Dyreværnet modtager 30.000 kr. i anonym donation – og deler med Odsherred Zoo Rescue

De 600 dyr der står til aflivning, hvis ikke Odsherred Zoo Rescue undgår en konkurs, får nu en uventet håndsrækning. En af Danmarks ældste dyreværnsforeninger, Dyreværnet, har valgt at dele en højst usædvanlig donation med Joan Thygesen og Jørgen Ankergren, der i mange år har drevet den lille zoologiske have.
- Kan vi hjælpe, skal vi hjælpe. Vi er selv ekstremt hårdt spændt for økonomisk - det skal ingen hemmelighed være. Men når der pludselig dukker så mange penge op i postkassen, og der samtidig er så akut en krise for så mange dyr, så må vi dele. I krisetider må man stå sammen, siger Signe Sehested Lund, der er direktør for Dyreværnet.
- Vi er inderligt taknemlige over den flotte donation, selvom det er trist, at vi ikke kan takke den dyreelskende person, der har sendt pengene til os. Vi håber, at donoren kan forstå hvorfor vi deler pengene med Odsherred Zoo Rescue, siger Dyreværnsdirektøren.
Dyreværnet, der har til formål at hjælpe herreløse dyr og hindre utilsigtet aflivning, tager sig af hunde, katte, kaniner og smådyr. Nu har foreningen en mulighed for at hjælpe andre dyrearter, uden at de mange dyr, der bor på Dyreværnets internat i Rødovre, vil kunne mærke det.
- Vi er dybt taknemlige for al den hjælp vi har fået de sidste par dage. Der er kommet donationer ind så langt væk fra som fra New Zealand og Australien. Men der er stadig et stykke vej endnu. Derfor er vi inderligt taknemlige over, at en dansk organisation som Dyreværnet også støtter op, siger Jørgen Ankergren fra Odsherred Zoo Rescue.
Dyreværnet opfordrer alle til at give et bidrag til dyrene hos Odsherred Zoo Rescue. Donationer indsættes på Nordea reg. nr. 2191 kontonr. 0493108484 med angivelsen Odsherred Zoo. Man skal endvidere huske at skrive sit navn og sin adresse ved overførslen. Hvis ikke der bliver indsamlet midler nok til Odsherred Zoo Rescue, vil donationen blive tilbageført.
For yderligere information kontakt venligst Dyreværnets direktør Signe Sehested Lund på tlf.: 40 30 66 15.
Dyreværnet er en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger. Foreningen, der er stiftet i 1898, arbejder ud fra en NO KILL-politik, hvor alt sættes ind på at redde ethvert dyr fra aflivning. Dyreværnet – hvert et dyr tæller.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information kontakt venligst Dyreværnets direktør Signe Sehested Lund på tlf.: 40 30 66 15.
Billeder

Links
Information om Dyreværnet
Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
Tidl. formand for Dyreværnet Mogens Klausen udnævnt til æresmedlem af foreningen23.4.2025 18:10:17 CEST | Nyhed
Mogens Klausen er dags dato udnævnt til æresmedlem af Dyreværnet efter mere end 50 års tjeneste, bl.a. som mangeårig bestyrelsesformand for foreningen og juridisk rådgiver i forbindelse med arvesager m.v.
Dyreværnet og All Ears arbejder sammen for dyrene2.4.2025 07:00:00 CEST | Nyhed
Dyreværnet har arbejdet sammen med telemarketingvirksomheden All Ears siden 2023. For Dyreværnet har det været vigtigt at finde en partner med samme udgangspunkt og værdisæt, og det handler først og fremmest om at tage aktivt ansvar – og have fokus på samtale fremfor salg.
Dyreværnet overtager hunde- og kattepension i Kolding3.3.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre.
Dyreværnet og Københavns Vestegns Politi indgår ny aftale om herreløse dyr27.2.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Med start i februar 2025 har Dyreværnet og Københavns Vestegns Politi indgået en ny 4-årig aftale om håndtering, afhentning og husning af herreløse dyr og notitsdyr. Aftalen bygger på et eksisterende, langvarigt samarbejde.
Ny bekendtgørelse om sund avl blandt hunde er et stort skridt i den rigtige retning26.2.2025 11:06:11 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnet var med på råd, da Danmarks første dyrevelfærdsaftale, og herunder initiativet om at kæledyr ikke skal avles til et bestemt udseende, der kan have velfærds- og sundhedsmæssige problemer, blev vedtaget sidste år.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum