Power

PlayStation 5 revet væk i GTA 6-kaos: ”Vi risikerer at løbe tør inden Black Friday og jul”

5.11.2026 11:52:43 CET | Power | Pressemeddelelse

Del

Om præcis to uger sker det, som spilhungrende danskere har ventet på i 13 år: Computerspillet Grand Theft Auto 6 udkommer. Den store GTA-hype betyder, at salget af PlayStation 5-konsoller er mere end tredoblet hos elektronikkæden POWER. ”Jeg kan ikke garantere, at vi har PS 5’ere tilbage, når vi rammer Black Friday og julesalget”, siger POWER-salgschef.

Hypen forud for Grand Theft Auto 6 har fået salget af PlayStation 5-spillekonsoller til at eksplodere hos elektronikkæden POWER. Salget i oktober var mere end tre gange så stort som i samme periode sidste år.
Hypen forud for Grand Theft Auto 6 har fået salget af PlayStation 5-spillekonsoller til at eksplodere hos elektronikkæden POWER. Salget i oktober var mere end tre gange så stort som i samme periode sidste år.

Spilhungrende danskere har blikket stift rettet mod kalenderen og især torsdag den 19. november, hvor de endelig - efter 13 års ventetid - igen kan hjulspinne sig rundt i gader og stræder i en ny version af computerspillet GTA.

Men fordi spillet i første omgang kun udkommer til Xbox og PlayStation 5, betyder den aktuelle GTA 6-hype, at især spillekonsollen PlayStation 5 lige nu bliver revet ned af hylderne i landets butikker. Det oplever de ikke mindst i elektronikkæden POWER, hvor der i oktober blev solgt mere end tre gange så mange PlayStation 5-konsoller som i samme periode sidste år.

- Det går sindssygt stærkt de her dage. Jeg kan ikke huske, hvornår vi sidst har oplevet noget lignende. Det virker, som om alle bare vil sidde klar på en ny maskine, når vi rammer den 19. november og GTA 6-premieren, siger Jonas Lindquist, salgschef for Computing & Entertainment i POWER.

- Lad være med at vente
Selvom der stadig er PlayStation 5-konsoller på hylderne i POWER, og selvom Jonas Lindquist og hans kolleger har bestilt så store partier hjem, som det er muligt, har han alligevel et godt råd til de danske kunder.

- Hvis du tænker, at du skal bruge en ny PS 5 til at spille GTA 6 fra 19. november - så skal du ud af starthullet nu. Lad være med at vente. Og det gælder både for POWER, og når jeg kigger rundt på vores konkurrenter. Det går så stærkt lige nu, at jeg helt reelt ikke kan garantere, at vi stadig har PS 5’ere tilbage på hylderne, når vi når til Black Friday og senere julesalget. De bliver simpelthen støvsuget ud af butikkerne de her dage, forklarer Jonas Lindquist.

Salg af controllere er firedoblet
De faktiske salgstal hos POWER taler deres tydelige sprog. Salget af PlayStation 5 har i den seneste måned været præcis 3,2 gange så højt sammenlignet med samme periode sidste år. Og salget af DualSense-controllere var i sidste uge firedoblet i forhold til samme uge sidste år.

- Det er virkelig voldsomme tal. Men vi taler også om det nok mest hypede computerspil nogensinde i gaminghistorien. Så det er klart, at danskerne glæder sig, siger Jonas Lindquist.

De kunder, der har forudbestilt GTA 6 digitalt, kan downloade filerne til PlayStation 5 allerede fra den 10. november - men spillet kan ikke startes eller spilles før den 19. november.

Det vides endnu ikke, hvornår GTA 6-udgaven til PC kommer på markedet.

Kontakter

PressekontaktPresseansvarligPOWER Danmark

Ring til POWERs presseansvarlige på tlf. 2133 8088 (vi modtager desværre ikke dine sms'er), eller send os en mail på presse@power.dk.

Tlf:+45 2133 8088presse@power.dk

Om POWER

POWER-eventyret begyndte i Danmark tilbage i 2015 med åbningen af POWER Glostrup. Senere åbnede vi butikker i Finland, e-handel i Sverige, i 2017 kom POWER til Norge, og i 2023 fik vi 29 fysiske butikker i Sverige. 

I dag er POWER Nordens nye elektronikgigant med knap 230 butikker (ca. 270 inkl. franchises) og 6000 medarbejdere fordelt på fire lande – og vi vokser stadig. 

Hos POWER gør vi os altid umage med at være et skridt foran, for det resulterer i velovervejede, effektive løsninger og holder priserne lave - og sikrer samtidig vores kunder den bedste handelsoplevelse.

POWER i Danmark, Norge, Finland og Sverige er ejet af POWER International, som AWILHELMSEN AS og Dolphin Invest AS, ejet af Øivind Tidemandsen, står bag. 

Vores erklærede mål er at skabe en sund og rentabel virksomhed, som sikrer trygge arbejdspladser for nuværende og kommende medarbejdere. Det gør vi via effektive løsninger, som kommer vores kunder til gode – og med mindst mulig negativ effekt på samfund og miljø.

Følg pressemeddelelser fra Power

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Power

Store ekspansionsplaner i POWER: Udvider centrallageret markant2.11.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse

En række nye POWER-butikker er på vej på tværs af Norden, hvor også den danske direktør står klar med konkrete planer. Derfor udvider elektronik- og hvidevarekoncernen sit centrallager i Sverige for tredje gang. ”Muligheden for at trække varer ind til et stort centrallager styrker POWERs position og gør os mere interessante internationalt. Det kommer også kunderne til gode”, siger Jesper Boysen, POWER Danmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye