Den yderste højrefløjs angreb på EU-budgettet bør være et wakeup-call
15.10.2026 14:54:34 CEST | Europabevægelsen | Pressemeddelelse
Når store partier som Dansk Folkeparti og det franske Rassemblement National langer ud efter strategiske prioriteringer i EU-budgettet, skal vi ikke bare vende øjne og ignorere deres vrede. Vi er nødt til at tage dem seriøst – og vi er nødt til at komme deres naive tro på nationalstatens magt til livs.

Når stats- og regeringschefer torsdag eftermiddag mødes i Bruxelles for at diskutere EU’s langsigtede budget for 2028-2034, kommer det ikke til at gå stille for sig. Ord, der er værd at holde øje med i eftermiddag, er bl.a. konkurrenceevne, forsvarsparathed, migration og udviklingsbistand. Samtidig er den seneste udvikling i Ukraine og relationerne mellem USA og Rusland med til at komplicere samtalen.
Pengene sidder ikke løst på medlemslandene til budgetforhandlingerne – hverken på højrefløjen eller over midten. Den danske regering ønsker budgetstramninger, men møder op til forhandlingerne i eftermiddag med en anerkendelse af, at EU’s budget kan værre større, end det er lige nu. Vender man blikket mod den ekstreme højrefløj, ser udgangspunktet for finansieringen af det europæiske samarbejde dog markant anderledes ud.
”Det overrasker ingen, at den yderste højrefløj kæmper indædt mod enhver form for forhøjelse af EU-budgettet. Hvad end modstanden manifesteres gennem Marine Le Pens Frexit-in-disguise, eller Dansk Folkepartis manglende støtte til den danske regerings forhandlingsoplæg, er det vigtigt, at vi tager kritikken seriøst. Både Dansk Folkeparti og Rassemblement National er store partier i deres respektive lande – og Le Pen ligger endda rimelig lunt i svinget til præsidentvalget i 2027”, udtaler Jens-Kristian Lütken.
Herhjemme har Dansk Folkeparti valgt ikke at støtte den ellers meget brede opbakning til forhandlingsoplægget. Og Le Pen har onsdag eftermiddag udtalt, at hun vil skære markant i støtten til EU, hvis hun bliver præsident i 2027 – så markant, at flere eksperter peger på en de facto udmeldelse af Unionen.
”Det er godt, at den danske regering går ind til forhandlingerne med strategiske prioriteringer, der på bundlinjen betyder stærkere støtte til det europæiske samarbejde. Det viser, at vi i Danmark har forstået, at vi ikke kan stå alene i det globale kaos, vi lige nu er førstehåndsvidner til. Men kritikken fra den yderste højrefløj kan ikke længere ignoreres”, påpeger Europabevægelsens landsformand Jens-Kristian Lütken.
”Troen på, at nationalstaten er en ø, der kan klare alt alene, er naiv. Men hvis ikke vi taler om det, og hvis ikke kritikerne herhjemme tager del i debatten, så bliver det først rigtig svært. Det kan undre meget, at Dansk Folkeparti ikke deltager mere aktivt i snakken om EU. De påstår, at de har ændret holdning, men deres ord matcher ikke deres handlinger. Jeg synes, det er vigtigt, at vi får en forklaring på, hvorfor et stort parti som Dansk Folkeparti ikke støtter op om regeringens EU-position”, påpeger Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen.
”Når sådan en som Le Pen allerede får så meget taletid i franske og internationale medier, er det bevis på, at vi ikke er færdige med at diskutere, hvorfor EU er nødvendig. Og når Dansk Folkeparti uden videre kan slippe afsted med at trække sig fra så vigtig en debat – blot fordi det er dårligt for meningsmålingerne – ja så er det faktisk et tegn på, at samtalen ikke fylder nok herhjemme i Danmark”, supplerer Jens-Kristian Lütken, Europabevægelsens landsformand.
Nøgleord
Kontakter
Jens-Kristian LütkenFormandEuropabevægelsen
Tlf:+45 30 91 98 00Jens-Kristian_Lutken@kk.dkTheresa Cecilie MøllerPresse- og kommunikationsansvarlig
Tlf:+45 31 40 03 80tcm@europabevaegelsen.dkOm Europabevægelsen
Europabevægelsen er Danmarks tværpolitiske organisation for europæisk engagement og oplysning.
Kontakt: Jens-Kristian Lütken, tlf. +45 30 91 98 00 | Theresa Cecilie Møller (presse), tlf. 31 40 03 80, tcm@europabevaegelsen.dk
Følg pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Europabevægelsen
Trumps diesel-deal med Putin er et historisk lavpunkt9.10.2026 22:53:14 CEST | Pressemeddelelse
Den diesel-deal, Trump netop har indgået med Putin, er et historisk lavpunkt for USA og dets lederskab af den frie verden. Det mener Jens-Kristian Lütken, landsformand for Europabevægelsen.
Regeringen og Danmark tager fløjlshandskerne af6.10.2026 13:11:26 CEST | Pressemeddelelse
Europabevægelsen reagerer på Mette Frederiksens tale til Folketingets åbning. Særligt hendes udtalelser om Rusland og Grønland vækker opsigt.
Bosnien-Hercegovinas fremtid i EU kan blive afgjort i dag4.10.2026 11:38:28 CEST | Pressemeddelelse
Når vælgerne i dag går til valg i Bosnien-Hercegovina, kan det få afgørende konsekvenser for drømmen om et EU-medlemskab. Europabevægelsen opfordrer til fri, fair og transparent valgproces.
Bosnisk valg bliver en afgørende prøve for EU’s udvidelsespolitik2.10.2026 10:10:18 CEST | Pressemeddelelse
Europabevægelsen opfordrer til fri, fair og transparent valgproces 4. oktober. Valgets forløb risikerer at få store konsekvenser for Bosnien-Hercegovinas vej til EU-medlemsskab.
Aftale om Grønland: EU er stadig vores bedste forsvar21.9.2026 15:09:10 CEST | Pressemeddelelse
Grønland, Danmark og USA er blevet enige om en aftale, der kan sætte en stopper for konflikten om Grønland. Men hvis konflikten har lært os noget, så er det, at samarbejdet med USA er ustabilt. Aftalen danner et godt fundament, men et tættere bånd mellem Grønland og EU bør stadig have høj prioritet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum