17.000 satte huset til salg i 1. kvartal: Halvdelen blev solgt i løbet af to måneder

Mange sælgere har fået solgt deres hus hurtigt i begyndelsen af 2021. Det viser nye tal fra Boligsiden.
I opgørelsen har Boligsiden set på salgstiden for de villaer og rækkehuse, som blev sat til salg i enten januar, februar eller marts 2021. Og det viser sig, at 50 procent af de knap 17.000 huse blev solgt i løbet af blot to måneder.
”Det er en usædvanlig stor andel af sælgere, der er lykkedes med at få boligen solgt på så kort tid. Sammenligner vi med de sidste tre år har det tidligere kun været omkring 30 procent af de huse, der blev sat til salg i første kvartal, som var solgt i løbet af to måneder. Det er med andre ord en ret markant udvikling, og det viser noget om den efterspørgsel, der har været på huse i begyndelsen af 2021,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.
I rene tal svarer udviklingen til, at cirka 8.400 af de knap 17.000 huse til salg er blevet solgt i løbet af to måneder.
Til sammenligning var det sidste år først efter fem måneder på markedet, at halvdelen af første kvartals nye hussælgere havde solgt boligen. Og i 2019 og 2018 tog det seks måneder at nå samme andel.
Rift om de nye huse på markedet
Retter vi fokus mod de ekstra hurtige hussalg, som er sket indenfor blot én måned, ser vi også her en ret markant udvikling.
Hele 36 procent af de knap 17.000 boliger var nemlig solgt efter blot én måned på markedet. I de foregående år har den andel kun været på knap 20 procent.
”Når vi normalt taler om salgstiderne for huse, handler det om, hvor hurtigt alle huse til salg bliver solgt. Det særlige ved denne opgørelse er, at vi kan isolere de huse, der er nye på markedet og se, hvor hurtigt de så efterfølgende bliver solgt. Og der er ingen tvivl om, at i en tid, hvor det samlede udbud har været rekordlavt, har de nye huse på markedet været særdeles eftertragtet blandt køberne,” siger Birgit Daetz.
Villaer og rækkehuse sat til salg i 1. kvartal og solgt efter xx måneder:
Andel solgte |
2018 |
2019 |
2020 |
2021 |
Efter 1 måned |
17,9% |
16,9% |
19,1% |
36,0% |
Efter 2 måneder |
28,4% |
27,7% |
29,8% |
49,9% |
Efter 3 måneder |
36,4% |
35,6% |
37,9% |
57,6% |
Efter 4 måneder |
43,3% |
42,4% |
46,2% |
60,7% |
Efter 5 måneder |
48,5% |
47,6% |
53,2% |
61,6% |
Efter 6 måneder |
52,7% |
51,9% |
58,7% |
- |
Efter 7 måneder |
55,8% |
55,6% |
62,8% |
- |
Efter 8 måneder |
58,3% |
58,2% |
65,6% |
- |
Efter 9 måneder |
60,3% |
60,2% |
68,0% |
- |
Efter 10 måneder |
61,6% |
61,7% |
69,8% |
- |
Efter 11 måneder |
62,9% |
62,9% |
71,1% |
- |
Efter 12 måneder |
63,8% |
63,9% |
72,3% |
- |
+12 måneder |
70,0% |
70,3% |
75,5% |
- |
(Tabellen viser, hvor stor en andel af de villaer og rækkehuse, der blev sat til salg i 1. kvartal 2021, som er solgt efter X måneder. Husene er dermed sat til salg i januar, februar eller marts 2021, og der kan derfor også kun beregnes en andel op til fem måneder efter, da vi kun befinder os i juni måned. Kilde: Boligsiden)
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Lejligheder i København er blevet en halv mio. kr. dyrere på et halvt år10.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salgsprisen for den gennemsnitlige ejerlejlighed på 90 kvm. i København er steget næsten 500.000 kroner siden januar. De viser de nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks, som også afslører halvårlig prisfremgang for huse og sommerhuse.
Huskøberne har fået færre valgmuligheder: Her er faldet størst4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser, at antallet af huse til salg er blevet færre det seneste år i langt de fleste landsdele. Størst er faldet i hovedstadsområdet og flere andre steder på Sjælland.
Boligsalget stiger igen i maj: Efterspørgslen øges flere steder i landet19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for maj viser stor stigning i salget af alle boligtyper sammenlignet med samme måned sidste år. Ejerlejligheder er fortsat eftertragtede, ligesom salget af huse stiger i stort set hele landet og især i Østjylland, der er fortrop i statistikken.
Nye tal: Boligpriserne fortsætter op, imens nedslag og salgstid går ned12.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye maj-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Boligpriserne sætter dermed ny rekord for anden måned i træk, og i takt med den stigende efterspørgsel bliver både nedslag i pris og den gennemsnitlige salgstid mindre.
Flere boliger til salg – nu overhaler sommerhusene ejerlejlighederne5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal for primo juni viser, at der igen er flere sommerhuse til salg end ejerlejligheder. Dermed har de to boligtyper byttet plads i udbudsstatistikken og genindtaget de positioner, som de havde før coronaperioden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum