
SAS TRÆKKES I RETTEN AF FORENINGEN FONDEN LIVE
Københavns Byret har ved kendelse af 16. juli 2012 godkendt sagen som et gruppe-søgsmål, og ved kendelse den 31. oktober 2012 har godkendt Foreningen som gruppere-præsentant.
Retssagen kort opsummeret
Foreningen Fonden Live, hvis medlemmer er pensionerede Cabin Attendants, har den 12. marts 2012 anlagt sag ved Københavns Byret mod Scandinavian Airlines System Danmark Norge Sverige og SAS Danmark A/S.
Sagen vedrører spørgsmålet om, hvorvidt fratrådte Cabin Attendants har krav mod SAS i forbindelse med, at SAS har indbetalt for lidt Fonden til Pensionsforbedring for SAS Cabin
Attendants i Danmark.
Over 300 er indmeldt i Foreningen
"Vi har oplevet en utrolig opbakning siden foreningens start og har i dag over 300 med-lemmer. Vi forventer, at vores medlemstal vil stige, nu hvor vi er blevet godkendt som grupperepræsentant" siger Per Espersen, der er formand for Foreningen Fonden Live.
Per Espersen understreger, at pensionerede Cabin Attendants, der ønsker at tage del i gruppesøgsmålet, skal tilmelde sig inden den 14. december 2012.
Tilmeldingsblanket, krav for deltagelse og yderligere information om retssagens forløb kan findes på Foreningens hjemmeside www.fondenlive.dk.
Information kan ligeledes findes på Københavns Byrets hjemmeside:
http://www.domstol.dk/KobenhavnsByret/nyheder/domsresumeer/Pages/Gruppesøgsmål.aspx
Yderligere oplysninger kan fås hos:
Formand Per Espersen
Mobil: 49 22 00 27/40 85 17 07
e-mail: pe@fondenlive.dk
eller
Advokat Hanne Magnussen
Mazanti-Andersen, Korsø Jensen & Partnere
Amaliegade 10, 1256 København K
Telefon: 33193701
e-mail: hm@mazanti.dk
Vedhæftede filer
Information om Foreningen Fonden Live

c/o Jens Tholstrup Hansen, Rytterager
2791 Dragør
49 22 00 27http://www.fondenlive.dk
Følg pressemeddelelser fra Foreningen Fonden Live
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.