Bynkepollen i luften 14 dage før tid
26.6.2014 15:46:47 CEST | Astma-Allergi Danmark | Pressemeddelelse
- Bynke er tidligt på den i år – helt som vi har set med både birk og græs. Det er næsten to uger før en normal sæsonstart, at vi har fundet bynke i vores pollenfælder, fortæller Lise Nørgaard, kommunikationschef i Astma-Allergi Danmark.
Sæsonstart for bynkepollen er sædvanligvis omkring den 11. juli, og sæsonen strækker sig til slutningen af august. De højeste koncentrationer af bynkepollen findes oftest omkring starten af august.
I fælden fanges hovedsageligt pollen fra arten grå-bynke. Det er en op til 120 centimeter høj plante med rødbrun stængel og lange tynde blade, der er hvidlige på undersiden. Grå-bynke vokser i stor stil på lysåbne arealer som fx langs marker og veje og på byggepladser.
Regn vasker pollen ud af luften
Både forårstræerne, birk og græs har givet pollenallergikerne en hård sæson og har alle sendt rigtig mange pollen ud i luften i år. Fortsætter det gode vejr, kan der også komme mange bynkepollen i år. Til gængæld kan nogle regnbyger hjælpe allergikerne, og blot en times regn kan vaske 65 pct. af pollenkorn fra bynke ud af luften.
En enkelt bynkeplante danner omkring 50.000 små uanseelige blomster. Planten frigiver pollen sidst på natten og først på morgenen. Pollen ligger i små bunker oven på blomsterne, indtil vinden kommer og fører det væk.
Bynke hører til kurvblomstfamilien. Og personer med allergi over for bynkepollen kan få symptomer ved kontakt med pollen fra andre kurvblomster, fx mælkebøtter og margueritter. Det er dog ikke særlig almindeligt.
Yderligere oplysninger
Lise Nørgaard, kommunikationschef, tlf. 27 22 05 15
Links
Information om Astma-Allergi Danmark
Følg pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Astma-Allergi Danmark
Mange birkepollen i Danmark24.4.2026 08:21:01 CEST | Pressemeddelelse
Nu blomstrer de danske birketræer og pollentallene er høje. De mange pollen udfordrer landets 500.000 danskere med birkepollenallergi. Nyt digitalt værktøj skal hjælpe dem gennem sæsonen.
Nu starter birkepollen-sæsonen27.3.2026 08:07:04 CET | Pressemeddelelse
Nu begynder en af årets værste pollenplager: Birkepollensæsonen. Sæsonen starter tidligt og kan blive intens for de 500.000 danskere med birkepollenallergi. Heldigvis kan de i år få hjælp fra nyt digitalt værktøj.
Pollensæsonen for elm er begyndt24.3.2026 09:14:52 CET | Pressemeddelelse
Elmepollensæsonen er over os, og Astma-Allergi Danmark udsender fra i dag Dagens Pollental og Pollenvarsling for elm. I år kan landets 1 million pollenallergikere få hjælp af ny app til en bedre hverdag og behandling igennem sæsonen.
Nu begynder pollensæsonen 20262.3.2026 09:15:52 CET | Pressemeddelelse
Årets pollensæson er i gang. Det er en uønsket forårsbebuder for landets 1 million danskere med pollenallergi. Astma-Allergi Danmark lancerer derfor en ny tjeneste, der kan hjælpe dig gennem sæsonen.
Vinterkulden er hård for astmatikere12.2.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Januar var den koldeste måned i 16 år, og meget tyder på, at den hårde vinterkulde fortsætter længe endnu. For mange af de over 400.000 danskere, som lever med astma, medvirker den kolde luft til astmasymptomer med åndenød, hoste og besværet vejrtrækning. Samtidig er sæsonens mange luftvejsinfektioner også med til at øge risikoen for forværring af astma.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
