Travelheart Family

Århus Charter kåret til Danmarks bedste charterarrangør for niende gang

8.10.2026 13:43:23 CEST | Travelheart Family | Pressemeddelelse

Del

Århus Charter kan endnu en gang kalde sig Danmarks Bedste Charterarrangør. Ved Danish Travel Awards 2026 blev det aarhusianske rejseselskab kåret som vinder af kategorien Bedste Charterarrangør. Det er niende gang, Århus Charter modtager den prestigefyldte pris.

Henrik Jensen, direktør i Århus Charter
Henrik Jensen, direktør i Århus Charter Fotograf: Michael Stub

Der var endnu en gang aarhusiansk jubel ved Danish Travel Awards, da Århus Charter i går aftes kunne gå på scenen og modtage prisen som Danmarks Bedste Charterarrangør.

Prisen er den niende i selskabets historie og kommer to år efter, at Århus Charter senest vandt kategorien i 2024. Årets pris føjer dermed endnu en sejr til rækken og vækker stor glæde hos direktør Henrik Jensen.

– Det er svært ikke at blive både glad og stolt, når man står med den her pris igen. Vi ved godt, at vores gæster har mange muligheder, når de skal vælge ferie, så det betyder utrolig meget, at de bliver ved med at vælge os og samtidig vurderer os så positivt, siger Henrik Jensen.

En pris til hele holdet

Århus Charter har siden 1988 sendt danskerne på charterferie, og selvom rejsemålene og ferievanerne har udviklet sig markant gennem årene, er ambitionen fortsat den samme: Det skal være nemt og trygt at tage på ferie, og gæsterne skal opleve personlig service både før, under og efter rejsen.

For Henrik Jensen er årets pris også en anerkendelse af den indsats, der hver dag bliver lagt i virksomheden.

– Vi har kæmpet for at vinde den her pris tilbage, og derfor betyder det ekstra meget at stå med den igen. Vi har ansvaret for den vigtigste tid på året for vores gæster - deres ferie - og det forpligter. Alle har en rolle i, at vi lykkes, og det er summen af den indsats, der gør forskellen. Jeg er enormt stolt af den dedikation, mine kolleger viser hver eneste dag, siger Henrik Jensen.

Nye rejser direkte fra Aarhus

Hos Århus Charter bliver årets pris samtidig set som motivation til at fortsætte udviklingen af ferieprogrammet fra Aarhus Airport.

Senest har selskabet offentliggjort, at den græske ø Karpathos bliver en helt ny destination fra sommeren 2027. Den første direkte afgang fra Aarhus Airport er planlagt til d. 17. maj 2027.

Interessen for den nye destination har allerede vist sig at være stor.

– Vi skal selvfølgelig glæde os over prisen, men for os handler det også om hele tiden at se fremad. Vi vil fortsat udvikle charterferien og skabe nye rejsemuligheder direkte fra Aarhus. Karpathos er et rigtig godt eksempel. Vi har allerede solgt mere end hver tredje rejse til Karpathos, selvom der stadig er lang tid til første afgang, og det fortæller os, at gæsterne virkelig har taget den nye destination til sig, siger Henrik Jensen.

Karpathos ligger mellem Kreta og Rhodos og er kendetegnet ved små landsbyer, lokale traditioner, dramatiske landskaber og mere end 100 strande og bugter. Destinationen passer dermed godt ind i Århus Charters fokus på at finde rejsemål med masser af autenticitet og lokal charme.

– Vi er stolte af at være lokalt forankret, og vi tror fortsat på, at der er noget særligt ved at kunne begynde ferien tæt på hjemmet. Derfor vil vi også fremover arbejde for at finde nye destinationer og skabe endnu flere spændende rejsemuligheder for danskerne direkte fra Aarhus Airport, siger Henrik Jensen.

Ni sejre ved Danish Travel Awards

Århus Charter vandt første gang prisen som Danmarks Bedste Charterarrangør i 2001 og har siden modtaget hæderen i 2005, 2006, 2008, 2009, 2018, 2019 og 2024. Med årets sejr har selskabet nu vundet kategorien ni gange.

– Ni gange er jo næsten ikke til at forstå. Men måske betyder den her lidt ekstra, fordi vi virkelig har arbejdet for at vinde prisen tilbage. Det er en kæmpe anerkendelse af hele holdet og af den måde, vi hver eneste dag forsøger at gøre os fortjent til gæsternes tillid. I dag må vi gerne være stolte - og så begynder arbejdet med at forsvare den igen i morgen, slutter Henrik Jensen.

For yderligere oplysninger kontakt PR- og Marketingchef i Århus Charter, Kasper Tangsig på 4888 1519 eller kta@aarhuscharter.dk 

Billeder

Henrik Jensen, direktør i Århus Charter
Henrik Jensen, direktør i Århus Charter
Fotograf: Michael Stub
Download
Karpathos
Karpathos
Download
Olympos
Olympos
Download
Landsbyen Olympos
Landsbyen Olympos
Download
Karpathos
Karpathos
Download
Olympos
Olympos
Download

Følg pressemeddelelser fra Travelheart Family

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Travelheart Family

Mobilfri ferie skal styrke nærværet blandt feriegæster25.6.2026 08:35:12 CEST | Pressemeddelelse

Mobilfri ferie er en invitation til en fælles pause fra notifikationer, scrolling, arbejdsmails og skærmvaner. Forhåbningen er, at børnefamilier og par oplever, at de får en ferie, hvor de har lettere ved at være til stede sammen. Det er rejsearrangøren Primo Tours, der står bag initiativet, som skal give feriegæsterne bedre rammer for nærvær, fællesskab og ferie uden digitale afbrydelser.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye