Græskarrekord i LEGOLAND®: 9290 LEGO® græskar er blevet bygget af gæster i LEGOLAND i oktober
3.11.2026 08:50:53 CET | LEGOLAND Billund | Pressemeddelelse
Der er blevet bygget på livet løs i LEGOLAND® i oktober. Intet mindre end 9290 LEGO® græskar er blevet bygget af de besøgende i parken, og det er en ny rekord.

Takket være de mange gæster, der har besøgt LEGOLAND® under Halloween, er der i år blevet bygget 9290 LEGO® græskar i Pumpkin Gallery.
Det er 2426 flere LEGO græskar end sidste år, hvor der ellers også blev slået rekord i græskarbyggeri.
For ligesom tidligere år har gæsterne i parken haft mulighed for at bygge deres helt egne græskar ud af LEGO i byggeaktiviteten Pumpkin Gallery. Græskarrene er efterfølgende blevet udstillet midt inde i parken på den store græskarmark.
”Det er et fantastisk resultat, men det kommer ikke bag på mig, at der er bygget endnu flere græskar i år end sidste år. Det vidner om en rigtig god Halloweenmåned i LEGOLAND®, hvor vi har haft rekordmange besøgende. Ikke siden før coronapandemien har vi haft lige så mange besøgende i oktober, og de besøgende har tydeligvis været i byggehumør,” siger Michael Ottesen, direktør i LEGOLAND.
Stigende interesse for Halloween i LEGOLAND®
I oktober har LEGOLAND® markeret Halloween med blandt andet længere åbningstid og mulighed for at prøve forlystelser i mørket samt se fyrværkeri. Ligesom gæsterne også har haft mulighed for at prøve Brick or Treat, som er et koncept, hvor børn kan gå rundt til forskellige boder og få en lille overraskelse i deres Brick or Treat-pose.
Og det tyder på, at danskerne gerne har villet prøve de mange Halloweenaktiviteter.
”Vi har haft 30 procent flere danske besøgende i oktober i år, hvis vi sammenligner med sidste år. Det fortæller mig, at danskerne virkelig gerne vil de forskellige Halloweenaktiviteter, vi har haft i LEGOLAND®, og det er vi selvfølgelig glade for,” siger direktør i LEGOLAND, Michael Ottesen.
LEGOLAND takker for en god Halloween. Parken åbner igen til jul den 28. november.
Kontakter
Mia ØgendahlPressechef
Tlf:41556320Mia.Ogendahl@LEGOLAND.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra LEGOLAND Billund
Total udsolgt Halloweenløb er det første af sin slags i LEGOLAND®: Det har været fedt og sjovt30.10.2026 21:51:54 CET | Pressemeddelelse
LEGOLAND® har for første gang nogensinde været vært for et vaskeægte Halloweenløb. Løbet blev afholdt fredag aften den 30. oktober med 500 børn og forældre. Familien Osmann fra Grindsted var nogle af de heldige, der fik fat i billetter til løbet, inden det blev udsolgt.
For første gang nogensinde: LEGOLAND® inviterer til et (u)hyggeligt løb gennem parken30.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Spindelvæv, edderkopper og hekse. Den 30. oktober kan børn og voksne for første gang løbe gennem LEGOLAND® efter mørkets frembrud, når en 1,2 kilometer lang rute forvandles til et (u)hyggeligt Halloweenløb med lys, græskar og masser af børnevenlig uhygge.
Det originale Kongeskib fra Miniland solgt for det dobbelte af vurderingen: Nu doneres pengene til Mary Fonden16.9.2026 20:58:33 CEST | Pressemeddelelse
Det originale Kongeskib Dannebrog bygget i LEGO® og udstillet i Miniland i næsten 30 år er nu solgt på auktion. Efter to ugers budrunde endte salgsprisen på 60.000 kroner. Det er det dobbelte af den oprindelige vurderingspris på 20.000-30.000 kroner. Hele beløbet doneres til Mary Fonden.
LEGOLAND® efterlyser danskernes Halloween-traditioner til ny særudstilling15.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvad gør du, når du fejrer Halloween? LEGOLAND® Billund efterlyser nu familier, børn og Halloween-entusiaster med en særlig tradition, som kan blive genskabt i LEGO® og få plads i Miniland i en særudstilling til oktober. En udvalgt familie får desuden mulighed for at opleve modelbyggeriet på nært hold, når de inviteres med i byggeprocessen af deres særlige Halloween-tradition.
For første gang nogensinde: Original LEGO® model fra Miniland sættes på auktion2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu får LEGO® entusiaster en helt særlig mulighed for at få fingrene i en ægte LEGO model fra Miniland. LEGOLAND® sætter nemlig den originale model af Kongeskibet Dannebrog fra 1998 på auktion hos Bruun Rasmussen. Samtidig kan gæster opleve et helt nyt område i Miniland i LEGOLAND med Københavns Havn og en ny og større model af Kongeskibet Dannebrog bygget i LEGO.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


