Kræftens Bekæmpelse åbner nyt rådgivningstilbud på Aalborg Universitetshospital
5.11.2026 14:59:27 CET | Kræftens Bekæmpelse | Pressemeddelelse
Nu kan kræftramte få rådgivningssamtaler i Hospitalsbyen.

I februar tidligere i år flyttede sengeafsnittet for kræftbehandling til det nye supersygehus i Hospitalsbyen i Gistrup, hvor meget af regionens kræftbehandling nu er samlet.
Derfor glæder det Claus Weilgaard, rådgivningsleder i Kræftrådgivningen i Aalborg, at Kræftens Bekæmpelse nu kan tilbyde rådgivningssamtaler på hospitalet i forlængelse af undersøgelser og indlæggelser.
- Det kan være meget belastende at få en kræftdiagnose, og ikke alle har overskud til at opsøge hjælp. Derfor er vi glade for at være tæt på med vores tilbud om rådgivning og støtte, siger han.
Hjælp i en svær tid
I det nye tilbud kan kræftpatienter og pårørende blandt andet få hjælp til at håndtere psykiske og fysiske reaktioner på kræftdiagnosen og gode råd til at tale med familien om situationen. Man kan komme alene, som par eller som familie, fortæller Claus Weilgaard.
- Vi ser frem til at rådgive og støtte patienter og pårørende i en svær tid, for ingen skal stå alene med kræft. Samtidigt styrker beliggenheden vores allerede gode samarbejde med hospitalet, siger han.
Kræftramte kan også få hjælp i Kræftrådgivningen i Aalborg ved Aalborg Universitetshospital, Syd.
Kræftens Bekæmpelse hjælper hvert år mennesker ramt af kræft over 100.000 gange på 47 adresser rundt om i landet.
Fakta om det nye tilbud i Hospitalsbyen:
- Tid: Hver onsdag fra 10.00-16.00
- Sted: Aalborg Universitetshospital, Hospitalsbyen 1 i lokale M0 102
- Tidsbestilling: Kontakt Kræftrådgivningen i Aalborg på 7020 2685.
Nøgleord
Kontakter
Didder OppermannPresse- og kommunikationsrådgiverKræftens Bekæmpelse
Tlf:21151331biropp@cancer.dkLinks
Om Kræftens Bekæmpelse
Kræftens Bekæmpelse er Danmarks største sygdomsbekæmpende forening. Vi arbejder med forskning i kræft, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende. Vores mål er, at færre får kræft, at flere overlever kræft - og at flere får et bedre liv med og efter kræft.
Besøg os på Cancer.dk.
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Knæk Cancer støtter nyt professorat i senfølger efter kræft29.10.2026 09:12:30 CET | Pressemeddelelse
Karin Brochstedt Dieperink er ny professor i senfølger efter kræft.
Kræftens Bekæmpelse: Alt for sårbar situation for kræftpatienter29.10.2026 08:41:45 CET | Pressemeddelelse
Rigshospitalet skal sikre både hjælp fra andre hospitaler og nyansættelser, så operationer kan sikres.
Kræftens Bekæmpelses formand får pris for mangeårig indsats for bedre palliation28.10.2026 09:39:45 CET | Pressemeddelelse
Helen Bernt Andersen er meget taknemmelig for at modtage Liv&Død Prisen 2026.
Kræftens Bekæmpelse om konflikt på Rigshospitalet: Det må ikke gå ud over patienterne26.10.2026 12:28:47 CET | Pressemeddelelse
For Kræftens Bekæmpelse er det helt afgørende, at patientsikkerheden bliver overholdt, sikkerheden er i top og at Rigshospitalet informerer tydeligt, hvilke skridt de tager i sagen.
Visse former for fertilitetsbehandling kobles til øget risiko for børnekræft22.10.2026 10:53:34 CEST | Pressemeddelelse
Ingen øget risiko ved IVF-behandling – to andre metoder skiller sig ud.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum