Kolding Kommune

RISIKO FOR FORHØJET VANDSTAND

16.10.2026 15:16:56 CEST | Kolding Kommune | Pressemeddelelse

Del

DMI varsler om forhøjet vandstand fra havet natten mellem lørdag den 17/10 og søndag den 18/10. Meteorologerne vurderer, at vandet vil toppe omkring kl. 06.00 på mellem 1,3 og 1,4 meter over den normale vandstand (prognose fredag middag).

Fra lørdag formiddag er der sanddepot og sandsække klar til fyldning ved Binderup Strand.
Fra lørdag formiddag er der sanddepot og sandsække klar til fyldning ved Binderup Strand.

Når vandet står så højt, er der risiko for oversvømmelse i Kolding Havn, lavtliggende områder af Kolding midtby nær havnen og i udsatte sommerhusområder ud mod Lillebælt.

PUMPE-SLUSE OG HØJVANDSMUR LANGS HAVNEN

Der er heldigvis ikke meget vand i selve Kolding Å, og derfor ser det ud til, at den forhøjede vandstand vil kunne håndteres med det nye pumpe-sluse anlæg og den nye mobile højvandsmur rundt langs Kolding Havn. Blue Kolding aktiverer pumperne i det nye anlæg omkring klokken 23 lørdag aften for proaktivt at regulere vandstanden i åen, og pumperne forventes at køre indtil omkring klokken 11 søndag morgen.

BINDERUP STRAND

Varslet om forhøjet vandstand har aktiveret kommunens beredskab, og derfor er medarbejderne på Entreprenørgården i Kolding Kommune i fuld gang med at gøre klar til højvande.

Aktiveringen af beredskabet betyder, at der fra lørdag formiddag vil være ta’ selv sand og sandsække ved Binderup Strand. Medbring selv skovl, trailer m.m. sandet kan findes på parkeringspladsen ved Binderup Restaurant.

Den mobile højvandsmur på Kolding Havn bliver monteret løbende og selve højden på inddæmningen kan reguleres ud fra prognoserne fra DMI.

FØLG VANDSTANDEN

På DMI’s hjemmeside kan du se, hvor højt meteorologerne forudser, at vandet vil nå op - https://www.dmi.dk/lokation/show/DK/2618528/Kolding/

Via vores elektroniske vandstandsmålere kan du selv via computeren følge med i, hvor højt vandet står nær dig - https://www.kolding.dk/vandstandsmaaler Fra siden har du også adgang til en lidt mere teknisk side, hvor vandstanden opdateres hele tiden.

FOREBYG SKADER

Det er dig som grundejer, der skal sikre din ejendom mod oversvømmelser. På vores temasiden om Skybryd og oversvømmelse kan du få overblik over, hvordan du forebygger skader på dit hus, og hvad du kan gøre, hvis skaden er sket. Læs også, hvem der har ansvaret for hvilke opgaver – www.kolding.dk/oversvommelse

Kontakter

Mads Astrup
Områdechef, Anlæg og drift, Kolding Kommune
Tlf. 24225493

Billeder

Den mobile højvandssikring ved Kolding Havn kommer i spil hvis DMIs prognoser holder stik.
Den mobile højvandssikring ved Kolding Havn kommer i spil hvis DMIs prognoser holder stik.
Download
Koldings pumpesluse kommer måske i aktion for første gang ved en højvandshændelse i løbet af weekenden.
Koldings pumpesluse kommer måske i aktion for første gang ved en højvandshændelse i løbet af weekenden.
Download

Om Kolding Kommune

Kolding er et stærkt centrum for erhverv, uddannelse, kultur samt design og rummer over 55.000 arbejdspladser, har ca. 95.900 indbyggere og dækker et areal på ca. 605 km². Som den eneste by i Skandinavien er Kolding udnævnt af UNESCO som Creative City inden for design og rummer markante kulturinstitutioner som Koldinghus og Trapholt. Med afsæt i fællesskab, kreativitet og handlekraft arbejder Kolding Kommune for at skabe gode rammer for borgere, virksomheder og besøgende.

https://www.kolding.dk/

Følg pressemeddelelser fra Kolding Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Kolding Kommune

Var du næsten med i MGP? Eller var stuen din helt egen MGP-scene?14.10.2026 09:07:34 CEST | Pressemeddelelse

Tusindvis af børn har gennem årene drømt om at stå på MGP-scenen. Nogle skrev deres egne sange, andre dansede foran fjernsynet med hårbørsten som mikrofon. Nu vil Kolding Stadsarkiv finde de glemte MGP-sange, hjemmevideoer og festlige minder frem fra gemmerne. For når Kolding bliver værtsby for MGP 2027, skal det ikke kun handle om dem, der kom på scenen – men om alle dem, der var med til at skabe MGP-feberen. Derfor skyder arkivet i efterårsferien indsamlingskampagnen "Næsten MGP" i gang.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye