2030-klimaplan inddrager borgerne i den grønne omstilling

Det kræver langsigtede, innovative miljø- og klimaløsninger og tæt samarbejde mellem kommune, borgere og forskellige typer erhvervsliv, hvis vi i Furesø skal reducere CO2-udledningen med de 70 procent frem mod 2030, der er sat som mål. Derfor er der brug for en samlet plan for den grønne omstilling. Det fortæller Lene Munch-Petersen (A), formand for Udvalget for natur, miljø og grøn omstilling.
”Vi er 41.000 borgere og dermed også 41.000 ambassadører for den grønne omstilling her i Furesø. Hver især kan vi gøre en forskel i forhold til den belastning, vi lægger på klimaet. Kunsten er ikke, at alle skal gøre det samme. Kunsten er, at vi alle tænker over, hvad vi kan gøre for at bidrage. Det hjælper den nye 2030 plan for klima og grøn omstilling til,” fortæller Lene Munch-Petersen.
Den grønne omstilling omfatter nemlig alle aktiviteter i samfundet: I hjemmet, på ar-bejdspladser og skoler, i fritids- og kulturlivet og ikke mindst i transportsektoren skal vi reducere udledningen af CO2 og andre drivhusgasser. Her er samarbejde helt afgørende.
Indsatsen drejer sig blandt andet om at bruge vedvarende energi, bæredygtige byggematerialer, direkte genbrug, foretage grønne og gerne lokale indkøb, sikre let cykeladgang til skoler og arbejdspladser og gennem byudvikling gøre det nemt at leve bæredygtigt.
Planen omfatter hele Furesø Kommune og dermed også virksomheder, forsyningsselskaber og borgerne, og er en overordnet, kortfattet plan over temaerne transport, vareforbrug, cirkulær økonomi, affald, energi, byggeri og vedligehold, byudvikling samt øvrig grøn omstilling. Den udstikker sigtelinjer frem til 2030 og initiativer, der skal gennemføres i 2021-2022. Planen har et stærkt fokus på at reducere klimapåvirkningen, men også på de dele af den grønne omstilling, der handler om rent drikkevand og økologi.
2030 plan for klima og grøn omstilling har været i offentlig høring i seks uger. I høringssvarene er der opbakning og ros til planen og mange rigtigt gode forslag.
”De mange forslag og høringssvarene er især gode input, når vi skal konkretisere, hvordan vi reelt får fremdrift i den grønne omstilling. Det arbejde er allerede i gang i trafik- og mobilitetsplanen, regulativet for husholdningsaffald med indsamling af ti fraktioner, affalds-planen, spildevandsplanen, varmeplanen og i projektet med mere natur på offentlige arealer. Hver især bidrager de forskellige initiativer til at bringe os tættere på målet om de 70 procents CO2-reduktion i 2030,” fortæller Øjvind Vilsholm (Ø), næstformand i Udvalget for natur, miljø og grøn omstilling.
Kommunes miljøråd, der består af repræsentanter for foreninger og borgere, har også givet input til planen og i høj grad været med til at kvalificere indholdet i 2030 plan for kli-ma og grøn omstilling.
Planen kan læses på furesoe.dk
https://www.furesoe.dk/politik/politikker-og-planer/klima-og-miljoe/2030-plan-for-klima-og-groen-omstilling/
Nøgleord
Kontakter
Lene Munch-Petersen (A)
Formand for Udvalg for natur, miljø og grøn omstilling; Medlem af Udvalg for byudvikling og bolig; Medlem af Udvalg for dagtilbud og familier
Øjvind Vilsholm (Ø)
Medlem af Økonomiudvalget; Medlem af Udvalg for natur, miljø og grøn omstilling; Medlem af Udvalg for dagtilbud og familier
Claus TorpBy- og kulturdirektør
Center for Borgerservice, Kultur og Erhverv, Center for Kommunale ejendomme og Anlæg, Center for By og Miljø.
Kommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder

Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø er den højest rangerede idrætskommune i Nordsjælland24.10.2025 11:20:34 CEST | Pressemeddelelse
Ny landsdækkende undersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund om rammer og vilkår for idrætsforeningerne placerer Furesø som den højst rangerede kommune i Nordsjælland.
Vil du være med til at styrke integrationen i Furesø?23.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune søger engagerede borgere til Furesø Integrationsråd. Stil op inden den 24. november 2025, og præg integrationsområdet de næste fire år.
Indstil kandidater til Furesøs Integrationspris15.10.2025 09:13:06 CEST | Pressemeddelelse
Kender du en, som gør en særlig indsats for integrationen i Furesø Kommune? Det er nu, du kan indstille kandidater. Fristen er den 26. oktober 2025.
Nye initiativer skal hæve valgdeltagelsen10.10.2025 09:13:36 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Byråd sendte tirsdag den 7. oktober et brev til Furesøs foreninger med en klar opfordring: Tal med medlemmerne om kommunalvalget den 18. november. Det er én af flere indsatser, der skal styrke den demokratiske deltagelse og få flere borgere til stemmeurnerne.
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien8.10.2025 08:45:33 CEST | Pressemeddelelse
Skattejagt i Hareskovby sammen med politiet i efterårsferien. Tag familien med på skattejagt i Hareskovby i efterårsferien – og vær med til at gøre livet lidt mere besværligt for indbrudstyve! Skattejagten er lavet i samarbejde med Nordsjællands Politi og byder på både sjov, læring og præmier. De første deltagere får en lille gave, og alle er med i konkurrencen om at vinde en pølsevogn til næste vejfest.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
