Dansk El-Forbund: Regeringen har svigtet
Skuffelsen er til at få øje på i Dansk El-Forbund (DEF), efter at regeringen har indgået en aftale om Venstre, Socialistisk Folkeparti og Liberal Alliance om en ny autorisationslov: Der er overhovedet ikke blevet lyttet til de velbegrundede indvendinger, der er kommet fra de parter, der beskæftiger sig med områderne til hverdag, mener forbundet.
Aftalen betyder blandt andet, at trækning af el-kabler vil blive undtaget autorisationsbestemmelserne, og at der vil blive indført såkaldte delautorisationer, så der kan udføres el-arbejde på afgrænsede områder uden, at en autorisationsuddannet står som garant for arbejdet. DEF har sammen med blandt andre installatørernes organisation Tekniq advaret mod, at de nye bestemmelser vil medføre væsentlige sikkerhedsmæssige forringelser – et synspunkt, der understøttes af en uvildig ekspertvurdering, som DEF har fået foretaget.
– Af hensyn til nogle fiktive og udokumenterede forventninger om besparelser vil man nu lade murere eller andre, der har taget et lille kursus, udføre el-arbejde. Det svarer til at sige, at tandlægen da lige så godt lige kan kigge på halsbetændelsen, hvis man alligevel sidder i stolen. Der er altså en grund til, at en elektriker har en lang faglig uddannelse bag sig, siger en rasende forbundsformand Jørgen Juul Rasmussen´.
– Det var absolut ikke, hvad vi havde ventet af såkaldte arbejderpartier. Jeg forstår heller ikke, hvorfor man for nylig har vedtaget at lave en reform, der skal styrke erhvervsuddannelserne, når man så med den anden hånd fjerner væsentlige elementer af et uddannelsesområde fra et fag.
– Jeg må konstatere, at man overhovedet ikke har lyttet til en samlet branche i det her spørgsmål, og jeg har nærmest ikke ord for, hvor dybt skuffet, jeg er. Jeg må sige det, så klart jeg kan: Regeringen svigter os som faglært gruppe, og den svigter en hel branche. Men hvad værre er: Den svigter også sikkerheden, hvor man nu kan frygte det værste.
– Et argument for at lade uautoriserede lave arbejde, der hidtil har krævet autorisation, har været, at det i forvejen sker på mange byggepladser. Der er også mange, der kører for hurtigt eller kører spirituskørsel – men derfor gør man det da ikke lovligt?
Om aftalens passus om, at den autoriserede, der i sidste ende skal godkende et udført kabel-arbejde kan kræve en erklæring om, at det er udført efter reglerne, siger forbundsformanden:
– Jamen, hvad så hvis det alligevel ikke er udført ordentligt – hvem står så med ansvaret? Den autoriserede har jo ikke en chance for at tjekke et arbejde, når det er afsluttet og skjult i bygningen.
Af aftalen mellem regeringen og de tre partier fremgår også, at erhvervs og vækstministeren nedsætter en gruppe, der skal følge erhvervsakademiernes praksis i de uddannelsesforløb, der etableres i forbindelse med de nye delautorisationer. Her vil relevante organisationer blive inviteret til at deltage. DEF regner også med at blive inviteret:
– Selvfølgelig vil vi deltage, hvis vi inviteres. Så vil vi med samme ildhu, som vi hidtil har forsøgt at råbe politikerne op med, arbejde konstruktivt på at begrænse skaderne mest muligt. Og så vil stadig, selv om der er lavet en aftale, endnu engang opfordre politikerne til at bruge deres sunde fornuft, når der skal stemmes, siger Jørgen Juul Rasmussen.
Yderligere kommentarer hos Jørgen Juul Rasmussen på tlf.:33 29 70 01 eller 20 26 41 80.
Information om Dansk El-Forbund
Følg pressemeddelelser fra Dansk El-Forbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk El-Forbund
FAGBLAD: Nyt navn, nyt look – samme fagligt stærke indhold!17.9.2024 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter i mere end 80 år at have udgivet Fagbladet Elektrikeren, vil Dansk El-Forbund nu favne flere faggrupper på det el-tekniske område med en relancering af bladet, der fremover vil hedde Fagbladet DEF
Rapport: Elektrikermangel risikerer at kortslutte grøn omstilling26.8.2024 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd viser, at der vil mangle knap 10.000 elektrikere og andre på det el-tekniske område i 2035. Det skyldes blandt andet den forventede femdobling af forbruget af grøn strøm, der skal til, hvis Danmark skal nå sine klimamål. Dansk El-Forbund opfordrer derfor til en samlet plan for elektrificering af Danmark og for behovet for kvalificeret arbejdskraft til den grønne omstilling
Ny aftale: Forældre skal have bonus, når deres barn bliver elektriker1.4.2024 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk El-Forbund og Tekniq Arbejdsgiverne vil fremover give forældre en kontant belønning på 100.000 kroner, når deres barn bliver udlært elektriker for at dække fremtidens behov for arbejdskraft. Penge skal komme fra et nystiftet fond
Data fra Google Maps sikrer elektriker 150.000 kroner19.3.2024 10:02:19 CET | Pressemeddelelse
Ved hjælp af data fra Google Maps har Dansk El-Forbund i en faglig sag om køretimer og overtidsbetaling for rejsevejtid dokumenteret en elektrikers færden i firmabilen gennem tre et halvt år. Det har nu sikret elektrikeren en tilbagebetaling fra virksomheden på 150.000 kroner
Polsk elektriker: Migrantarbejdere i Danmark har usle kår31.1.2024 09:36:01 CET | Pressemeddelelse
Den polske elektriker Malgorzata Kosior søgte lykken i Danmark gennem et dansk-polsk vikarbureau. Efter fire år som vikar i den danske byggebranche kan hun fortælle om urimelige arbejds- og boligforhold og polske kolleger, der udfører arbejdsopgaver, som danske elektrikere ikke ville røre med en ildtang. Hendes oplevelser falder i tråd med resultaterne i ny forskningsrapport
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum