Boliger med solceller kan være rene brandfælder
Danske brandfolk risikerer livet, hvis de påbegynder slukningsarbejdet af et brændende hus med solceller. For selvom man afbryder stikledningen fra elforsyningen, vil solcellerne fortsat producere strøm, og husets inverter vil fortsat sende strøm rundt i husets ledningsnet. Det er især den livsfarlige jævnspænding fra panelerne på op til 1000V, der indebærer en høj risiko for at få stød, og som kan være dødsensfarlig for brandfolk, når der er vand involveret.
I Tyskland har man taget konsekvensen, efter at to brandfolk er omkommet under slukningsarbejde. Her lader brandmyndighederne nu bygninger med solceller brænde ned til grunden og koncentrerer sig om at redde omliggende bygningerne i stedet.
Ny opfindelse afbryder al strøm
I Danmark har beredskabsstyrelsen oprettet en arbejdsgruppe med eksperter, der skal fastlægge nye regler for slukningsarbejde på solcelle-huse. Men den danske opfinder Michael Svoldgaard i Vodskov er tilsyneladende kommet dem i forkøbet med en løsning, der gør det muligt for brandfolk at afbryde strømmen hurtigt og effektivt uden at skulle ind på matriklen.
- Kort fortalt går løsningen ud på at benytte en sikker trådløs teknologi til at afbryde for al strømmen til matriklen via et el-skab ved vejen - også strømmen fra solcellerne, fortæller Michael Svoldgaard.
Michael Svoldgaard har fået godkendt og sikret sine rettigheder til opfindelsen hos Patent- og varemærkestyrelsen. Men med det potentiale produktet har - ikke mindst på det tyske marked, efterlyser han eventuelle producenter og samarbejdspartnere til at løfte det videre arbejde.
Elinstallatør blåstempler ideen
Elinstallatør René Møller, som er indehaver af RSJ El-Teknik i Sæby og beskæftiger fem mand, blåstempler Michael Svoldgaards løsning.
- Med denne løsning har vi mulighed for at afbryde hele anlægget og særlig den farlige jævnspænding fra panelerne helt uden risiko, siger han.
Yderligere informationer:
Michael Svoldgaard på +45 31 53 07 10, på mail@ms-konsult.dk eller via LinkedIn
Vedl. fotos er til fri redaktionel brug.
Fotografen www.Moments-Photo.dk skal krediteres.
Om Michael Svoldgaard
• Michael Svoldgaard er uddannet Radiomekaniker med speciale i RF, DVB og digital teknik. Han har siden 2003 og frem til 2010 været indehaver af Sæby Radio/Tv - Service.
• Han har også undervist branchen i DVB-T/C/S teknik fra broadcaster til forbruger, samt løsninger ved forstyrrelser og interferens fra nabolande.
• Michael har siden 2007 serviceret branchen som Co-redaktør på SI-Online (satellit information), og han er kendt for sin viden og sit arbejde i branchen.
• Michael har til dags dato været ansat i hos en større producent af antenner, hvor han primært har haft ansvaret for at udvikle LTE filtre, TV antenner samt meget store antenner til særlige statslige og internationale formål.
Billeder

Information om MSK Konsult
Følg pressemeddelelser fra MSK Konsult
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.