavn attraktivt at investere i. Teglholmen er ved at udvikle sig til et nyt og spændende område af København, og derfor er efterspørgslen efter en bolig stor. Så det er et område vi tror på og forventer os meget af,” siger ejendomschef i PKA Nikolaj Stampe og henviser til, at PKA allerede for tre år siden investerede knap 200 mio. kr. i Teglholmen Company House, som siden har fået Københavns Politi som lejere.

PKA’s ejendomschef er tryg ved, at boligerne, når de står klar i foråret 2016, vil være attraktive at flytte ind i:

”Udover at byggeriet bliver af høj kvalitet med en god beliggenhed, så oplever vi en enorm interesse for at bo til leje i København. Vores byggerier på Islands Brygge og Margretheholm har været lejet ud, inden boligerne stod klar,” understreger Nikolaj Stampe.

Fakta:
PKA har i alt investeret ca. 13. mia. kr. i ejendomme i Danmark og ejer 6.500 lejligheder. I udlandet har PKA ca. to mia. kr. investeret i ejendomme. PKA fik i 2014 et afkast på ejendomme på 7,4%. PKA har inden for de seneste to år investeret knap 2,0 mia. kr. (inkl. de 180 lejligheder på Teglholmen) i opførelsen af over 1.100 lejligheder i København alene:

Studieboliger på Margretheholm:
PKA er ved at få opført 84 studieboliger i gammel konstabelbygning. Boligerne står klar midt i januar 2015.
PKA har investeret 77 mio. kr.

Carl Jacobsens Vej, Valby:
PKA opfører 76 lejligheder, som står klar til indflytning 1. maj 2015.
PKA har investeret 175 mio. kr.

”Udsigten” på Margretheholm:
- Er tegnet af arkitektfirmaet Vandkunsten og er på ca. 45.000 m2 og omfatter 458 boliger. Projektet opføres i 7 etager, og beboerne får fra lejlighederne udsigt over Holmen, Amalien-borg og resten af København.
- Projektet er opdelt i seks blokke, der færdiggøres successivt i løbet af 2014 og 2015.
- Interesserede kan læse mere på www.udsigten-boliger.dk.
- PKA har investeret 500 mio. kr. og Topdanmark har investeret 500 mio. kr.
 
Artillerigården, Artillerivej 146, København S:
- Den ene ejendom er et længehus i 4 til 10 etager med 104 lejligheder og et samlet etage-areal på 10.495 m2., som var klar til indflytning pr. 1. juli 2014.
- Den anden ejendom, Brygge Blomsten, omfatter et punkthus i 15 etager med 58 lejligheder. Forventet indflytning sommeren 2015.
- - Mere info om byggeriet på www.artilleri-gaarden.dk
- PKA har investeret 485 mio. kr.
 
Sandkaj, Nordhavn:
- Byggeprojektet, som er på ca. 9.500 m2, omfatter en karrebebyggelse i op til 5 etager med 95 lejligheder samt en butik på 95 m2 helt ud til vandet.
- 91 lejligheder
- Byggestart i efteråret 2013 og indflytning begyndelsen af 2016.
- PKA har investeret 270 mio. kr.
 

Information om PKA

PKA
Tuborg Boulevard
2900 Hellerup

39 45 45 45

Følg pressemeddelelser fra PKA

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra PKA

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye