19,5 mio. kroner skal hjælpe medarbejdere fra SAS og virksomheder tilknyttet lufthavnen
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard dispenserer fra reglerne og bevilger knap 11,4 mio. kroner til opkvalificering og hjælp til jobsøgning for 573 ansatte i SAS, der er på orlov uden løn, knap 6,2 mio. kroner for 395 opsagte Gate Gourmet-medarbejdere, godt 1,5 mio. kroner for 91 fyrede ansatte i Select Service Partner, og knap 500.000 kroner for 29 afskedigede medarbejdere hos Gebr. Heinemann Retail.
På grund af COVID-19 er aktiviteten i Københavns Lufthavn faldet drastisk, og det betyder store fyringsrunder i virksomheder tilknyttet den normalt så travle lufthavn.
Der er tidligere givet dispensation til en indsats for 405 afskedigede i SAS, og nu får yderligere 573 opsagte medarbejdere i det store nordiske flyselskab en hjælpende hånd. De 573 har konverteret opsigelsen til orlov uden løn, men er ikke garanteret at kunne vende tilbage til virksomheden. Også Select Service Partner og Gebr. Heinemann Retail har fået tilkendt varslingspuljemidler til hhv. 96 og 114 fyrede medarbejdere.
Blandt de opsagte i de fire virksomheder er mange ufaglærte eller grupper af faglærte, og flere af dem har forældede kompetencer. Der er også funktionærer med og uden ledelsesansvar. Jobcenter Tårnby vurderer, at de i øjeblikket vil have svært ved at finde et nyt arbejde uden en særlig indsats.
Jobsøgningsforløbet vil blandt andet indeholde kompetenceafklaring, rådgivning om brancheskift og hjælp til ansøgninger. Opkvalificering kan fx være AMU-kurser til lager og logistik, krankørekort, ledelseskurser samt moduler i dansk, it og matematik.
Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard siger:
- Jeg bor selv på Amager, er vokset op iblandt og kender mange lufthavnsansatte. Det påvirker mig selvfølgelig dybt at se mange af de mennesker miste deres arbejde – et arbejde de måske har haft i årtier. Det er også mennesker, hvoraf mange har behov for hjælp til at komme videre, fordi et brancheskift ofte kræver andre kompetencer.
- Regeringen har sat flere initiativer i værk for at hjælpe flybranchen. Der er givet garantier for at holde hånden under SAS, og regeringen og en række partier har også indgået en aftale til en kvart milliard kroner. En aftale, der skal genstarte luftfarten og redde arbejdspladser.
- I alt er der nu givet over 70 mio. kroner fra varslingspuljerne under coronakrisen til Jobcenter Tårnby, så de kan hjælpe de mange nye ledige. Jeg håber, at midlerne fra varslingspuljerne kan være med til, at flere af dem, der ikke lige nu er brug for i luftfartsbranchen, hurtigt kan finde et nyt arbejde i andre brancher.
RAR kan inden for rammerne af varslingspuljerne bevilge midler til en varslingsindsats, hvis en virksomhed afskediger mindst 50 procent af medarbejderne på et arbejdssted med mindst 100 ansatte. Ministeren kan give en dispensation fra dette, hvis mulighederne for at finde andet arbejde på det lokale arbejdsmarked er begrænset, og der er tale om afskedigelser af et ikke ubetydeligt omfang.
Kontakter
Beskæftigelsesministeriet
Pressevagt: 51232830
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Forsøg giver a-kasser større ansvar for at hjælpe dagpengemodtagere i job3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
To nye forsøg skal vise, om nye dagpengemodtagere kan have større gavn af, at der enten gives et større ansvar til a-kasserne eller skabes et mere frit valg mellem a-kasserne, kommunerne eller en anden aktør.
Nye grænseværdier skal give færre kræftramte arbejdstagere i EU1.12.2025 14:40:43 CET | Pressemeddelelse
Med det danske EU-formandskab for bordenden er EU kommet et skridt tættere på at indføre lavere grænseværdier på en række kræftfremkaldende stoffer. Det står klart ovenpå dagens rådsmøde i Bruxelles.
120 mio. kroner skal styrke sagsbehandlernes faglighed26.11.2025 13:46:51 CET | Pressemeddelelse
Med beskæftigelsesreformen får kommuner og a-kasser fremover mere frie rammer til en håndholdt beskæftigelsesindsats. En ny pulje på 120 mio. kroner kan bruges på at opkvalificere ledere og medarbejdere, så de er klar til omstillingen.
EU-Domstolen annullerer dele af mindstelønsdirektivet11.11.2025 10:27:13 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har tirsdag afsagt dom i annullationssøgsmålet om EU’s mindstelønsdirektiv, som er anlagt af Danmark med støtte fra Sverige. Af dommen fremgår det, at dele af direktivet skal annulleres.
Uendeligt bureaukrati i beskæftigelsessystemet bliver nu fjernet5.11.2025 14:05:33 CET | Pressemeddelelse
For nogle borgere er samtaler i kommunen og a-kassen en vigtig støtte, for andre er det ikke. Og det bliver udgangspunktet for den nye og mere forenklede beskæftigelsesindsats, der gradvist træder i kraft i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
