Travle rejsedage venter i efterårsferien
7.10.2026 08:30:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Mange danskere tager fredag og lørdag hul på efterårsferien med kurs mod sommerhus, familiebesøg og feriedestinationer. Det kan give tæt trafik og risiko for forlænget rejsetid på de store veje. På E45 skal trafikanter samtidig være opmærksomme på vejarbejdet på Vejlefjordbroen.

De kølige morgener, de gyldne blade og efterårsferien er over os. For mange betyder det nogle dage væk fra hverdagen med kurs mod sommerhus, familie og ferieoplevelser. Og allerede fredag eftermiddag begynder det at kunne mærkes på trafikken.
Vejdirektoratet forventer, at udrejsetrafikken bliver størst fredag 9. oktober mellem kl. 14.00 og 18.00 og lørdag 10. oktober mellem kl. 11.00 og 14.00.
Trafikken vil især samle sig på de store veje på tværs af landet. Det gælder E20 Vestmotorvejen og Fynske Motorvej, motorvejsnettet omkring Kolding og E45 Sønderjyske Motorvej ved den dansk-tyske grænse. Fredag eftermiddag vil ferietrafikken desuden blande sig med den almindelige eftermiddagsmyldretid, og derfor kan der opstå tæt trafik og forlænget rejsetid flere steder.
Når efterårsferien går på hæld, forventer Vejdirektoratet igen flere biler på vejene. Hjemrejsetrafikken bliver størst lørdag 17. oktober mellem kl. 11.00 og 14.00 og søndag 18. oktober mellem kl. 14.00 og 18.00.
Vejdirektoratet anbefaler, at man så vidt muligt kører uden for de mest trafikerede tidsrum.
Nyt vejarbejde på Vejlefjordbroen
På E45 skal trafikanter i efterårsferien være særligt opmærksomme på Vejlefjordbroen, hvor Vejdirektoratet for nylig er gået i gang med et større vedligeholdelsesarbejde. Arbejdet betyder nedsat hastighed og ændrede trafikforhold, og særligt i de travleste perioder kan der opstå kø og forlænget rejsetid.
Arbejdstiderne er tilpasset efterårsferiens store rejsedage for at begrænse generne mest muligt.
Der foregår samtidig fortsat anlægsarbejde på E45 omkring Kolding, hvor trafikanter også kan opleve nedsat hastighed og tæt trafik.
Læs mere om arbejdet på Vejlefjordbroen
Læs mere om udbygningen af E45
Sæt ekstra tid af til færgen fra Aarhus
Skal man med færgen fra Aarhus, er det en god idé at sætte lidt ekstra tid af til turen gennem byen.
På Marselis Boulevard er der vejarbejde, og gennem efterårsferien er der kun ét farbart spor i østgående retning mod færgehavnen. Det kan give forlænget rejsetid for trafikanter på vej mod færgen.
Hold øje med den aktuelle trafiksituation
Husk at der altid kan opstå kø og forlænget rejsetid på grund af uheld, dårligt vejr og andre uforudsete hændelser – og at risikoen naturligt nok er større, når der er mange biler på vejene.
Vejdirektoratet opfordrer alle trafikanter til at holde sig orienteret om den aktuelle trafiksituation på ruten både før og under køreturen. Det kan du gøre på Trafikinfo.dk eller ved at lytte til P4 Trafik, mens du alligevel sidder i bilen. Begge steder vil du løbende blive opdateret om hændelser på vejene, hvilket giver en bedre chance for at undgå kedelige overraskelser i trafikken. Skulle der opstå problemer på ruten, kan du måske nå at ændre rute eller afrejsetidspunkt.
Nøgleord
Kontakter
Vejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:33 38 10 43Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Trafikale gener på Marselis Boulevard fra begyndelsen af oktober2.10.2026 09:53:53 CEST | Pressemeddelelse
Jordbundsundersøgelserne på Marselis Boulevard forud for anlæggelsen af Marselistunnelen fortsætter med mindre forbedring for trafikanterne.
Større reparation af Vejlefjordbroen går i gang lørdag aften2.10.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag aften den 3. oktober kl. 20 går Vejdirektoratet i gang med at udskifte fuger på Vejlefjordbroen i de sydgående spor af E45 Østjyske Motorvej. Arbejdet står på over den kommende måned, og kommer til at genere trafikken på E45 Østjyske Motorvej.
Tre nye støjskærme på vej langs E45 ved Aarhus1.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet bygger nu yderligere tre støjskærme langs E45 Østjyske Motorvej ved Aarhus. De skal dæmpe trafikstøjen for de mest støjbelastede boliger i Lyngby, Mundelstrup/Fårup og Ormslev Stationsby/Skibby.
Renovering af Kronprins Frederiks Bro betyder, at brofag ikke kan åbne1.10.2026 11:49:57 CEST | Pressemeddelelse
Den kommende måned kan Kronprins Frederiks Bro i Frederikssund ikke længere åbne for sejlende. Renoveringen, som Vejdirektoratet påbegyndte i august, går ind i en ny fase, hvor det er klapfagene, der skal udbedres. Det betyder, at broen den kommende måned er lukket for både biltrafik og sejlere.
Hver femte trafikdræbte i personbil havde ikke spændt sikkerhedsselen1.10.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
98 procent af de danske bilister bruger sikkerhedssele. Alligevel havde næsten hver femte, der blev dræbt i en personbil i 2025, ikke sele på. Det viser Vejdirektoratets seneste dødsulykkesrapport.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum