1800 elever og forældre indtager uddannelsesmesse i Hallen Park Vendia

Der er lagt op til et brag af en uddannelsesmesse, når dørene åbner kl. 9.00 for kommunens 8. årgangs- elever. I alt står 18 ungdomsuddannelser og 10 virksomheder klar til at tage imod, og fortælle og vise de mange muligheder for uddannelse, der findes i Hjørring Kommune.
Besøget på uddannelsesmessen er gjort obligatorisk for 8. årgang i de kommunale skoler, men også frie- og private skoler deltager.
- Eleverne møder ind i hold af en times varighed, og det er helt bevidst at gøre det intenst og lidt stramt styret. Det skaber en god ramme for både skolerne og udstillerne, men særligt for eleverne, da der er god plads, og samtidig er det overskueligt– det er både intenst og lærerigt, fortæller John Windbirk, der er erhvervsplaymaker i Hjørring Kommune.
Uddannelsesmessen skal hjælpe de unge med at træffe valg i forhold uddannelse og job og blive klogere på deres fremtid.
- Forud for messen har alle klasser haft besøg af deres uddannelses- og erhvervsvejleder, der har snakket om personlige interesser, styrker og drømme. Der er arbejdet med karrierelæring, og eleverne har forberedt sig på hvilke stande, de skal besøge. På den måde er eleverne forberedt og har gjort sig nogle tanker og forberedt spørgsmål, som de skal have undersøgt på messen. Efter messen vil eleverne igen få besøg af deres uddannelses- og erhvervsvejleder, som sammen med eleverne samler op på dagens oplevelser, fortæller Ditte Hansen, der er faglig koordinator i Unge- og Uddannelsesafdelingen i Hjørring Kommune.
Forældrebesøg
Når klokken slår 16.00 åbnes dørene igen – denne gang som et ”Åbent Hus”- arrangement, hvor alle elever i 8.-10. klasse og deres forældre er inviteret. Det betyder, at far og/eller mor får mulighed for at møde samme udstillere og tage en snak om uddannelser og fremtidige job sammen med deres unge menneske. Om eftermiddagen har forældre og de unge også mulighed for at høre Laila Lagermanns oplæg ’Fra ung til voksen – gennem eller på kant af uddannelse og samfund’.
‑ Det er helt vildt at opleve så stor en tilslutning. Sidste år var der ca. 1200 besøgende, og dér var vi ovenud begejstrede, så at der i år kommer knap 1800 besøgende er meget overvældende. Vi kan slet ikke få armene ned, samstemmer de to arrangører, Ditte Hansen og John Windbirk.
Den store tilslutning har betydet, at messen forlænges en time, og at de besøgende deles op i to store hold, så der er plads og mulighed for de gode snakke med udstillerne. For at imødekomme ’ulvetimen’ med indkøb, madlavning mv, får de tilmeldte familier aftensmad med hjem - så kan snakken om messen fortsætte over middagsbordet
Kontakter
Ditte Hansen (Faglig koordinator, Unge- og Uddannelsesafdelingen)
på mail:dih@hjoerring.dk eller på mobil 41936064.
John Windbirk (Erhvervsplaymaker, Ungesekretariatet)
på mail john.windbirk@hjoerring.dk eller på mobil 22951818
Billeder
Information om Hjørring Kommune
Hjørring Kommune er med sine knap 64.000 indbyggere den næst største kommune i Nordjylland. Du finder os centralt placeret i Vendsyssel og dermed i centrum af Skandinavien og Nordeuropa. Klik dig videre og bliv meget klogere på Hjørring Kommune.
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Digitalt E-Team i Hjørring Kommune bliver permanent – nytænkning skaber tryghed og frihed for borgerne18.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et år med bemærkelsesværdige resultater har Sundheds-, Ældre- og Handicapudvalget i Hjørring Kommune besluttet at gøre det digitale E-Team til en fast del af kommunens velfærdstilbud. Evalueringen viser, at de digitale løsninger ikke blot skaber større tryghed og fleksibilitet for borgerne, men også imødekommer de voksende udfordringer med rekruttering i ældreplejen.
Nyt byråd i Hjørring Kommune er konstitueret5.12.2025 10:31:27 CET | Pressemeddelelse
Hjørring Kommunes byråd for perioden 2026-2029 har fordelt borgmesterposten, viceborgmesterposter samt pladserne i Økonomiudvalget og de stående udvalg.
Hjørring Kommune styrker indsatsen for unge med anbringelsesbaggrund – nyt rådgivnings- og netværkssted åbner26.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hjørring Kommune tager et vigtigt skridt for at sikre bedre muligheder for unge med anbringelsesbaggrund. Med støtte fra Det Obelske Familiefond åbner vi nu The Promise – et nyt rådgivnings- og netværkssted, der skal give unge en stærkere overgang til voksenlivet.
Grøn Trepart: Omlægningsplanen på plads i landets nordligste trepart31.10.2025 12:45:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et godt og konstruktivt samarbejde kan den lokale trepart Nordlige Kattegat og Skagerrak nu sætte punktum for sit arbejde med den første version af omlægningsplanen.
Budgetforlig 2026-2029: Ansvarlighed – og fokus på frivillighed og fællesskaber22.9.2025 16:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et bredt flertal i Hjørring Kommunes byråd er blevet enige om et ansvarligt budget for perioden 2026-2029.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


