
Prisbelønnet hjælpemiddel: Nu kan man styre kørestolen med en smartphone

Gør en stor forskel i hverdagen
De fleste af os kender en elcykel, hvor en hjælpemotor giver ekstra kraft og fart, mens man træder pedalerne rundt. Nu kan man få det samme system til kørestole: Mens man selv kører hjulene med armene, giver hjælpemotoren ekstra kraft og hjælp, så man kan køre både længere og hurtigere samt klare forhindringer og bakker uden problemer. Twion er en stor hjælp for brugere med slidtage i skuldre og håndled til at komme ubesværet rundt, og hjælpemotoren har samtidig en forebyggende effekt, der på sigt vil være til gavn for mange kørestolsbrugere. Men det allerbedste er formentlig, at man kan styre kørestolen fra sin smartphone.
”Det er især app’en, der gør produktet unikt”, siger Johnny Poder, produktchef i Invacare. ”For mange kørestolsbrugere vil det være en fordel at kunne køre kørestolen væk, fx når de skal i bad, ligger i sengen og skal til sengebordet eller sidder i sofaen og ser tv. Med app’en og en smartphone kan de nu selv styre kørestolen væk. Og hen til dem igen, når de har brug for den. På den måde er kørestolsbrugere langt mere selvhjulpne og langt mindre afhængige af hjælp fra andre, både familie og plejepersonale fra kommunen”.
Mere frihed og længere ture
”Det er hårdt at køre kørestol alene ved at bruge armene”, fortsætter Johnny Poder. ”Og da vi alle med årene mister muskelstyrke, er det her en rigtig god hjælp i dagligdagen, som samtidig giver langt mere frihed til at komme ud og køre længere ture. Vi ser det her som et nyt og værdifuldt produkt, der virkelig kan være til gavn og glæde for rigtig mange kørestolsbrugere – og som kan give dem lidt frihed og uafhængighed tilbage i livet. Og måske endda lindre på nogle smerter, når man skal bruge færre kræfter på at komme rundt”.
Jason Watt er ambassadør for Twion
Racerkører Jason Watt synes, at hjælpemotoren med den tilhørende app skaber så stor værdi for kørestolsbrugere, at han har valgt at være ambassadør for produktet:
”Det her produkt er guld værd – især for de kørestolsbrugere, som af den ene eller anden grund ikke har så mange kræfter i armene. Det er så smart, at hjælpemotoren kan hjælpe en, så man kan komme på længere ture og ikke er begrænset af at forcere bakker, kantsten og ujævnheder”, siger Jason Watt.
FAKTA: Om prisen ”Årets nyhed 2014” på Health & Rehab Scandinavia
Prisen gives til et produkt, som har nyhedsværdi, nytteværdi og særlige egenskaber, der gør en forskel i hverdagen for såvel brugeren som medarbejderen samtidig med, at produktet højner livskvaliteten for den enkelte bruger. Dommerpanelet argumenterede bl.a. sådan: Twion er lille, diskret samt smart og moderne i designet. Twion er utroligt brugervenlig og let at betjene og anvender en ny type magnetisk ladestik, der er hurtig, sikker og let at montere, og som ikke kan monteres forkert. Twion kan monteres på de fleste manuelle kørestole uden behov for tilpasning og kræver kun minimal daglig vedligehold. Det er enkelt og ukompliceret at skifte mellem standard drivhjul og Twion.
FAKTABOKS: Om Invacare
Invacare er verdens største leverandør af hjælpemidler til hjemmepleje, institutioner og sygehuse.
På verdensplan har Invacare over 6000 medarbejdere. I Danmark er der medarbejdere fordelt over hele landet. De fleste medarbejdere har base på hovedsædet i Brøndby.
Alle Invacares produkter er udviklet således, at brugeren får mulighed for frihed til et aktivt liv.
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Produktchef Johnny Poder, tlf. 2241 3061, mail: jpoder@invacare.com.
For eventuelle kommentarer af Jason watt, kontakt Johnny Poder
Billeder
Links
Information om Invacare Danmark
Følg pressemeddelelser fra Invacare Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
