Too Good To Go ApS

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026 09:38:27 CEST | Too Good To Go ApS | Pressemeddelelse

Del
  • Too Good To Go udvider med fem nye kategorier: personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud samt boligprodukter.
  • Gennem det seneste årti er Too Good To Go’s markedsplads vokset og forbinder i dag 150 millioner registrerede brugere med 200.000 aktive partnere.

KØBENHAVN, Danmark, 15. oktober 2026 – Too Good To Go, verdens største markedsplads for overskudsmad, annoncerer i dag, at virksomheden udvider sin markedsplads til også at omfatte andre produktkategorier end mad.

Med udvidelsen af Too Good To Gos velkendte app får detailhandlen mulighed for at redistribuere overskudsvarer inden for personlig pleje – herunder hudpleje, hårpleje, mundpleje og skønhedsprodukter – kæledyrstilbehør, blomster og planter, ernæring og kosttilskud samt boligprodukter, i første omgang rengørings- og vaskemidler samt boligindretning. Mere end 8.500 butikker tilbyder allerede produkter inden for disse kategorier, og omkring en tredjedel af dem samarbejder i forvejen med Too Good To Go om at redistribuere overskudsmad.

”I dag har vi opbygget utroligt effektive processer til at producere og sælge varer i stor skala. Det har skabt en overflod af produkter, men vi har ikke opbygget den samme effektivitet, når det gælder om at sikre, at det, der bliver til overs, rent faktisk bliver brugt. I takt med, at vores hverdag er blevet mere bekvem, er vi blevet mindre opmærksomme på værdien af de ting, vi omgiver os med. Tidligere spiste vi op, fandt anvendelse for det, vi havde, og tænkte os instinktivt om en ekstra gang, før vi smed noget ud,” siger Mette Lykke, administrerende direktør i Too Good To Go. Hun fortsætter:

“Too Good To Go bygger på at synliggøre den værdi, der ellers er usynlig. Værdi findes overalt omkring os. Uanset om det er et måltid, en fugtighedscreme, en plante eller et produkt til kæledyr, er vores rolle at hjælpe varen med at finde en, der kan bruge den. Nogle produkter er simpelthen for gode til at gå til spilde.”

Gennem det seneste årti er Too Good To Go’s markedsplads vokset og forbinder i dag 150 millioner registrerede brugere med 200.000 aktive partnere. Udvidelsen bygger videre på denne volumen og på de voksende muligheder for at hjælpe virksomheder med at genvinde værdi fra flere typer overskudsvarer, samtidig med at forbrugerne får adgang til flere nyttige produkter til attraktive priser.

Too Good To Go har allerede set potentialet uden for mad gennem udvalgte partnerskaber inden for blomster og planter og, senest, dyrepleje. Nu samler virksomheden erfaringerne og udvider målrettet markedspladsen til fem nye områder: personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud samt boligprodukter.

”Vores partnere henvender sig i stigende grad til os med udfordringer med overskudsvarer, der rækker ud over mad, og spørger, om vi kan hjælpe. Der findes overskud i alle dele af butikken. Vi ser en klar mulighed for at anvende vores erfaringer bredere og hjælpe vores partnere med at genvinde værdi fra flere dele af deres forretning,” siger Mette Lykke.

Hjælper detailhandlen med at genvinde værdi fra flere typer overskudsvarer

På tværs af produktkategorier opstår overskud blandt andet som følge af holdbarhedsdatoer, detailhandlens sæsoner og ændringer i efterspørgslen.

En opdatering af emballagen kan gøre det vanskeligere at sælge et skønhedsprodukt i den tidligere emballage. Ændringer i sortimentet kan gøre udgåede farver eller smagsvarianter overflødige. Når en sæson slutter, kan gaveæsker eller boligprodukter miste deres relevans. Og prognoser rammer ikke altid efterspørgslen præcist, hvilket kan efterlade detailhandlen med flere varer på lager, end der er behov for.

Den slags overskud kan binde arbejdskapital og optage værdifuld plads på hylder og lagre, selvom produkterne fortsat er anvendelige og af høj kvalitet.

Too Good To Go forbinder disse fuldt anvendelige produkter med mennesker, der gerne vil have dem. For forbrugerne betyder det flere muligheder for at finde nyttige produkter til attraktive priser og få pengene til at række længere. For partnerne hjælper det med at genvinde værdi fra overskudsvarer og reducere spild, samtidig med at det kan skabe flere butiksbesøg, give forbrugerne mulighed for at prøve nye produkter og bidrage til at opbygge relationer til nye kunder – sideløbende med den almindelige forretning.

En ny vision skaleres på tværs af markeder

Too Good To Go udvider løbende sine partnerskaber og øger udbuddet på tværs af Europa. De nye dele af markedspladsen vinder frem på flere markeder, og udvalget af overskudsvarer, som forbrugerne kan finde lokalt, bliver stadig større.

Afhængigt af marked kan forbrugerne eksempelvis finde produkter fra Nivea, Neutrogena, Dove, Oral-B, Always og Head & Shoulders i Frankrig; produkter indenfor personlig pleje fra Too Good To Go-partnerne Inglot og Auchan i Polen; eller kosttilskud fra Decathlon i Italien.

Blomster og planter fås gennem partnere som Interflora i Danmark og Sverige, Whole Foods Market i USA og Canada samt bolig- og havekæden OBI i Østrig, Tyskland, Italien og Schweiz. I Schweiz har OBI også særligt fokus på dyrefoder. Derudover indgår Hagebau i Østrig og Tyskland blandt partnerne. Udbuddet varierer fra marked til marked og fra butik til butik.

”Too Good To Go startede med mad, fordi vi så, hvor absurd det var, at noget så værdifuldt kunne ende som spild. Ti år senere står det klart, at det samme princip gælder uden for madens verden. Vores vision er en verden uden spild, og ved at udvide markedspladsen kan vi arbejde for den vision på tværs af flere af de produkter, mennesker bruger i hverdagen,” forklarer Mette Lykke.

For virksomheden handler det om at gøre overskudsvarer til et mere naturligt valg i hverdagen og hjælpe virksomheder med at holde flere produkter i brug.

Spild er et økonomisk og miljømæssigt problem, vi ikke har råd til at ignorere

Omfanget af madspild er veldokumenteret: Det anslås, at omkring 40 procent af alle fødevarer, der produceres globalt, går til spilde, hvilket står for omkring 10 procent af verdens samlede drivhusgasudledninger. Der findes desværre færre sammenlignelige estimater på tværs af brancherne; personlig pleje, dyrepleje, blomster og planter, ernæring og kosttilskud samt boligprodukter.

Den grundlæggende problematik er dog den samme: Alle produkter kræver vand, energi, råvarer, arbejdskraft og transport, før de når butikshylden. Når et produkt, der stadig kan bruges, bliver til spild, er disse ressourcer allerede blevet anvendt – og miljøet har allerede betalt prisen – uden at produktet har skabt den værdi, det var tiltænkt.

Den eksisterende forskning viser allerede, hvad der er på spil. Vand udgør i gennemsnit mere end to tredjedele af kosmetiske produkter. Udledningerne fra den globale produktion af tørt dyrefoder svarer til udledningerne fra det land i verden, der har den 60.-højeste drivhusgasudledning. Inden for blomster kan tabene efter høst nå op på 40 procent. Produkterne og forsyningskæderne er forskellige, men et produkt mister ikke sin værdi, blot fordi den normale salgskanal forsvinder.

Ved at gøre anvendelige overskudsvarer tilgængelige til attraktive priser kan vi hjælpe forbrugerne med at få pengene til at række længere og samtidig reducere spild. Den samme handling kan altså skabe både økonomisk værdi og en positiv miljømæssig effekt.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Om Too Good To Go

Too Good To Go er en global virksomhed med fokus på positiv samfundsmæssig og miljømæssig effekt. Virksomheden forbinder brugere med partnere for at redde usolgte fødevarer og forhindre, at de går til spilde. Med 150 millioner registrerede brugere og 200.000 aktive partnere på tværs af 20 lande driver Too Good To Go verdens største markedsplads for overskudsmad.

Siden lanceringen i 2016 har Too Good To Go hjulpet med at redde mere end 600 millioner måltider fra at gå til spilde. Det svarer til, at 1,6 millioner ton CO₂e er undgået. Madspild står for 10 % af verdens samlede drivhusgasudledninger (WWF, 2021).

Project Drawdown (2020) rangerede reduktion af madspild som den vigtigste handling, man kan foretage for at bidrage til at bekæmpe klimaforandringer ved at begrænse temperaturstigningen til 2 °C frem mod år 2100 (Project Drawdown, 2020).

Læs mere på https://www.toogoodtogo.com/en-gb/press.

Følg pressemeddelelser fra Too Good To Go ApS

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Too Good To Go ApS

Kvinderne går mest op i madspild, men smider lige så ofte mad ud som mændene: ”Kalder på tilpassede værktøjer”6.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Selvom kvinder udviser et væsentligt større engagement i kampen mod madspild end mænd, er den endelige mængde af spildt mad stort set den samme på tværs af kønnene. En ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at kvindernes grønne ambitioner ofte bremses af eksterne barrierer i detailhandlen, mens mændene savner struktur og overblik på hjemmebanen.

Too Good To Go får ny bestyrelsesformand27.3.2026 14:58:43 CET | Nyhed

Madspildsvirksomheden Too Good To Go har udnævnt Andrew Robb som ny bestyrelsesformand. Han overtager posten efter Peter Korsholm, der fortsætter som næstformand. Andrew Robb har tidligere været Chief Operating Officer i Farfetch, hvor han var med til at skalere virksomheden fra en mindre organisation til en global markedsplads og spillede en central rolle i selskabets børsnotering. Udnævnelsen sker i kølvandet på, at Too Good To Go netop har markeret sit 10-års jubilæum og går ind i en ny fase med fokus på international skalering og øget impact i kampen mod madspild. “Andrew har en unik erfaring med at skalere globale markedspladser og bygge organisationer i høj vækst. Det bliver en stor styrke for Too Good To Go, når vi nu tager næste skridt i vores mission om en verden uden madspild,” siger Mette Lykke, CEO i Too Good To Go. Med mere end 120 millioner registrerede brugere og over 200.000 partnere arbejder Too Good To Go for at sikre, at overskudsmad bliver spist i stedet for smidt u

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye