Der er biler på auktionslisten hos Lauritz.com
8.10.2026 13:00:00 CEST | Lauritz.com | Pressemeddelelse
Den 22. oktober afholder Lauritz.com sin anden live bilauktion i Brøndby med syv biler og en Harley-Davidson på auktionslisten. Køretøjerne kan ses ved eftersyn den 8. oktober, hvor forauktionen også åbner på Lauritz.com.

Den 22. oktober bliver der igen gjort plads til mere end bare kunst, design og møbler hos Lauritz.com. Syv biler og en Harley-Davidson ruller ind på efterårets live bilauktion i Brøndby, hvor de skal finde deres næste ejere.
Der er god tid til at kigge på køretøjerne, inden hammeren falder.
Fra i dag, den 8. oktober står de nemlig til eftersyn i vores afdeling på Midtager 13 i Brøndby. Her er der mulighed for at se nærmere på køretøjerne inden auktionen.
I dag åbner forauktionen også, og de første bud kan afgives online på Lauritz.com. Forauktionen løber frem til liveauktionen den 22. oktober, hvor de bud, der allerede er afgivet, følger med videre til live auktionen. Det er muligt at byde fra vores afdeling i Brøndby, online i realtid eller via telefon.
Info om auktionen:
Forauktion og Eftersyn: den 8. oktober
Liveauktion: 22. oktober fra kl. 15.00
Adresse: Midtager 13, 2605 Brøndby
Bilerne kan ikke prøvekøres. Vær opmærksom på, at dette er en fysisk auktion, og derfor gælder regler for fortrydelsesret ikke, uanset hvordan buddet er afgivet.
Har du spørgsmål til auktionen kan Lauritz.com Brøndby kontaktes på kbh@lauritz.com
Link til Bilauktionen: https://www.lauritz.com/da/auctions?themeId=7901
Nøgleord
Kontakter
Anders GudmundssonCOO
ag@lauritz.comLinks
Om Lauritz.com
Lauritz.com er et online auktionshus, som primært sælger kunst, kunstindustri, smykker, møbler og andet indbo på sin hjemmeside og via live auktioner i Hørsholm. Virksomheden blev efter en konkurs i 2023 købt af Auktionshuset.com, hvorved 7 auktionshuse og godt 50 arbejdspladser blev bevaret. I oktober 2024 relancerede Auktionshuset.com virksomheden under Lauritz-brandet.
Følg pressemeddelelser fra Lauritz.com
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lauritz.com
Mads P. sender pointtrøje under hammeren for dansk cykelsports næste generation2.9.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mads. Pedersens grønne speedsuit, Trek-hjelm og andre genstande fra Tour de France kommer på auktion hos Lauritz.com. Denne gang handler det ikke om point - men at få unge nye talenter til EM og VM.
Sjælden Basquiat-serie nu på auktion hos Lauritz.com24.6.2026 15:58:19 CEST | Pressemeddelelse
Unikke fotografier af Jean-Michel Basquiat fra New Yorks kunstscene i 1979 er blandt højdepunkterne i en bemærkelsesværdig samling af international samtidskunst, der netop er sat på auktion hos Lauritz.com, som sælges på foranledning af en offentlig myndighed.
Klassisk Auktion hos Lauritz.com bød på markante resultater og international budkamp22.6.2026 10:07:25 CEST | Pressemeddelelse
Den Klassiske Auktion hos Lauritz.com blev afviklet i torsdags med stærke resultater inden for moderne kunst, design, antikviteter og samlerobjekter. Flere genstande opnåede salgspriser langt over vurdering, og auktionen tiltrak betydelig interesse fra både danske og internationale købere.
Ny administrerende direktør i Lauritz.com4.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lauritz.com kan i dag offentliggøre, at Jakob Dupont tiltræder som ny administrerende direktør.
Stærke hammerslag på Klassisk Auktion 310 hos Lauritz.com!24.3.2026 11:15:30 CET | Pressemeddelelse
Lauritz.com afholdt den 19. marts 2026 Klassisk Auktion 310 i Hørsholm, som bød på en række markante resultater på tværs af design, kunst, keramik, smykker og ure. Auktionen tiltrak stor interesse både i salen og online og resulterede i flere hammerslag langt over vurdering. Blandt auktionens mest bemærkelsesværdige resultater var et Patek Philippe Nautilus armbåndsur af guld, som blev solgt for 750.000 kr. mod en vurdering på 550.000 kr. Også et Rolex GMT Master vakte stor interesse og blev solgt for 83.000 kr. mod en vurdering på 62.000 kr. Inden for smykker opnåede et Chanel Coco Crush-armbånd, miniversion, med diamanter af 18 kt. guld, en salgspris på 28.000 kr. mod en vurdering på 25.000 kr. Auktionen bød også på stærke resultater inden for kunst. Et portræt af Jens Juel blev solgt for 130.000 kr., mens Carl Holsøes Interiør med Emilie på pianinoet opnåede 125.000 kr. Derudover vakte et værk af Peder Mønsted stor interesse og blev solgt for 125.000 kr. mod en vurdering på 40.000 k
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum