HK Danmark

HK: Godt nyt om stressforebyggelse, men forkert at forringe seniorpensionen

9.10.2026 09:16:34 CEST | HK Danmark | Pressemeddelelse

Del

I SSFMR-regeringens første finanslov er der både gode og bekymrende elementer set med HK’s øjne. Den nye forebyggelsesfond, som skal bekæmpe stress, får ros. Men flere af finansieringselementerne rammer medlemmerne, og planerne for en forringelse af seniorpensionen bekymrer formand for HK Mads Samsing.

I Danmarks næststørste fagforening er der både ris og ros til regeringens finanslovsforslag. Formand for HK Danmark Mads Samsing glæder sig især over, at regeringen vil oprette en ny forebyggelsesfond. For der er, set med HK’s øjne, en stress-epidemi, der skal tages hånd om.  

"Jeg er rigtig glad for, at regeringen nu vil lave en ny forebyggelsesfond, som skal være med til at bekæmpe stress og dårligt arbejdsmiljø. Arbejdsrelateret stress er et kæmpe samfundsproblem. Det rammer den enkelte og familien, og samtidig holder det titusindvis af mennesker væk fra arbejdsmarkedet. Det er helt afgørende, at vi sikrer, at langt færre bliver ramt af stress og sygdom på arbejdet," siger Mads Samsing.  

Finansloven indeholder også valg, som Mads Samsing er mere ærgerlig over, f.eks. at man endnu en gang strammer skruen for unge under uddannelse og nyuddannede.   

"Det er godt, at regeringen stadig har en ambition om at gøre fødevarer billigere. Det vil betyde noget for vores medlemmer, når de skal få hverdagsøkonomien til at række. Men det får de desværre først glæde af længere ude i fremtiden. Til gengæld bliver de ramt på økonomien, når regeringen blandt andet vil skære i SU’en for hjemmeboende og stramme adgangen til dimittenddagpenge. Og så savner jeg også, at regeringen vil sænke elafgiften permanent," siger Mads Samsing.  

Mads Samsing er også stærkt bekymret over planerne om at ændre seniorpensionen.  

“Det er en rigtig dårlig idé at forringe seniorpensionen. De hårdtarbejdende lønmodtagere, der er slidt ned, har ikke brug for flere forhindringer på vejen til værdig tilbagetrækning. Vi står desuden foran en arbejdslivskommission og en efterfølgende trepartsforhandling om blandt andet fremtidens tilbagetrækning. Det vil være et rigtig dårligt afsæt for det arbejde med så væsentlig en forringelse af ordningen,” siger Mads Samsing.  

HK vil samtidig følge regeringens nye ramme til totalberedskab på 1 mia. kroner tæt, så vi kan styrke samfundssikkerheden på tværs af den offentlige og private sektor, hvor HK’erne spiller en central rolle.

Det tages også positivt imod, at der lægges op til store investeringer i velfærden herunder folkeskolen og sundhedsområdet.

Kontakter

Billeder

Om HK

  • HK er landets næststørste fagforening med mere end 200.000 medlemmer.
  • HK organiserer primært medarbejdere inden for kontor, handel, it, kommunikation, sundhed og service, men HK's medlemmer breder sig over mere end 1500 jobtitler.
  • HK er opdelt i fire selvstændige sektorer: HK Privat, HK Handel, HK Kommunal og HK Stat.

https://www.hk.dk/

Følg pressemeddelelser fra HK Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra HK Danmark

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye