Dyreværnet og Nordsjællands Politi fjerner 18 misrøgtede hvalpe fra ejer
Tre til fem om dagen. Det er antallet af anmeldelser om misrøgt af katte, hunde, kaniner og andre smådyr, som Dyreværnet modtager fra fortvivlede danskere. Hver dag. Året rundt. Og sagerne med store hundehold, der lever under kummerlige kår, er stigende. Tirsdag aften blev dette endnu engang bevist, da Nordsjællands Politi og Dyreværnet kunne fylde foreningens dyreambulance med hele 72 poter.
18 hvalpe blev fjernet med ejerens tilladelse. Den ene af hvalpene var fyldt med betændelse i lysken og måtte straks køres på dyrehospital. Senere på dagen vendte Dyreværnet tilbage og i tæt samarbejde med Nordsjællands Politi lykkedes det at få overdraget de resterende 17 hvalpe på adressen til foreningen. Politiet gav tilladelse til, at ejer fik lov at beholde tre voksne hunde samt en hvalp under forudsætning af, at Dyreværnet kunne fjerne de 18 resterende hvalpe.
Nina Amdi Carlsen, dyreværnsansvarlig hos Dyreværnet, var rystet over forholdene:
- Vi fik bekræftet anmeldelsens alvorlige karakter, da vi nåede frem til adressen. Hundene levede under kummerlige kår. Der var sket det, som Dyreværnet alt for ofte oplever: Opgaven med de mange hunde, var blevet uoverskuelig for ejeren. Det er sjældent ondskab, snarere magtesløshed vi oplever i tilfælde som dette. Overdragelsen af hundene gik stille og roligt, og vi lovede ejer, at vi nok skulle finde gode, nye og varige hjem til de mange hunde. Han virkede lettet, da vi kørte derfra.
De 17 hvalpe skal i dag til dyrlægekontrol hos Dyreværnets dyrlæge. Nogle af dem er meget underernærede og trænger i den grad til menneskelig omsorg. De er ni uger gamle og ægte gadekryds. Labrador, Dobermann og Golden Retriever blandinger - alle med forskellig personlighed.
For yderligere information eller fotos kontakt venligst Dyreværnets direktør Signe Sehested Lund på tlf.: 40 30 66 15.
Om Dyreværnet:
Dyreværnet, som blev stiftet i 1898 er en af Danmarks ældste dyreværnsforeninger. Foreningen driver Danmarks største internat, som er beliggende på Islevdalvej i Rødovre. Dyreværnet har, som den eneste dyreværnsforening i Danmark no kill-politik og alt sættes ind på at redde ethvert dyr fra aflivning. Dyreværnet modtager dyr fra både Politi og Falck, der ofte anbringer både hunde og katte på internatet. Disse kan komme ind som hittedyr eller i forbindelse med dødsfald, fogedsager, indlæggelser eller fængselsophold. Privat kan også indlevere deres dyr til internatet. Dyreværnet kører desuden på dyreværnssager året rundt.
Billeder
Information om Dyreværnet
Følg pressemeddelelser fra Dyreværnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyreværnet
Ny hjemmeside giver Dyreværnet en tydeligere profil og besøgende en markant bedre brugeroplevelse11.12.2025 09:39:09 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnet står vagt om dyrene med fokus på kæledyr. Det har vi gjort siden 1898, og det bliver vi ved med. Vi arbejder på at blive langt bedre til at kommunikere, hvem vi er og om de opgaver, vi løser til gavn for både dyr og mennesker. Vores nye hjemmeside er krumtappen i det arbejde.
Frynseklinikken redder pekingeser med hasteoperation10.12.2025 07:00:00 CET | Nyhed
Med hurtig og snarrådig hjælp lykkedes det Dyreværnets mobile dyreklinik at redde pekingeseren Gerda, som var dødssyg med livmoderbetændelse.
Donation på kr. 250.000 fra Skibsreder Per Henriksens Fond skal sikre bedre modtagelsesforhold for katte8.12.2025 10:13:25 CET | Pressemeddelelse
Takket være en donation på kr. 250.000 fra Skibsreder Per Henriksen, R og Hustrus Fond kan Dyreværnet opføre en ny kattemodtagelse på internatet i Rødovre. Den nye modtagelse erstatter den gamle, som er blevet alt for lille pga. øget indtag af katte.
36 kaniner hentet fra kummerlige forhold på Nørrebro25.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hele 36 kaniner var stuvet sammen i små bure på en altan på Nørrebro. Her blev de tilfældigt opdaget af en politibetjent, der var på besøg på matriklen i et andet ærinde.
Dyreværnets dyreambulancer får en makeover10.11.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
I Dyreværnet vil vi gerne redde endnu flere kæledyr fra misrøgt og mistrivsel. Det kræver, at folk henvender sig, hvis de har mistanke om dyr i nød. Derfor vil vi gerne være mere synlige i landskabet, når vores dyreambulancer kører ud på dyreværnssager i hele landet, hver uge, hele året rundt – og derfor får vores dyreambulancer nu en tiltrængt makeover.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

