Drab i Nuuk
22.10.2026 10:45:06 CEST | Grønlands Politi
Grønlands Politi har i forbindelse med efterforskningen af dødsfaldet på en 20-årige mand i Nuussuaq foretaget anholdelse af en 21-årig mand, som sigtes for drab.
Den 21-årige mand skal fremstilles i grundlovsforhør ved Sermersooq Kredsret i dag.
Hvis du har set eller hørt noget, der kan være relevant, bedes du kontakte Vagtcentralen ved Grønlands Politi på tlf. 70 14 48.
Af hensyn til den videre efterforskning kan vi ikke oplyse nærmere om sagen.
Andre sprog
- KAL: Nuummi toqutsineq
Abonner på myndighedsmeddelelser fra Grønlands Politi
Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Grønlands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.
Flere meddelelser fra Grønlands Politi
Grønlands Politi oplever problemer med at modtage opkald30.10.2026 12:15:38 CET | Myndighedsmeddelelse
Fejlen er løst, og driften er igen normal.
Stor beredskabsøvelse i Nuuk Lufthavn søndag den 25. oktober25.10.2026 16:57:24 CET | Myndighedsmeddelelse
Øvelsen er i gang. Der vil være noget røg ved lufthavnen samt udrykningskøretøjer
NUUK - AMMONIAKUDSLIP VED QEQERTANUT20.10.2026 14:49:02 CEST | Myndighedsmeddelelse
Brandvæsenet har standset udslippet og opfordring til at lukke for døre og vinduer er ophævet. Afspærringerne er ophævet. Brandvæsenet og politi arbejder stadig på stedet.
Mobiltelefonnettet er tilbage i det sydlige Sisimiut19.10.2026 05:11:56 CEST | Myndighedsmeddelelse
Mobiltelefonnettet er nu fungerende igen i Sisimiut.
To anholdt efter knivstikkeri ved Eqalugalinnguit i Nuuk13.10.2026 10:48:50 CEST | Myndighedsmeddelelse
Politiet er til stede i forbindelse med knivstikkeri ved rundkørslen Eqalugalinnguit. Der er to personer anholdt i sagen. Tidligere afspærring er ophævet. Vi har ikke yderligere oplysninger på nuværende tidspunkt.
