FOA: Millionløft til demensområdet kommer til at gøre en stor forskel for borgere og ansatte
4.10.2026 08:01:24 CEST | FOA | Pressemeddelelse
Antallet af danskere, der lever med demens, er stort og stigende. Derfor vil regeringen afsætte 680 millioner kroner til en ny demensplan i den kommende finanslov. Det er et vigtigt løft til et trængende område, mener FOA

Regeringen vil afsætte 680 millioner kroner over de næste fire år til den kommende demensplan, fortæller økonomi- og indenrigsminister Pia Olsen Dyhr (SF) til Ritzau. Forslaget kommer i finanslovsforslaget, som regeringen fremlægger i næste uge.
”De 680 millioner kroner til demensområdet kan gøre en stor forskel for ansatte og borgere. I dag lever to ud af tre beboere på landets plejehjem med en demenssygdom. Demens er en meget stor og voksende del af ældreplejens hverdag. Regeringens forslag er et vigtigt løft til et trængende område,” siger Tanja Nielsen, sektorformand i FOA.
Over 100.000 danskere lever med demens
Nationalt Videnscenter for Demens vurderer, at der i Danmark er ca. 103.000 mennesker på 65 år eller derover, som lever med demens. Det antal forventes at vokse til mere end 146.000 mennesker i 2040 som følge af en stigende ældrebefolkning. Ifølge en ny undersøgelse fra KL oplever 3 ud af 4 kommuner stigende udfordringer med udadreagerende eller uforståelig adfærd hos ældre borgere med demens eller psykiske udfordringer.
”I hjemmeplejen og på plejecentrene arbejder de social- og sundhedsansatte hver dag med borgere med demens, mennesker som har brug for langt mere end hjælp til bad, medicin og måltider. Mennesker som har brug for tryghed, genkendelighed og tid,” siger Tanja Nielsen.
Ny demenshandlingsplan
Regeringen har varslet, at den kommer med en ny demenshandlingsplan, som skal bidrage til, at demensindsatsen integreres i ældreplejen og sundhedsrådenes arbejde.
”Den plan kan vi næsten ikke vente på at komme i gang med. Det er centralt, at en ny demensplan også indeholder et kompetenceløft. Vi skal sikre, at medarbejderne har de faglige redskaber, der skal til for at håndtere de komplekse situationer, der følger med demens. Den skal skabe rammer, der gør det muligt at levere den omsorg, vi som samfund siger, at mennesker med demens fortjener,” siger Tanja Nielsen.
Hun understreger, at hvis vi virkelig skal forbedre hverdagen for mennesker med en kompleks sygdom som demens, så kræver det uddannelse, faglig sparring til medarbejderne, sidemandsoplæring – og først og fremmest tid og ressourcer.
”Det kan flere penge til området, som regeringen lægger op til, være med til at sikre. Nu håber jeg virkelig, at der er tale om et permanent økonomisk løft. Vi taler om en udfordring, der kun bliver større med tiden,” fastslår Tanja Nielsen.
Nøgleord
Kontakter
Claus WaltherPressemedarbejder
46 97 23 20
Tanja NielsenSektorformand, Social- og Sundhedssektoren
Tlf:2259 0735tani@foa.dkOm FOA
FOA er Danmarks tredjestørste fagforbund - med ca. 167.000 medlemmer fordelt på 31 lokale fagforeninger. Størstedelen er ansat i kommuner og regioner, og vi organiserer også privatansatte.
Følg pressemeddelelser fra FOA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FOA
Ny pulje kan sikre børn tusindvis af uddannede voksne3.10.2026 08:29:32 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter ekstra pulje til uddannelse af pædagogisk personale i landets dagtilbud. Husk denne gang at uddanne pædagogmedhjælpere til pædagogiske assistenter, lyder en løftet pegefinger fra FOA.
Over halvdelen af FOAs medlemmer i overgangsalderen har gener, der påvirker deres arbejde25.9.2026 08:49:37 CEST | Pressemeddelelse
Kvindelige FOA-medlemmer i overgangsalderen oplever gener, der påvirker deres arbejde. FOA savner, at arbejdsgiverne tager problemet alvorligt.
På onsdag fejres Maddag over hele Danmark24.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 30. september fejrer daginstitutioner, dagplejere og plejehjem Maddag med masser af aktiviteter og dejlig mad.
Maddag viser de offentlige køkkeners store potentiale23.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver dag serveres mere end én million måltider i det offentlige Danmark. Det viser de offentlige køkkeners betydning for sundhed og livskvalitet. Onsdag den 30. september fejrer de offentlige køkkener på plejehjem og i dagtilbud Maddag
FOA roser Mette Frederiksen for melding om velfærdskriminalitet og profit12.9.2026 13:36:53 CEST | Pressemeddelelse
Mette Frederiksen er i dag på Socialdemokratiets årsmøde stemplet ind i debatten om velfærdskriminalitet og profit på velfærden. Det får stor ros fra FOAs næstformand Thomas Enghausen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum