Forsikring & Pension

F&P: Tryghed og konkurrencekraft står centralt i ny politisk sæson

6.10.2026 12:59:54 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse

Del

I sin åbningstale til Folketinget lægger statsminister Mette Frederiksen (S) op til at styrke tryghed og konkurrencekraften i det danske samfund. Samtidig giver statsministeren udtryk for en klar ambition om, at der skal bygges flere boliger i de dele af landet, hvor behovet er størst. Her ser F&P et oplagt potentiale for et tættere samarbejde og fælles løsninger.

- De seneste mange år har danske pensionsselskaber bygget omtrent en ud af fem nye boliger i hovedstaden, så vi både kan og vil løfte en opgave med at investere og etablere boliger og udvikle byer til gavn for alle. Den afgørende opgave er at finde de rigtige fælles løsninger, der kan bane vejen for endnu flere boliger, siger adm. direktør Kent Damsgaard, F&P.

Han glæder sig over, at statsministeren så tydeligt betoner vigtigheden af økonomisk tryghed og en stærk konkurrencekraft.

- Forsikrings- og pensionsbranchen anerkender om nogen betydningen af økonomisk tryghed, så jeg glæder mig over, at det også står så klart i statsministerens tale. Derfor håber jeg også, at regeringen vil have blik for at skabe gode rammer for, at pensionsselskaberne og forsikringsselskaberne kan levere deres kerneydelse – nemlig tryghed, siger Kent Damsgaard.

Derfor opfordrer han regeringen til at indtænke branchen i de kommende, bebudede selskabsskattelettelser.

- Beskatning er selvsagt en vigtig del af enhver virksomheds konkurrencekraft og muligheder for at gennemføre nye investeringer og udvikle løsninger. Når regeringens ambitioner så tydeligt går på at løfte den økonomiske tryghed hos danskerne, vil jeg i dén grad også opfordre til, at forsikrings- og pensionsbranchen tænkes med, når selskabsskatten skal sænkes for at styrke konkurrencekraften, siger Kent Damgaard.

Nøgleord

Kontakter

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye