Hver fjerde voksne dansker løber: Halvmaraton ved Rødehavet trækker løbere fra hele verden
19.10.2026 07:30:00 CEST | SUNWEB GROUP | Pressemeddelelse
Danskerne løber og løber, og det samme gør rigtig mange andre nationaliteter. Store løb oplever stigende interesse både i Danmark og internationalt.
I november samler El Gouna Half Marathon løbere fra hele verden i Egypten, med mulighed for at kombinere en personlig udfordring med ferie ved Rødehavet.

Løbeskoene er fast inventar i mange danske hjem. Ifølge Idrættens Analyseinstituts undersøgelse, Danskernes motions- og sportsvaner 2024, løber hver fjerde voksne dansker regelmæssigt.
Copenhagen Half Marathon oplevede en stigning i tilmeldte på 32 procent fra 2022-25, og mange europæiske halv- og hel-maratons må trække lod om pladserne på grund af enorm efterspørgsel.
Det er nemlig blevet populært at kombinere rejser med løb:
- At rejse for at deltage i et løb, kan give en ekstra vinkel på både løb og rejse, som noget man træner op til og en oplevelse at dele. I El Gouna kan én i familien løbe halvmaraton, mens andre vælger en kortere distance eller hepper langs ruten, og bagefter er der tid til at holde ferie sammen, siger Jan Lockhart, der er nordisk chef i Sunweb.
En løbeoplevelse uden for den danske sæson
El Gouna Half Marathon afholdes lørdag den 21. november 2026 ved Egyptens Rødehavskyst. Arrangementet finder sted for ottende gang og tiltrækker normalt over 1000 løbere fra mere end 50 lande.
Ud over halvmaraton er der distancer på 5 og 10 kilometer samt et børneløb på 1 kilometer.
El Gouna er en eksklusiv ferieby ved lagunen med stort fokus på sport. Her kan man fordybe sig i en lang række sportsgrene, bl.a. kitesurfing, dykning, to 18-hullers golfbaner, sejlads, paddleboarding, yoga, styrketræning, boksning mm.
Fakta om El Gouna Half Marathon
- Dato: Lørdag den 21. november 2026.
- Sted: El Gouna, Egypten, med start ved Abu Tig Marina.
- Distancer: Halvmaraton, 10 km, 5 km og 1 km børneløb.
- Arrangør: The TriFactory i samarbejde med El Gouna Red Sea og Orascom Development. Startnummer kan købes her: El Gouna Half Marathon | Register Today
Nøgleord
Kontakter
Jan LockhartNordisk chef, Sunweb
Tlf:+45 61 20 90 98jan.lockhart@sunwebgroup.comBilleder
Links
Om Sunweb
Sunweb i Danmark er en del af Sunweb Group, der opererer på syv internationale markeder – i Holland, Belgien, Danmark, Sverige, Frankrig, Storbritannien og Tyskland.
Sunweb Group er en af de største rejsearrangører i Europa med over en million rejsende på sol og skiferie årligt.
I Danmark har Sunweb eksisteret siden 2010, og er på 15 år vokset til at være en af de største charterarrangører i landet.
I 2025 rejste 170.000 danskere på sol- eller ski-ferie med Sunweb.
SunwebGroup er ejet af kapitalfonden, Triton.
Følg pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SUNWEB GROUP
Danskerne siger nej tak til børnepasning på ferien7.10.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Babysitter på hotellet? Nej tak, svarer syv ud af ti danskere i en spørgeundersøgelse på tværs af af Sunwebs markeder. Danskerne skiller sig markant ud fra hollænderne og belgierne, men har svenskerne lige i hælene.
Sunweb Group udnævner ny CEO29.9.2026 08:41:59 CEST | Pressemeddelelse
Sunweb Group, en af Europas førende rejsearrangører, annoncerer udnævnelsen af Jeroen de Swart som ny administrerende direktør (CEO). De Swart, der har været koncernens økonomidirektør (CFO) siden 2019, tiltræder stillingen den 1. november 2026. Han afløser den midlertidige administrerende direktør Lars Löfgren, som vil forblive involveret for at sikre en smidig overgang, inden han vender tilbage til bestyrelsen som formand.
Egypten udfordrer danskernes vinterfavoritter: Mere kvalitet til lavere pris og halv flyvetid til solen23.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Sikker sol, høj hotelstandard og lavere priser. Egypten er blevet et stærkt alternativ til både De Kanariske Øer og Thailand, når danskerne skal vælge årets vinterferie.
Sommeren er slut, nu køber danskerne årets skiferie9.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Rejselysten blandt danskerne buldrer i én retning, nemlig opad. Sommerrejserne 2026 blev udsolgt, og nu viser vinteren de samme tendenser - for vi rejser også flere gange om året end før, på flere forskellige typer ferier. Danmarks Skiforbund anslår, at mere end en halv million danskere tager på skiferie årligt.
Næsten udsolgt uge 42. Flyv uden om de dyreste afgange i efterårsferien3.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det danske sommervejr har jo egentlig været dejligt, set i forhold til de seneste par år, men det er ikke nok sol og sommer for danskerne. Skolernes efterårsferie, uge 42, er stort set udsolgt hos Sunweb, men tænker man lidt smart, kan man både finde ledige pladser og spare penge i årets mest populære ferieuge:
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

