DM

Dagpengeforringelser rammer især studerende med funktionsnedsættelser

12.10.2026 14:54:19 CEST | DM | Pressemeddelelse

Del

Nyt beskæftigelseskrav kan koste tusindvis af studerende dagpengeretten. Særligt studerende med funktionsnedsættelser og etårige kandidater bliver ramt, viser ny analyse fra den akademiske fagforening DM.

Regeringens nye beskæftigelseskrav rammer særligt studerende med funktionsnedsættelser
Regeringens nye beskæftigelseskrav rammer særligt studerende med funktionsnedsættelser

Regeringen vil kræve, at studerende arbejder mindst fire timer om ugen ved siden af deres studie for at bevare retten til dagpenge efter endt uddannelse. 
 
Det fremgår af regeringens nye finanslovsforslag.  
 
Særligt studerende med funktionsnedsættelser og studerende på de kommende etårige kandidatuddannelser kan få svært ved at opfylde det nye beskæftigelseskrav, viser en ny analyse fra DM.
 
Studerende med funktionsnedsættelse udgør ca. 45.000 studerende på tværs af de videregående uddannelser. De er mindre tilbøjelige til at have et studiejob end deres medstuderende og er derfor i større risiko for at stå uden ret til dagpenge efter endt uddannelse, viser DM’s analyse. 
 
"Forslaget rammer især de studerende, der i forvejen kæmper lidt mere end gennemsnittet. Ikke alle har samme mulighed for at tage et studiejob ved siden af deres fuldtidsstudie,” siger Nadja Ward Pallesen, der er forperson for DM Studerende. Hun fortsætter:
 
"Efter år med reformer og besparelser på uddannelserne lægger man nu yderligere pres på de studerende og efterlader dem med regningen. Det er skuffende." 
 
DM vurderer desuden, at studerende på de kommende etårige kandidatuddannelser også vil få sværere ved at leve op til beskæftigelseskravet, da deres uddannelser tilrettelægges med en studietid på ca. 46 timer modsat de normale 37 timer.

Vedhæftet er DM's analyse.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Vedhæftede filer

Om DM:

DM er en akademisk fagforening for mere end 80.000 humanistiske, naturvidenskabelige og samfundsvidenskabelige bachelorer, kandidater og studerende.

https://dm.dk/

Følg pressemeddelelser fra DM

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra DM

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye