Aarhus Universitet Technical Sciences

Aarhus Universitet retter fejl i datasæt til ny kvælstofregulering

13.10.2026 21:27:01 CEST | Aarhus Universitet Technical Sciences | Pressemeddelelse

Del

Aarhus Universitet har fundet en teknisk fejl i et af de datasæt, universitetet har leveret til fastsættelsen af braklægningspunktet i den nye kvælstofregulering. Universitetet beklager og retter nu datasættet i samarbejde med Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø.

Vårbyg
Vårbyg Colourbox

På opfordring fra Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø (SGAV) har Aarhus Universitet gennemgået de beregninger, som universitetet har leveret til brug for fastsættelsen af braklægningspunktet i den nye kvælstofregulering.

Ved et trippeltjek af datasættene har forskerne fundet en teknisk fejl i indregningen af husdyrgødning og bekræftet det, som SEGES i sidste uge vurderede var en fejl i beregningerne. Fejlen vedrører datasættet for vårbyg med efterafgrøde og har betydning de steder, hvor der bruges meget husdyrgødning.

Derfor blev det ikke opdaget tidligere

Fejlen blev ikke fundet i den første analyse af to grunde: Dels er data forholdsvis komplekse, dels var effekten af implementeringen af nye elementer i beregningerne i visse tilfælde større end effekten af den forkerte indregning af husdyrgødning. Den druknede så at sige i de nye elementer i beregningerne.

"Det er ikke et forsøg på en bortforklaring - det er simpelthen den forklaring, der er. Ansvaret for, at tallene er korrekte, er alene vores. Vi har ikke leveret, som vi skulle, og det beklager vi dybt. Jeg vil gerne sige undskyld til styrelsen og til alle de berørte interessenter", siger Jørgen Eriksen, professor og sektionsleder ved Institut for Agroøkologi på Aarhus Universitet.

Næste skridt

Aarhus Universitet aftaler nu et forløb med SGAV, som dels skal analysere omfanget af fejlen, dels rette op på den. Selvom fejlen er begrænset til datasættet for vårbyg med efterafgrøde, kan den have stor betydning for den enkelte landmand. Derfor skal der snarest muligt skabes et korrekt fagligt grundlag for fastsættelse af braklægningspunktet.

"Nu handler det om at få korrigeret beregningsgrundlaget hurtigst muligt, så vi kan se fremad. Der vil også fremover komme justeringer, da vi kontinuerligt arbejder med at forbedre modellen, i takt med at der tilføres nye data. Vi glæder os til at fortsætte samarbejdet om den løbende udvikling med styrelsen og i det kommende NUAR-udvalg", siger Jørgen Eriksen.

Kontakter

Jesper EmborgKommunikationschefDCA - Nationalt Center for Fødevarer og Jordbrug, Faculty of Technical Sciences

Tlf:61220291je@dca.au.dk

Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye